با ما همراه باشید

دیدگاه

جنگل‌های هیرکانی به عنوان میراث طبیعی جهانی در یونسکو ثبت شد.

منتشر شده

در

جنگلهای هیرکانی از غنی ترین اکوسیستم های جهان محسوب می شوند . به طوری که بیش از ۲۹۶ گونه پرنده و در حدود ۱۰۰ گونه پستاندار و ۱۵۰ گونه درختی و بوته ای بومی (اندمیک) در این جنگل ها زندگی می کنند.ازگونه های پرندگان جنگلهای هیرکانی می توان به گنجشک سانان، سار، دارکوب، اردک نوک پهن، قرقاول خزری، کبک، بلدرچین، کبوتر جنگلی، شاهین، قوش، دال، قرقی، اردک خاکستری، عقاب و جغد اشاره کرد و از گونه های پستانداران ساکن در این زیست بوم می توان مرال، شوکا، گرگ، گراز، خرس قهوه ای، روباه سر دو سیاه، شغال، سمور، تشی، خارپشت، موش جنگلی، خرگوش، گربه وحشی، گورکن و اسبچه خزر را نام برد.
بخش وسیعی از این جنگل ها شامل جنگل‌های راش می‌شودکه مشهورترین وگسترده‌ترین گونه درختی جنگل‌های کوهستانی شمال به شمار می‌رود. از مشهورترین درختان این جنگل می‌توان راش، بلوط، توسکا، ممرز، افرا، انجیلی، نارون، زبان گنجشک، گیلاس وحشی، بارانک، سرخدار، نمدار، شمشاد، لرگ، لیلکی، خرمندی، آزاد، انجیر و… را نام برد. از درختچه‌های این جنگل‌ها نیز می‌توان به ازگیل، زالزالک، زغال اخته، الوچه وحشی، انار، جل، خاس، کوله خاس، سیب وحشی و… اشاره کرد.
تنوع اقلیمی، گونه ای و اکوسیستمی موجب شده این جنگل ها در نوع خود بی نظیر و منحصر بفرد باشند و حفاظت از آنها به عنوان گنجینه ای ملی بر ما واجب است.
قدمت جنگلهای هیرکانی بیش از ۴۰ میلیون سال برآورد شده و بازمانده دوره سوم زمین شناسی هستند؛ از همین جهت به فسیلهای زنده شهرت دارند و یک موزه طبیعی به شمار می روند .این جنگل ها در جنوب دریای خزر از منطقه هیرکان جمهوری آذربایجان شروع می شوند و در ایران از حوالی آستارا تا گرگان ادامه دارند. به دلیل مقاوم نبودن در برابر سرما در اروپا و سیبری قادر به بقا نیستند و در آب و هوای معتدل جنوب دریای خزر دیده می شوند.
در ۲۱ تیر ۱۳۸۵ جمهوری آذربایجان درخواستی را مبنی بر ثبت جهانی جنگل‌های خزری-هیرکانی به یونسکو ارائه کرد. با بررسی کارشناسان این سازمان اعلام شد به دلیل این‌که سهم جمهوری آذربایجان تنها ۲۰ هزار هکتار در مقابل سهم ۲ میلیون هکتاری ایران از این جنگل است، ثبت جهانی این اثر به تنهایی به نام آذربایجان ممکن نیست. پس از آن مقامات فرهنگی ایران پیشنهادی را مبنی بر ثبت مشترک این اثر طبیعی به آذربایجان ارائه دادند. این امر به دلیل اختلافات موجود به بن‌بست خورد. از جمله موارد اختلافی این بود که علی‌رغم قوانین یونسکو مبنی بر ثبت نام کشورهای دارای آثار تاریخی و طبیعی مشترک به ترتیب حروف الفبا در اسناد مکتوب خود، ایران مخالف ثبت نام آذربایجان پیش از نام ایران بود. استدلال ایران این بود که سهم اندک آذربایجان از این جنگل هم‌ارز سهم ایران نیست که بتوان صرفاً بر اساس حروف الفبا چیدمان متن سند را مشخص کرد.
بنا بر اعلام دبیرکل کنونی کمیسیون ملی یونسکو در ایران: در چهل و سومین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو در باکو پایتخت جمهوری آذربایجان، جنگل‌های هیرکانی که از آستارا در شمال استان گیلان تا گلی داغ در شرق استان گلستان کشیده شده‌است، با نظر موافق اعضای کمیته در تاریخ ۱۴ تیر ۱۳۹۸ در فهرست میراث جهانی قرار گرفت. به گفته همین منبع این بیست و چهارمین مورد از میراث تاریخی و طبیعی ایران است که در فهرست یونسکو جای می‌گیرد. در واقع حدود 200هزار هکتار از محدوده‌های اصلی اثر که حدود90 درصد آنها شامل بخش‌هایی از پارک ملی گلستان، مناطق حفاظت‌شده جهان‌نما، جنگل ابر، هراز و البرز مرکزی و چهاردانگه و پارک جنگلی خشکه‌داران واقع در استان‌های گیلان، مازندران، سمنان و گلستان و همچنین سه سایت در منطقه سیاه‌رود رودبار و درفک می‌شود، به‌عنوان میراث طبیعی جهانی در یونسکو به ثبت رسید.
اولین هدف معرفی و ثبت میراث‌های طبیعی در دنیا، حفاظت از آن مناطق است، به‌طوری که وقتی سایتی به‌عنوان میراث طبیعی جهانی معرفی می‌ شود تاثیر بسیاری در پذیرش گردشگر و توریسم در منطقه دارد و شاهد افزایش طبیعت‌گرد و توریست خواهد بود، از سوی دیگر این افزایش گردش در معیشت و اقتصاد مردم بومی منطقه بسیار تاثیر‌گذار است .همچنین نگاه جهانی را به خود معطوف می‌کند که پروژه‌های مطالعاتی و اعتبارات خاصی برای آن در نظر می گیرند اما به این معنا نیست که وقتی به ثبت جهانی رسید، مشکل جنگل‌های ایران حل می‌شود.
به گفته یک فعال محیط زیست ثبت جنگل های هیرکانی در فهرست میراث طبیعی جهان بسیاری از فعالان محیط‌زیست را خوشحال کرد زیرا پس از حدود 13 سال تلاش فعالان محیط‌زیست و مسئولان سازمان حفاظت از محیط‌زیست بالاخره کارشناسان اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت جنگل‌های هیرکانی را به‌عنوان دومین میراث طبیعی ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رساندند. جنگل‌های هیرکانی پس از کویر لوت دومین اثر طبیعی مربوط به ایران هستند که در فهرست میراث طبیعی جهان ثبت شدند.این جنگل‌ها از دهه‌های قبل به دلیل تغییرکاربری، توسعه ناپایدار، دخالت و دست‌اندازی انسان به طبیعت جنگل‌، ساخت‌وسازهای غیرمجاز و ویلاسازی انبوه، آتش‌سوزی و توسعه بی‌رویه کشاورزی، برداشت غیرمجاز و غیرقانونی از منابع طبیعی و جنگل‌ها و ورود آفرود و طبیعت‌گردان با موانع بسیاری برای ثبت مواجه بود.
پنج برابر میزان توانمندی و ظرفیت جنگل از آنها برداشت شده است و اگر بازنگری و تغییری نسبت طرح‌های عمرانی و اقتصادی و محیط‌زیستی در جنگل‌ها صورت نگیرد تا 30 سال آینده نوار شمالی کشور خالی از جنگل خواهد شد و اثری از جنگل‌های هیرکانی باقی نخواهد ماند.
این جنگل‌ها ذخیره‌گاه زیست کره‌زمین هستند که از این پس با ثبت جهانی‌شان در یونسکو بودجه و اعتبار مستقل، تجهیز امکانات و توجه ویژه برای حفاظت از این مناطق به ایران اختصاص می‌یابد، البته برخی فعالان محیط‌زیست معتقدند در صورتی که ایران نتواند براساس استانداردهای جهانی از این مناطق حفاظت کند این میراث طبیعی از لیست جهانی خارج خواهد شد.
ثبت میراث‌های طبیعی جهانی برعکس میراث‌های فرهنگی و تاریخی مراحل دشوار و مشکلات بیشتری دارد و مطالعات و اقدامات فنی و علمی دقیق‌تری را می‌طلبد
هنوز نمی‌دانیم از این خبر خوشحال باشیم یا ناراحت، زیرا معلوم نیست برنامه‌ریزی‌ها و سیاست‌های مسئولان کشور در مورد حفظ و نگهداری جنگل‌ها تغییر خواهد کرد یا خیر. متاسفانه حفاظت از جنگل‌های ایران آنقدر متولی و بانی دارد که خود دستگاه‌ها نیز نمی‌دانند چه کسی متولی اصلی رسیدگی به این موضوع است.
به هر حال معضلاتی که در جنگل های هیرکانی وجود دارند مانند: آفت ها و گونه های غیر بومی و مهاجم ، دفع زباله‌ها و پسماندها ،آلودگی رودخانه ها ، ویلا سازی، گردشگری با آفرود با عنوان طبیعت گردی که بستر جنگل را نابود می کند و سد سازی و …. را نباید نا دیده بگیریم .چون
روند آسیب‌زای این عوامل به سادگی جنگل های هیرکانی را از ثبت جهانی خارج می‌کنند و به راحتی یک سهمیه کشور ما از بین می‌رود.بنابراین ما باید به تعهدات انسانی، ملی و میهنی خود متعهد باشیم.

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه

اعتراض گسترده فعالان محیط زیست در پنجمین روز اجلاس گلاسکو

منتشر شده

در

توسط

هزاران تن از جوانان و فعالان زیست محیطی ظهر جمعه (به وقت محلی انگلیس) در پنجمین روز از برگزاری همایش جهانی آب‌وهوایی گلاسکو با تظاهرات سردادن شعار خواستار تعهد سران کشورها به انجام اقداماتی شدند که روند گرم شدن زمین را کاهش دهند. فعالان زیست محیطی در شهری که این روزها کانون توجه رسانه‌های جهان است و مقام‌های ارشد کشورها سرگرم رایزنی‌های دیپلماتیک درباره ادامه حیات موافقتنامه زیست محیطی ۲۰۱۵ پاریس هستند، دست به اعتراض زدند. معترضان پس از تجمع در پارک کلوینگرو گلاسکو به سمت میدان جورج در نزدیکی محل برگزاری اجلاس آب و هوایی راهپیمایی کردند. تظاهر کنندگان در این حرکت اعتراضی پارچه نوشته ها و شعارنوشته‌هایی را حمل می کردند که بر لزوم توجه به بحران اقلیمی و گرمایش زمین هشدار داده شده بود. درحالی که دانشمندان نسبت به افزایش سطح آب اقیانوس‌ها و نابودی برخی از جزایر کوچک هشدار داده‌اند، شماری از معترضان شعارنوشته هایی را حمل می‌کردند که روی آن نوشته بود: ما هم در کنار آب اقیانوس‌ها به پا می‌خیزیم.
گزارش‌ها حاکیست حدود ۱۰ هزار معترض در این تظاهرات شرکت کردند. گرتا تونبرگ نوجوان سوئدی و شناخته شده ی مدافع محیط زیست محیطی نیز که در این حرکت اعتراضی شرکت کرده بود در سخنانی کاپ ۲۶ را یک “شکست” توصیف کرد. گرتا تونبرگ هم به همراه یک جوان دیگر فعال محیط زیست شناخته شده از اوگاندا به نام ونسا ناکاته، در تظاهرات سخنرانی کردند.خانم تونبرگ که به همراه جمعیت بود در یکی از میدان‌های اصلی پایتخت اسکاتلند گفت باید “سریع و جدی” برای کاهش گازهای گلخانه‌ای اقدام شود. او ادامه داد:این بر کسی مخفی نیست که کاپ ۲۶ یک شکست بود. باید مشخص شده باشد که ما یک بحران را نمی‌توانیم با همان روشی که به دامش افتاده‌ایم، حل کنیم.افراد قدرتمند می‌توانند به زندگی داخل حبابی که هستند ادامه بدهند. حبابی با فانتزی‌هایی مثل رشد نامحدود در سیاره‌ای محدود و راه‌حل‌های تکنولوژیکی که ناگهان معلوم نیست از کجا آمده و قرار است همه مشکلات را حل کند. او افزود: همه اینها در حالی که جهان با آتش در حال سوختن است، و وقتی مردم در صف مقدم دارند مصائب گرمایش زمین را بر دوش می‌کشند. او اجلاس سازمان ملل درباره تغییرات اقلیمی در گلاسگو را “جشنی دو هفته‌ای برای تجارت” توصیف کرد “مثل همیشه”.
این تظاهرات را جنبش اعتراضی دانش‌آموزان خواهان مبارزه با گرمایش زمین به نام ‘فرایدیز فور فیوچر ‘ یا ‘جمعه‌ها برای آینده ‘ برنامه‌ریزی کرده‌ بودند و به یکی از بزرگ‌ترین تجمع‌های دانش‌آموزان و جوانان فعال محیط زیست تبدیل شد که از سراسر جهان به گلاسگو آمده‌اند. اجلاس تغییرات اقلیمی کاپ ۲۶ که امروز ششمین روز آن بود با هدف هماهنگی و تفاهم کشورها برای کنترل افزایش دمای هوا تا ۱.۵ درجه سانتی‌گراد تشکیل شده است. تظاهرات امروز در حالی برگزار شد که مقامات ارشد کشورهای جهان در کنار کارشناسان زیست محیطی از دوشنبه گذشته در شهر گلاسکو گردهم آمده‌اند تا در چارچوب بیست و ششمین اجلاس آب و هوایی  (کاپ ۲۶) درباره ادامه حیات پیمان اقلیمی پاریس که در آن کشورها متعهد به کاهش دمای هوا شده‌اند، بحث و تبادل نظر کنند.
توافق آب و هوایی پاریس که با نام «پیمان پاریس» نیز شناخته می‌شود، ذیل چارچوب پیمان‌نامه سازمان ملل متحد در تغییر اقلیم (UNFCCC) در رابطه با کاستن انتشار گازهای گلخانه‌ای است که از سوی نمایندگان ۱۹۷ کشور در کنفرانس تغییر اقلیم ۲۰۱۵ سازمان ملل متحد در پاریس مذاکره و ۱۲ دسامبر ۲۰۱۵ با اجماع تصویب شد.یکی از محورهای مهم این پیمان، محدود کردن میزان افزایش متوسط دمای جو زمین به کمتر از ۲ درجه سانتیگراد و به طور عمده تلاش برای حفظ دما در سطح ۱.۵ درجه سانتیگراد تا پایان این قرن است، در غیر این‌صورت متوسط دمای جو زمین در مقایسه با دوران پیش از صنعتی شدن به بیش از ۳ درجه سانتیگراد خواهد رسید. از جمله اهداف مهم این پیمان، اجرای پروژه‌هایی برای توقف هرچه سریعتر انتشار گازهای گلخانه‌ای در کشورها و اجرای برنامه‌هایی است تا بتوان در نهایت در سال ۲۰۵۰ میلادی بین میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای و جذب دوباره آن تعادلی ایجاد کرد و پس از آن، میزان انتشار دی اکسید کربن را بتدریج به صفر رساند.
برای اینکه به کشورهای کمتر برخوردار در اجرای اهداف این تفاهم نامه فشار وارد نشود مقرر شد کشورهای کمتر توسعه یافته برای انطباق دادن خود با تعهدات این توافقنامه از کمک های مالی برخوردار شوند. بر این اساس کشورهای ثروتمند باید از سال ۲۰۲۰ میلادی، سالانه مبلغ ۱۰۰ میلیارد دلار به کشورهای فقیر بپردازند. اما طبق گزارش‌ها این وعده تاکنون محقق نشده است. آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد دوشنبه گذشته در سخنرانی رسمی خود اظهار داشت که جهان در مسیر فاجعه اقلیمی حرکت می‌کند و شکست اجلاس گلاسکو، در حد گزینه نیست بلکه حکم مرگ بشر است. وی با بیان اینکه کشورهای ثروتمند و فقیر به یکدیگر اعتماد ندارد تصریح کرد که دستیابی به توافق بین تمام کشورها برای کاهش دمای زمین تا ۱.۵ درجه سانتی‌گراد خیلی دشوار است. کارشناسان نشست کاپ ۲۶ را آخرین فرصت برای کاهش روند گرم شدن کره زمین تا حداکثر ۱.۵ درجه سانتیگراد بالاتر از میزان پیش از دوره صنعتی شدن زمین می دانند. این اجلاس قرار است تا ۲۱ آبان ادامه یابد اما انتظار می‌رود که بحث‌ها تا چند روز بعد ادامه پیدا کند.

ادامه مطلب

دیدگاه

مه‌لقا ملاح درگذشت

منتشر شده

در

توسط

مادر محيط زيست ايران مه‌لقا ملاح، صبح امروز ١٧ آبان ١٤٠٠ درگذشت.
او در سال ١٢٩٦ در فضائي غيرمتعارف -به قول خودش در ميانه‌ي طبيعت به دنيا آمد- پس از تحصيل در فلسفه، علوم اجتماعي و جامعه شناسي با مدرك فوق ليسانس از دانشگاه تهران فارغ التحصيل شد. سپس براي ادامه‌ي تحصيل به پاريس رفته و پس از دريافت دكتراي جامعه شناسي از دانشگاه سوربن به ايران بازگشت.
در سال ۱۳۴۷ به رياست كتابخانه‌ي تحقيقات روانشناسي گمارده شد. نكته‌اي كه در اين دوره كتابداري بدان توجه كرد، نبود كتاب‌هاي محيط زيستي در فهرست كتابخانه‌ها بود. بدين‌سان به فكرهاي تازه‌اي رسيد، اما پس از بازنشستگي بود كه به فكر تاسيس سازماني مردم نهاد براي فعاليت در حوزه‌ي محيط زيست افتاد. در سال ١٣٧٣ با مشاركت همسرش و تعدادي از اساتيد و علاقمندان به محيط زيست جمعيت زنان مبارزه با آلودگی محيط زيست را تاسيس كرد.
اما چرا زنان؟ زيرا مه‌لقا بيش و پيش از هر چيز بر عزم و اراده‌ي زنان براي حفظ طبيعت اهميت قائل بود. او اعتقاد داشت كه زنان، پيشگامان و آموزگاران اين نسل و نسل‌هاي آینده‌اند؛ و هم آنان هستند كه خواهند توانست محيط زيست را حفظ و پايدار كنند. زنان با مشاركت و آگاهی براي رفع آلودگی محيط زيست بايد مبارزه كنند. و اين چنين، جمعيت زنان مبارزه با الودگي محيط زيست شكل گرفت و دفاتر نمايندگي‌اش از سال ١٣٧٦ در استان‌هاي مختلف از جمله گيلان بر پا شدند. مه‌لقا ملاح، زني از تبار نور و اميد بود. اميد پراكند و در سراسر زندگي‌اش تلاش كرد تا زنان بيشتري را به مشاركت براي مبارزه با آلودگی محيط زيست فراخواند.
فراخواني براي اميد و تلاشي براي زندگي سبز
يادش جاويد
راه‌اش پر رهرو
-جمعيت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست شعبه گیلان
-جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست گیلان

ادامه مطلب

دیدگاه

کوچه خانم دکتر مه لقاح ملاح

منتشر شده

در

توسط

21 تیرماه با حضور شهردار منطقه یک تهران و آقایان حق شناس و میلانی اعضای شورای شهر تهران، مراسم رو نمایی از تابلو کوچه خانم دکتر مه لقاح ملاح برگزار شد و در پایان مراسم رونمایی، حاضرین به دیدارخانم دکتر ملاح رفتند.

ما را در شبکه های مجازی جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست و جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست گیلان دنبال کنید؛
کانال واتساپی
کانال تلگرام
صفحه اینستاگرام

ادامه مطلب

اخبار جمعیت