با ما همراه باشید

اخبار جمعیت

✅جلسه نمایندگان شبکه سازمان های غیردولتی محیط زیست و منابع طبیعی گیلان با معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان

منتشر شده

در

✅جلسه نمایندگان شبکه سازمان های غیردولتی محیط زیست و منابع طبیعی گیلان با معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان برگزار شد.

🔷به گزارش روابط عمومی شبکه گیلان؛ در نشستی که در روز پنجشنبه 5 اردیبهشت 98 در ساختمان شماره 2 دادگستری کل استان برگزار گردید تعدادی از اعضای شورای هماهنگی شبکه گیلان با دکتر آقایی معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان دیدار و گفتگو نمودند.

🔹رامین شیرعلی پور دبیر شبکه گیلان با اعلام این خبر افزود : در راستای تعامل مثبت با دستگاه قضایی و همکاری همه جانبه در جهت جلوگیری از تخریب محیط زیست و منابع طبیعی استان این جلسه با حضور نمایندگان شبکه در دفتر معاون محترم اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان برگزار گردید.

🔻شیرعلی پور در این جلسه با بیان اینکه به دنبال ایجاد یک پل ارتباطی دائمی و موثر با دادگستری استان هستیم افزود : ارتباط دو سویه شبکه و دستگاه قضایی در استان می تواند به کاهش بسیاری از جرایم و تخلفات حوزه محیط زیست و منابع طبیعی بی انجامد.

🔻مدیرعامل موسسه دوستداران سیاهکل با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در خصوص توجه به مسائل حوزه محیط زیست و منابع طبیعی و تاکیدات ایشان در زمینه جلوگیری از تخریب و تجاوز به طبیعت افزود : شبکه گیلان این آمادگی را دارد تا با ایجاد یک ساختار کارآمد به کمک دستگاه قضایی بپردازد.

🔻دبیر شبکه گیلان در ادامه با اشاره به قراردادهای منعقد شده در دستگاه های محیط زیست و منابع طبیعی استان ، عدم شفافیت در این امور را شبه انگیز دانست و خواستار رعایت اصل شفافیت در دستگاه ها شد.

🔻وی در خصوص اعتراضات مردمی در بخش رحیم آباد شهرستان رودسر و کارخانه آسفالت گفت : گزارشی از موسسه محیط زیست آسمانرود رحیم آباد واصل گردیده که کارخانه آسفالت سبب بروز مشکلات متعدد محیط زیستی از جمله تخریب سیمای منطقه و تردد خودروهای سنگین شده که با تخریب جاده همراه بوده است و این معضل اخیرا در شبکه مستند سیما نیز پخش گردیده است.

🔹در ادامه غلامرضا نورزاد عضو و خزانه دار شورای هماهنگی شبکه گیلان با اشاره به اینکه اغلب مشکلات نه از جانب مردم که از جانب دستگاه ها صورت میگیرد به بیان مسائل حوزه شهرستان های غرب گیلان پرداخت.
🔻نورزاد با بیان اینکه در سالهای اخیر پیج بری ها در کوهستان افزایش یافته و عملا تبدیل به معادن برداشت مصالح گردیده است گفت : پیچ بری ها منجر به تخریب منابع طبیعی در شهرستان های غرب گیلان شده است.

🔻مدیرعامل موسسه شقایق های وحشی هیرکانی با اشاره به احداث جاده های کوهستانی همراه با تخریب جنگل در شهرستان های تالش و آستارا ، قاچاق چوب را یکی دیگر از مشکلات عمده این مناطق ذکر کرد.

🔻 وی با اشاره به اعتراضات صورت گرفته از سوی مردم و سمن ها نظیر موسسه هزار دستان چمن ماسال به برداشت شن و ماسه از رودخانه های نظیر خالکایی در ماسال ، دیناچال در تالش و رضوانشهر اشاره کرده و ادامه داد : برداشت خارج از ظوابط و ظرفیت مصالح در رودخانه ها آسیب های فراوانی را به رودهای استان بویژه رودخانه های سیلابی وارد کرده که پس از وقوع سیلاب منجر به تخریب اراضی کشاورزی و روستایی می شود.
همچنین تغییر کاربری اراضی جنگلی و باغی نیز از دیگر مسایل حوزه محیط زیست و منابع طبیعی غرب گیلان محسوب می شود که نیازمند توجه جدی دستگاه قضایی استان می باشد.

🔻نورزاد در خصوص تصرفات صورت گرفته در اراضی تالاب جوکندان واقع در منطقه حفاظت شده لیسار تالش و وضعیت تالاب آق واقع در پناهگاه حیات وحش لوندویل آستارا که با نوسانات آب دریا و برداشت ماسه تخریب گردیده است خواهان برخورد با متصرفان و عدم تغییرات در تالاب ها شد.

در ادامه این نشست زهرا جنسی نایب دبیر شبکه در خصوص مشکلات تالاب انزلی و احداث سد لاسک مطالبی را بیان نمود.

🔻وی با اشاره به اینکه طرح زیست پالایی تالاب انزلی کماکان دارای ابهامات فراوانی است گفت : اساسا دخل و تصرف در اکوسیستم های تالابی نیازمند مطالعات جامع و کاملی می باشد که در این زمینه به تازگی برخی از مطالعات نظیر پستانداران ، پرندگان ، ماهی ها و گیاهان تالاب به پایان رسیده و در خصوص طرح زیست پالایی اثرات استفاده از نانو ذرات تیتانیوم بر روی هر یک از اجزای تالاب مطالعه نشده است.

🔻نماینده جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست گیلان با اشاره به رودخانه های منتهی به تالاب انزلی افزود : با وجود 11 رودخانه که رسوبات و فاضلاب را به تالاب حمل میکنند ، طرح بایوجمی یا زیست پالایی تالاب که با آزاد سازی روسبات ته نشین شده در کف تالاب و فلزات سنگین نظیر سرب و جیوه همراه است صرفا یک اقدام مقطعی بوده و کمکی به روند احیای تالاب نمیکند بلکه می باید مشکلات تالاب را از سر منشا آن حل نمود.

🔻جنسی همچنین به بیان پیگیری های صورت گرفته در خصوص طرح سد لاسک پرداخت و گفت : نامه ای از شبکه به دادستانی کل کشور ارسال شد و خواهان بررسی بیشتر این طرح بوده ایم.

🔻وی با اشاره به اینکه نحوه ارزیابی طرح های عمرانی دارای نقص می باشد گفت : کارفرمایی که اقدام به انتخاب مشاور برای طرح می نمایند توقع ندارد که اثرات منفی در طرح پر رنگ تر دیده شود بنابراین مشاور گزارش ارزیابی اثرات زیست محیطی را به نحوی نگارش میکند که بتواند با ارائه به سازمان حفاظت محیط زیست پاسخ مثبت دریافت نماید که این امر یک اشکال اساسی در کلیه طرح های مشمول ارزیابی محسوب می شود و از نظر قانونی انتظار داریم سازمان حفاظت محیط زیست اقدام به انتخاب مشاور نموده و حق الزحمه مشاور نیز از طریق سازمان از کارفرما اخذ و پرداخت گردد.

🔹در ادامه این نشست محمد مه رو عضو شورای هماهنگی و مسئول حقوقی شبکه گیلان با اشاره به شرایط پارک ملی بوجاق و قوانین ملی و بین المللی نکاتی را در خصوص کنواسیون رامسر و طرح احیا تالاب بوجاق بیان نمود.

🔻وی با بیان اینکه دخل و تصرف در مناطق چهارگانه مستلزم شرایط خاص بوده و می بایست با مطالعات کاملی صورت پذیرد افزود : بروز نمودن طرح جامع پارک ملی بوجاق و تعیین و تکلیف مستثنیات مردم ضروری است.

🔻وی با بیان اینکه پرواز بالگرد و مانور های نظامی و برنامه های سقوط آزاد توسط باشگاه های ورزشی در پارک ملی بوجاق افزایش یافته است گفت : قوانین پارک ملی به روشنی نحوه مدیریت آن را بیان میدارد لذا پیشنهاد ما این است که با توجه به تفاهم نامه منعقده بین نهاد های نظامی و سازمان حفاظت محیط زیست در شش ماهه دوم سال که با موسم مهاجرت و زمستانگذرانی پرندگان مواجه ایم هر گونه عملیات در تنها پارک ملی استان ممنوع اعلام شده و حتی المکان در شش ماهه نخست نیز با توجه به چهار فصل بودن بوجاق برای پرندگان ، پرواز ها به مکان های دیگری که از پراکنش کمتر حیات وحش برخوردار است و قوانین نیز منعی بر آن ندارد انجام شود.

🔻مدیرعامل انجمن رفتگران طبیعت استان گیلان، در ادامه با اشاره به دو شیوه نامه لایروبی و ساماندهی رودخانه ها و آبندان ها و تالاب ها به برخی از اشکالات وارده در متن شیوه نامه ها اشاره کرد که با قوانین حفاظت و بهسازی محیط زیست در تضاد بوده و می بایست اصلاحات لازم بر روی آن اعمال گردد.

🔻مه رو با بیان اینکه سمن های عضو شبکه نیازمند ارتباط با دادستان ها در شهرستان ها هستند افزود : عضویت سمن های محیط زیست و منابع طبیعی شبکه گیلان در شورای حفظ حقوق بیت المال و گزارش مستقیم تخلفات به مقامات قضایی را از محاسن همکاری شبکه با دادگستری کل استان برشمرد.

 

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جمعیت

لایو اینستاگرامی : کودک و طبیعت

منتشر شده

در

توسط

انسان از جنگل بیرون آمد، اما جنگل هرگز از انسان بیرون نیامد !
طبیعت، مسیری برای یافتن پرسش‌هاست، نه پاسخ به آن‌ها !
و کودکی فصل پرسش‌هاست، نه پاسخ‌ها !
از اینجاست که ارتباط کودک با طبیعت واجد اهمیت می‌شود.
پیمان‌نامه‌ی حقوق کودکان ۴ اصل دارد و طبق آن هر فرد زیر ۱۸ سال کودک محسوب می‌شود.
اصل اول: هیچ کودکی نباید از تبعیض رنج ببرد.
اصل دوم: هر زمان برای کودکان تصمیم‌گیری می‌شود، باید منافع عالیه‌ی آن‌ها مد نظر باشد.
اصل سوم: کودکان حق حیات داشته و باید رشد کنند.
اصل چهارم: کودکان حق دارند آزادانه عقاید و نظرات خود را ابراز کنند و این نظرات در تمامی اموری که به آن‌ها مربوط می‌شود، باید مورد توجه قرار گیرد.
در مواجهه‌ی طبیعت، توانمندی‌های کودک و مرز ناتوانی‌های او مشخص شده و تغییر می‌کنند. نباید تجربه‌ی کودک از طبیعت را از منظر یک بزرگسال نگریست، در تجربه‌ای کودکانه تمام اعضا و جوارح و روح و روان کودک با طبیعت درگیر می‌شود. کودک به نیازمندی‌های خود برای پریدن و جهیدن و لمس کردن و … پی می‌برد و مرز توانایی‌هایش را تغییر می‌دهد. از طریق ارتباط و شناخت گیاهان و جانوران، پلی برای شناخت و ارتباط با انسان‌ها می‌سازد، علی‌الخصوص اگر مواجهه با طبیعت با جمع همسالانش صورت پذیرد. کودک مهارت‌هایی چون استدلال، طبقه‌بندی و حل مسئله را می‌آموزد که پیشنیازهای امر آموزش هستند.
شهرنشینی و سبک زندگی‌های امروزی میان کودکان و طبیعت فاصله ایجاد کرده و این مسئله‌ای جدید برای ماست که باید آن را به گونه‌ای حل کنیم. اختلال کمبود یا فقر طبیعت را از روی آثار و عواقبش می‌توان شناخت، قیاس توانمندی‌های انسان‌های امروزی با نسل‌های گذشته یکی از این آثار است. ضعف تصمیم‌گیری، عدم توان کارآفرینی، ناتوانی در پیدا کردن و پرداختن به علاقه‌مندی‌ها از جمله دیگر این آثار است.
تجربه‌ی طبیعت بدون حضور بزرگسالان واجد اهمیت ویژه‌ای‌ست، زیرا تنها در این صورت است که تفاوت کودکان در مشاهده و مواجهه طبیعت محترم شمرده می‌شود و به آن‌ها مجال تخیل بیشتر داده می‌شود. مواجهه با طبیعت تنها با رفتن به اعماق جنگل‌ها اتفاق نمی‌افتد، دیدن یک ابر از پشت پنجره یا مشاهده‌ی مورچه‌ها و ارتباط آن‌ها با یکدیگر نیز تجربه‌ای از طبیعت است.
در پایان باید توجه داشت که کودک در ارتباطش با طبیعت به مبادله‌ی عواطف و احساسات می‌پردازد و در نتیجه هنگام بزرگسالی نسبت به حفظ آنچه احساسات و عواطف او را برانگیخته، احساس مسئولیت بیشتری می‌کند.
ما را در شبکه های مجازی جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست و جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست گیلان دنبال کنید؛

ادامه مطلب

اخبار جمعیت

لایو اینستاگرامی: خاک سالم، غذای سالم، جامعه سالم

منتشر شده

در

توسط

برای تولید یک سانتی‌متر مربع خاک، هفتصد سال زمان لازم است.
شاید اگر بزرگان شعر و ادب ما از این واقعیت آگاه بودند، از باب خشوع و خضوع، خود را به خاک پای دوست و نگار و دلبر ومحبوب و … تشبیه نمی‌کردند !
که خاک، علیرغم اینکه زیر پاست، جایش بالای سر است !
.
به طور کل، قسمت‌های سطحی پوسته‌ی زمین را خاک می‌گویند. خاک هر منطقه افق‌ها یا لایه‌های گوناگونی دارد. به هر چند افق از خاک، یک پروفیل گفته می‌شود. پروفیل آن چیزی‌ست که برای بررسی مرغوبیت یا همان حاصلخیزی خاک مورد بررسی قرار می‌گیرد.
بافت خاک شامل ریزی و درشتی اجزای آن و درصد شن و رس و سیلت تشکیل دهنده‌ی آن است که اصطلاحا به آن مثلث بافت خاک می‌گویند.بر اساس این مثلث میزان حاصلخیزی خاک برای کشت گیاهان مختلف تعیین می‌شود اما به طور کلی می‌توان گفت که خاک‌هایی با درصد سیلت بالاتر، حاصلخیزتر هستند.
خاک حاصلخیز خاکی‌ست که بدون نیاز به مواد معدنی و کودهای شیمیایی، رشد گیاه کشت شده را تامین کند.
فرسایش خاک خطری‌ست جدی که ما را تهدید می‌کند. انتقال، حرکت و جدا شدن ذرات خاک و حمل آن‌ها از نقطه‌ی اولیه‌ی خود فرسایش خاک نام دارد. آب و باد و عدم وجود پوشش گیاهی عوامل اصلی فرسایش خاک هستند.ضربات ناشی از قطرات باران، انجماد و ذوب پیاپی، چرای بیش از حد دام، وزش بادهای شدید از جمله‌ی این عواملند.
وضعیت فرسایش خا‌ک در استان‌ گیلان:
بزرگترین عامل فرسایش خاک در استان ما، چرای بی رویه‌ی دام است، که تا حدود شش برابر ظرفیت مراتع استان برآورد می‌شود.فرسایش خاک در گیلان سالانه ده تن در هکتار است که پنج برابر متوسط جهانی‌ست.
بارندگی‌های شدید دومین علت فرسایش خاک گیلان است. ماسوله، حیران، پل‌رود رودسر و علی‌آباد رودبار بیشترین میزان فرسایش خاک را شاهد هستند.
برای اصلاح و بهبود خواص فیزیکی خاک باید از شخم عمیق زمین پرهیز و پوشش گیاهی مناطق مختلف را حفظ کرد. از کاه و کلوش به عنوان پوشش خاک استفاده نمود، در زمین‌های زراعی از آبیاری پرفشار استفاده نکرد و گیاهان را به صورت عمود بر شیب زمین کشت نمود.
دلایل اصلی آلودگی خاک چیست؟
سرب و جیوه‌ی ناشی از صنایع فولاد، ذوب آهن، پالایش نفت و همچنین مواد شیمیایی کودهای کشاورزی و آفت‌کش‌ها و درنهایت ریختن زباله و نفوذ شیرابه‌های آن به داخل خاک.
آلودگی خاک منجر به مرگ موجودات خاکزی (قارچ‌ها، کرم‌ها، موریانه‌ها و …) که خود در حفظ کیفیت خاک نقش اساسی داند می‌شود و همچنین علوفه‌ها را آلوده می‌کند، که خود سبب آلودگی دام‌ها و درنتیجه آلودگی گوشت و مواد لبنی می‌شود و در نهایت دامن انسان را می‌گیرد.
نقش عمده‌ی موجودات خاکزی تجزیه‌ی خاک است، تجزیه‌ی خاک سبب تولید نیتروژن، آمونیوم و مواد پروتئینی می‌شود و در نهایت کلسیم و پتاسیم که عوامل اصلی حاصلخیزی خاک هستند، نتیجه فعالیت این موجودات عزیزند.
مهم‌ترین عامل آلودگی خاک استان گیلان، زباله‌ها و شیرابه‌های آن است.

برای دیدن این لایو کلیک کنید

ما را در شبکه های مجازی جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست و جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست گیلان دنبال کنید؛

صفحه اینستاگرام

کانال واتساپی

کانال تلگرام 

ادامه مطلب

اخبار جمعیت

کارگاه مسئوليت اجتماعي و تاثير متقابل فرد و نهاد اجتماعي بر يكديگر

منتشر شده

در

توسط

اين كارگاه در تاريخ ٥ شنبه ١٠ تيرماه ١٤٠٠ در باغ دارواچوك با تسهيل گري خانم ها پارسي و ترحمي انجام شد.
در اين كارگاه علاوه بر دوستان كميته انتشارات خانم ها: غلامي صفت، چمني، ذاكر ، شمسی پور و آقایان اشكان فر (همراه با مادر خويش خانم پروين سلطاني…) و فراستي؛ از كميته فرهنگي نيز خانم ها: قربان نژاد، اكبرزاده،حياتي و عرب نيز حضور داشتند.

کارگاه در ساعت ١٧ با معرفي دوستان آغاز شد. سپس پرسش هاي زير مورد گفت و گو قرار گرفت:

– آیا با اهداف و ماموريت جمعيت زنان آشنا هستيد؟ به نظرتان سازمان در راستاي اهداف اش در حركت است؟
– نقاط قوت فردي شما چيست؟ آيا فعاليت در جمعيت زنان تاثيري بر اين نقاط قوت و كاهش نقاط ضعف داشته است؟چگونه؟
– شما چه قدم هایی در راستای بهبود و ارتقا فعالیت های جمعیت برمی دارید؟
آیا برای گسترش فعالیت های جمعیت نیازمند یادگیری مهارت های جدیدی شده اید؟
– در طول مدت فعاليت در جمعيت، آيا نگرش شما نسبت به کار تیمی و فعاليت اجتماعي تغيير كرده است؟ چه پيشنهاداتي براي تحكيم اين ارتباطات و فرايند مسير داريد ؟

در پایان جلسه از دوستان خواسته شد تا دل نوشته ای درباره موضوع زیر بنویسند:
“در ماه های اخیر و پس از پایان این جلسه، چه حس تازه ای نسبت به فعالیت اجتماعی پیدا کردید؟”
کارگاه در ساعت ۱۹ به پایان رسید.

ما را در شبکه های مجازی جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست و جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست گیلان دنبال کنید؛
کانال واتساپی
کانال تلگرام

صفحه اینستاگرام

ادامه مطلب

اخبار جمعیت