با ما همراه باشید

اخبار جمعیت

نشست خبری پایان پروژه مدیریت پسماند پیربازار ازسوی جمعیت زنان

منتشر شده

در

در نشست تشکل‌های زیست محیطی استان گیلان عنوان شد: مشارکت بیش از ۵۰ درصدی روستاییان در طرح تفکیک زباله

پس از اجرای موفق طرح تفکیک زباله در پیربازار رشت به زودی به مناسبت روز جهانی زمین از سوی جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست و جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست گیلان و همکاری دستگاه‌های مرتبط برنامه‌ای با حضور هنرمندان کشوری و استانی در پیربازار رشت برگزار خواهد شد.

گزارشی از چگونگی اجرای موفق طرح تفکیک زباله در پیربازار در ادامه به نظرتان می‌رسد:

مشارکت خوب روستاییان پیربازار در طرح تفکیک زباله

خانم پارسی، رییس هیات مدیره جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست گیلان با اشاره به مشکلات زیست محیطی رشت و وجود دو رودخانه آلوده گوهررود و زرجوب گفت: برخلاف اسم زیبای این دو رودخانه ما نه شاهد زندگی زربار هستیم و نه ذهنیت گوهربار. البته تلاش می‌شود تا چاره‌ای اندیشیده شود و از سال ۱۳۸۳ معاونت امور روستایی برنامه‌هایی را ارایه داده و ما هم به عنوان تشکل مردم نهاد ورود کرده‌ایم، اما به هر دلیل بعضی از کارها توسط دولت انجام نشد. ولی سال گذشته به یک سری از سازمان‌های غیردولتی پیشنهاد شد تا اگر می‌توانند برای بهبود وضعیت محیط زیست فعالیت بیشتری داشته باشند که دو جمعیت و سه سازمان اعلام آمادگی کردند.

وی ادامه داد: روستایی را که برای این کار انتخاب کردیم، روستای پیربازار با ۳ هزار خانوار بود و در عرض شش ماه گذشته فعالیت‌هایی را آنجا انجام دادیم که خوشبختانه بسیار نتیجه‌بخش بوده است. یعنی همکاری نهاد مدنی با نهاد دولتی و برنامه‌ریزی با جامعه محلی و برگزاری کارگاه‌های آموزشی در مدارس پیربازار و همچنین حضور اعضای شورا و دهیار نشان داد که با همکاری کارها خیلی بهتر پیش می‌رود. البته بعضی از خانم‌های این روستا نیز بسیار همکاری خوبی با ما داشتند و باعث شدند خانم‌های دیگر روستا نیز در مورد تفکیک زباله تشویق بشوند.

پارسی با اشاره به بهره‌گیری از کرم ورمی کمپوست در تبدیل زباله‌های تر به کود و ضرورت تفکیک زباله‌های خشک و تر از مبدا خاطرنشان کرد: مردم باید متقاعد بشوند که این کار برای خودشان اثربخش است. و در این راستا اطلاع‌رسانی و آموزش برای همه‌ی ما لازم است. و انشاالله جشن پایان طرح را با حضور هنرمندان استانی و کشوری چهارم اردیبهشت در پیربازار برگزار خواهیم کرد. (گفتنی است روز دوم اردیبهشت مصادف با ایام شهادت است که به جای آن چهارم اردیبهشت به مناسبت هفته هوای پاک این برنامه اجرا خواهد شد.)

کاغذ باطله زباله نیست

خانم قربان‌نژاد، مدیرعامل جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست گیلان گفت: جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست گیلان اولین نهادی بود که تفکیک زباله را در استان مطرح، پیگیری و با کمک استانداری اجرا کرد و نهادی بود که ارایه دهنده شکل سطل‌های زباله برای تفکیک با رنگ‌های مختلف بود.

وی با تاکید بر اینکه نهادینه کردن عادت تفکیک زباله خیلی مهم است گفت: ابتدایی‌ترین کار ما تفکیک کاغذ بود با این شعار که «کاغذ باطله، زباله نیست». و این کار را در مهدها، مدارس و سپس با کمک فرمانداری و پشتوانه اداره محیط زیست در ادارات انجام دادیم. یعنی اداره محیط زیست هفته‌ای یک بار ماشین در اختیار ما قرار می‌داد و ما از ادارات کاغذ باطله را تحویل گرفته و به کارخانه کاغذ و مقوا، تحویل می‌دادیم که بعد شهرداری دید کار خوبی است، پیشنهاد کرد خودش این کار را بکند.

قربان‌نژاد ادامه داد: در شهرستان‌های مختلف از جمله فومن، صومعه‌سرا، کوچصفهان و سنگر طرح تفکیک زباله را انجام دادیم. و مردم به ما اعتماد پیدا کردند و از عملکردمان راضی بوده و هستند.

تلاش برای کاهش تولید زباله

خانم شمشادی، مدیرعامل جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست گیلان گفت: کسی که فعالیت‌های زیست محیطی این‌چنینی انجام می‌دهد یعنی انگیزه قوی اجتماعی دارد و در واقع یک خیر فعال محیط زیست است.

وی گفت: امروزه رویکرد این است که اصلا زباله کم تولید بشود و خصوصا در روستا اصلا زباله بیرون نرود.

وی ضمن قدردانی از همه اعضاء و کسانی که با این مجموعه همکاری کردند گفت: تعهد ما در قبال طرح به انجام رسیده و به زودی جشن پایان طرح را برگزار خواهیم کرد و خوشحال هستیم که این زحمات به بار نشسته چون این عزیزان هرجا که رفتند اثرات خوبی از خودشان گذاشتند و براساس آماری که اعلام شده در کوچصفهان ۵۰ درصد و در سنگر ۷۰ درصد مردم در طرح تفکیک زباله با ما مشارکت داشته‌اند که باعث تحسین است. چون اعضای این مجموعه که همه از فارغ‌التحصیلان دانشگاه هستند و رابطین روستایی همگی داوطلبانه این فعالیت‌ها را انجام داده‌اند و در واقع به عنوان پیش قراولان عرصه محیط زیست قدم برداشته‌اند.

پس از تفکیک زباله‌ای نداریم

خانم وفادار از پیربازار که در طرح تفکیک زباله با این تشکل‌های مردم نهاد همکاری داشته است گفت: شنیده بودم که برای جداسازی زباله برنامه‌هایی برگزار می شود، خودم هم گاهی این کار را در مورد زباله‌های خشک انجام می‌دادم، ولی نمی دانستم زباله‌های تر را چه‌کار کنم. ولی با حضور در کارگاه آموزشی مشتاق شدم و الان تقریبا هر ۱۰ روز یک بار فقط کمی زباله داریم چون بقیه را جدا و بازیافت می‌کنیم.

استفاده از کرم ورمی کمپوست

خانم پورعاشوری یکی از رابطین روستایی از پیربازار نیز ضمن قدردانی از زحمات این تشکل‌ها گفت: برگزاری کارگاه‌های آموزشی تفکیک زباله خیلی برای ما تاثیر داشت. و الان زباله‌ای نداریم، بازیافتی را گلدان درست می‌کنیم و زباله‌های تر را نیز با ورمی کمپوست تبدیل به کود می‌کنیم و من با بستر حدود دومتری و با ۱۰ کرم شروع کردم و الان آماده فروش کرم‌ها هستم.

وی به برخی از مشکلات پیربازار از جمله کیفیت پایین آب آشامیدنی، انباشته شدن زباله در بخش‌هایی از پیربازار به‌خاطر نداشتن سطل‌های مکانیزه زباله، لبریز شدن سطل‌ها، لایروبی نشدن فاضلاب روباز اشاره کرد و گفت: کاش علاوه بر محله من، کل پیربازار فضای سبز و محله پاک باشد.

استقبال از مشارکت در طرح تفکیک زباله

خانم مهرجویی از پیربازار نیز ضمن قدردانی از جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست گیلان و جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست گیلان خواهان ایجاد بستر بیشتر در پیربازار شد و گفت: با اطلاع‌رسانی‌هایی که شده است افراد بیشتری مشتاق مشارکت شده‌اند.

خواستن اولین گام در تفکیک زباله

خانم دایی یکی دیگر از فعالان زیست محیطی نیز تاکید کرد مردم باید خودشان بدانند و بخواهند که چه‌طور زباله خودشان را مدیریت کنند چون اولین گام در اجرای این طرح مهم خواستن و بینش صحیح در این مورد است.

* گفتنی است اسامی برخی از اعضای این تشکل‌های فعال زیست محیطی به شرح زیر است:

(فاطمه اصغری، الهه حق‌گو، مهرو زیکساری، نیلوفر فرزان، عاطفه پورموسی، شیما غلامی‌صفت، زهرا جنسی، مهسا میانجی، معصومه تبریزی، مهنوش مصطفوی و …)

گیلان امروز، رقیه ابراهیم زاده اصلی

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جمعیت

لایو اینستاگرامی : کودک و طبیعت

منتشر شده

در

توسط

انسان از جنگل بیرون آمد، اما جنگل هرگز از انسان بیرون نیامد !
طبیعت، مسیری برای یافتن پرسش‌هاست، نه پاسخ به آن‌ها !
و کودکی فصل پرسش‌هاست، نه پاسخ‌ها !
از اینجاست که ارتباط کودک با طبیعت واجد اهمیت می‌شود.
پیمان‌نامه‌ی حقوق کودکان ۴ اصل دارد و طبق آن هر فرد زیر ۱۸ سال کودک محسوب می‌شود.
اصل اول: هیچ کودکی نباید از تبعیض رنج ببرد.
اصل دوم: هر زمان برای کودکان تصمیم‌گیری می‌شود، باید منافع عالیه‌ی آن‌ها مد نظر باشد.
اصل سوم: کودکان حق حیات داشته و باید رشد کنند.
اصل چهارم: کودکان حق دارند آزادانه عقاید و نظرات خود را ابراز کنند و این نظرات در تمامی اموری که به آن‌ها مربوط می‌شود، باید مورد توجه قرار گیرد.
در مواجهه‌ی طبیعت، توانمندی‌های کودک و مرز ناتوانی‌های او مشخص شده و تغییر می‌کنند. نباید تجربه‌ی کودک از طبیعت را از منظر یک بزرگسال نگریست، در تجربه‌ای کودکانه تمام اعضا و جوارح و روح و روان کودک با طبیعت درگیر می‌شود. کودک به نیازمندی‌های خود برای پریدن و جهیدن و لمس کردن و … پی می‌برد و مرز توانایی‌هایش را تغییر می‌دهد. از طریق ارتباط و شناخت گیاهان و جانوران، پلی برای شناخت و ارتباط با انسان‌ها می‌سازد، علی‌الخصوص اگر مواجهه با طبیعت با جمع همسالانش صورت پذیرد. کودک مهارت‌هایی چون استدلال، طبقه‌بندی و حل مسئله را می‌آموزد که پیشنیازهای امر آموزش هستند.
شهرنشینی و سبک زندگی‌های امروزی میان کودکان و طبیعت فاصله ایجاد کرده و این مسئله‌ای جدید برای ماست که باید آن را به گونه‌ای حل کنیم. اختلال کمبود یا فقر طبیعت را از روی آثار و عواقبش می‌توان شناخت، قیاس توانمندی‌های انسان‌های امروزی با نسل‌های گذشته یکی از این آثار است. ضعف تصمیم‌گیری، عدم توان کارآفرینی، ناتوانی در پیدا کردن و پرداختن به علاقه‌مندی‌ها از جمله دیگر این آثار است.
تجربه‌ی طبیعت بدون حضور بزرگسالان واجد اهمیت ویژه‌ای‌ست، زیرا تنها در این صورت است که تفاوت کودکان در مشاهده و مواجهه طبیعت محترم شمرده می‌شود و به آن‌ها مجال تخیل بیشتر داده می‌شود. مواجهه با طبیعت تنها با رفتن به اعماق جنگل‌ها اتفاق نمی‌افتد، دیدن یک ابر از پشت پنجره یا مشاهده‌ی مورچه‌ها و ارتباط آن‌ها با یکدیگر نیز تجربه‌ای از طبیعت است.
در پایان باید توجه داشت که کودک در ارتباطش با طبیعت به مبادله‌ی عواطف و احساسات می‌پردازد و در نتیجه هنگام بزرگسالی نسبت به حفظ آنچه احساسات و عواطف او را برانگیخته، احساس مسئولیت بیشتری می‌کند.
ما را در شبکه های مجازی جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست و جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست گیلان دنبال کنید؛

ادامه مطلب

اخبار جمعیت

لایو اینستاگرامی: خاک سالم، غذای سالم، جامعه سالم

منتشر شده

در

توسط

برای تولید یک سانتی‌متر مربع خاک، هفتصد سال زمان لازم است.
شاید اگر بزرگان شعر و ادب ما از این واقعیت آگاه بودند، از باب خشوع و خضوع، خود را به خاک پای دوست و نگار و دلبر ومحبوب و … تشبیه نمی‌کردند !
که خاک، علیرغم اینکه زیر پاست، جایش بالای سر است !
.
به طور کل، قسمت‌های سطحی پوسته‌ی زمین را خاک می‌گویند. خاک هر منطقه افق‌ها یا لایه‌های گوناگونی دارد. به هر چند افق از خاک، یک پروفیل گفته می‌شود. پروفیل آن چیزی‌ست که برای بررسی مرغوبیت یا همان حاصلخیزی خاک مورد بررسی قرار می‌گیرد.
بافت خاک شامل ریزی و درشتی اجزای آن و درصد شن و رس و سیلت تشکیل دهنده‌ی آن است که اصطلاحا به آن مثلث بافت خاک می‌گویند.بر اساس این مثلث میزان حاصلخیزی خاک برای کشت گیاهان مختلف تعیین می‌شود اما به طور کلی می‌توان گفت که خاک‌هایی با درصد سیلت بالاتر، حاصلخیزتر هستند.
خاک حاصلخیز خاکی‌ست که بدون نیاز به مواد معدنی و کودهای شیمیایی، رشد گیاه کشت شده را تامین کند.
فرسایش خاک خطری‌ست جدی که ما را تهدید می‌کند. انتقال، حرکت و جدا شدن ذرات خاک و حمل آن‌ها از نقطه‌ی اولیه‌ی خود فرسایش خاک نام دارد. آب و باد و عدم وجود پوشش گیاهی عوامل اصلی فرسایش خاک هستند.ضربات ناشی از قطرات باران، انجماد و ذوب پیاپی، چرای بیش از حد دام، وزش بادهای شدید از جمله‌ی این عواملند.
وضعیت فرسایش خا‌ک در استان‌ گیلان:
بزرگترین عامل فرسایش خاک در استان ما، چرای بی رویه‌ی دام است، که تا حدود شش برابر ظرفیت مراتع استان برآورد می‌شود.فرسایش خاک در گیلان سالانه ده تن در هکتار است که پنج برابر متوسط جهانی‌ست.
بارندگی‌های شدید دومین علت فرسایش خاک گیلان است. ماسوله، حیران، پل‌رود رودسر و علی‌آباد رودبار بیشترین میزان فرسایش خاک را شاهد هستند.
برای اصلاح و بهبود خواص فیزیکی خاک باید از شخم عمیق زمین پرهیز و پوشش گیاهی مناطق مختلف را حفظ کرد. از کاه و کلوش به عنوان پوشش خاک استفاده نمود، در زمین‌های زراعی از آبیاری پرفشار استفاده نکرد و گیاهان را به صورت عمود بر شیب زمین کشت نمود.
دلایل اصلی آلودگی خاک چیست؟
سرب و جیوه‌ی ناشی از صنایع فولاد، ذوب آهن، پالایش نفت و همچنین مواد شیمیایی کودهای کشاورزی و آفت‌کش‌ها و درنهایت ریختن زباله و نفوذ شیرابه‌های آن به داخل خاک.
آلودگی خاک منجر به مرگ موجودات خاکزی (قارچ‌ها، کرم‌ها، موریانه‌ها و …) که خود در حفظ کیفیت خاک نقش اساسی داند می‌شود و همچنین علوفه‌ها را آلوده می‌کند، که خود سبب آلودگی دام‌ها و درنتیجه آلودگی گوشت و مواد لبنی می‌شود و در نهایت دامن انسان را می‌گیرد.
نقش عمده‌ی موجودات خاکزی تجزیه‌ی خاک است، تجزیه‌ی خاک سبب تولید نیتروژن، آمونیوم و مواد پروتئینی می‌شود و در نهایت کلسیم و پتاسیم که عوامل اصلی حاصلخیزی خاک هستند، نتیجه فعالیت این موجودات عزیزند.
مهم‌ترین عامل آلودگی خاک استان گیلان، زباله‌ها و شیرابه‌های آن است.

برای دیدن این لایو کلیک کنید

ما را در شبکه های مجازی جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست و جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست گیلان دنبال کنید؛

صفحه اینستاگرام

کانال واتساپی

کانال تلگرام 

ادامه مطلب

اخبار جمعیت

کارگاه مسئوليت اجتماعي و تاثير متقابل فرد و نهاد اجتماعي بر يكديگر

منتشر شده

در

توسط

اين كارگاه در تاريخ ٥ شنبه ١٠ تيرماه ١٤٠٠ در باغ دارواچوك با تسهيل گري خانم ها پارسي و ترحمي انجام شد.
در اين كارگاه علاوه بر دوستان كميته انتشارات خانم ها: غلامي صفت، چمني، ذاكر ، شمسی پور و آقایان اشكان فر (همراه با مادر خويش خانم پروين سلطاني…) و فراستي؛ از كميته فرهنگي نيز خانم ها: قربان نژاد، اكبرزاده،حياتي و عرب نيز حضور داشتند.

کارگاه در ساعت ١٧ با معرفي دوستان آغاز شد. سپس پرسش هاي زير مورد گفت و گو قرار گرفت:

– آیا با اهداف و ماموريت جمعيت زنان آشنا هستيد؟ به نظرتان سازمان در راستاي اهداف اش در حركت است؟
– نقاط قوت فردي شما چيست؟ آيا فعاليت در جمعيت زنان تاثيري بر اين نقاط قوت و كاهش نقاط ضعف داشته است؟چگونه؟
– شما چه قدم هایی در راستای بهبود و ارتقا فعالیت های جمعیت برمی دارید؟
آیا برای گسترش فعالیت های جمعیت نیازمند یادگیری مهارت های جدیدی شده اید؟
– در طول مدت فعاليت در جمعيت، آيا نگرش شما نسبت به کار تیمی و فعاليت اجتماعي تغيير كرده است؟ چه پيشنهاداتي براي تحكيم اين ارتباطات و فرايند مسير داريد ؟

در پایان جلسه از دوستان خواسته شد تا دل نوشته ای درباره موضوع زیر بنویسند:
“در ماه های اخیر و پس از پایان این جلسه، چه حس تازه ای نسبت به فعالیت اجتماعی پیدا کردید؟”
کارگاه در ساعت ۱۹ به پایان رسید.

ما را در شبکه های مجازی جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست و جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست گیلان دنبال کنید؛
کانال واتساپی
کانال تلگرام

صفحه اینستاگرام

ادامه مطلب

اخبار جمعیت