با ما همراه باشید

اخبار جمعیت

نمایشگاه فرهنگی – هنری و بومی – محلی در شهر پره سر برگزار شد

منتشر شده

در

در نوروز ۹۵ شاهد برگزاری جشنواره نوروزی در شهر پره سراز تاریخ ۷ الی ۱۱ فروردین بودیم. این نمایشگاه و جشنواره به همت یکی از فرهنگیان و فرهنگ دوستان تالش یعنی خانم رویا بابایی ترتیب یافت. ایشان پس از گفت و گو با شهردار و اعضای شورای شهر پره سر و با یاری و پشتیبانی آنان این برنامه را انجام داد. در این نمایشگاه تعدادی از اهالی فرهنگ دوست و تلاشگر منقطه محصولات خود را که شامل کالاهای فرهنگی، صنایع دستی، محصولات کشاورزی محلی بود شرکت داشتند. در یکی از غرفه‌های این نمایشگاه نیز جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست حضور داشت. اعضای خوب جمعیت در رضوانشهر و پره سر در تمام روزهای برپایی نمایشگاه در آن حضور فعال داشتند. سپاس ویژه از آقای صهیب شکوری، از اعضای خوب و متعهد جمعیت برای حضور و تلاش‌شان در این نمایشگاه.

رویا بابایی در این خصوص می‌گوید: در آستانه ی سال نو و در واپسین روزهای سال گذشته، بنابر علاقه قلبی و ارادت همیشگی‌ام به فرهنگ و آیین نیاکان و گذشتگانم، تصمیم گرفتم به عنوان یک فرهنگی، قدمی کوچک برای معرفی فرهنگ بومی شهرم بردارم .

بنابراین به شهرداری شهر مراجعه کرده و نظر خود را با اعضای محترم شورای شهر پره‌ سر درمیان گذاشته و تقاضای مکتوب خود را مبنی بر برپایی این نمایشگاه در سطح شهر، به شهردار فرهنگی شهرمان عرضه کردم. خوشبختانه هم از طرف شهردار و هم از طرف اعضای محترم شورای شهر این طرح با اقبال خوبی مواجه شد و بلافاصله هماهنگی‌های لازم به عمل آمد.

از رئیس فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان رضوانشهر نیز مجوز گرفته و اولین نشست خود را به اتفاق تمام افراد این مجموعه در ۲۹ اسفندماه در دفتر شهرداری برگزار نمودیم، در این جلسه که با حضور شهردار، رئیس شورای شهر، سخنگوی شورا و مشاور فرهنگی شهرداری پره سر تشکیل شد درباره ی زمان و مکان برگزاری نمایشگاه و همچنین تعداد روزهای برپایی نمایشگاه صحبت شده و تصمیم نهایی گرفته شد. همچنین کلیه هزینه‌های برپایی این نمایشگاه را مسئولین شهر برعهده گرفته و هیچگونه وجهی از غرفه داران و یا اینجانب به عنوان برگزار کننده نمایشگاه دریافت نشد.

بنابراین نمایشگاه فرهنگی – هنری و بومی – محلی شهر پره سر در روز شنبه ۷ فروردین با حضور مردم و مسئولین افتتاح شد و در روز چهارشنبه به کار خود پایان داد.

۱۲ غرفه در این نمایشگاه وجود داشت که هرکدام از آنها بخشی از محصولات فرهنگی هنری شهر ما را به بازدیدکنندگان عزیز معرفی و عرضه می‌کردند.

غرفه گل و گیاه، غرفه کتاب و سی دی اثر نویسندگان و هنرمندان شهرستان، غرفه عکاسی از مناظر زیبای تالش، غرفه صنایع دستی اعم از گلیم، ظروف چوبی، سفالی و … غرفه بافتنی های سنتی مثل گیوه، جوراب و… غرفه ترشیجات و سبزیجات محلی، غرفه عسل و دوشاب محلی، غرفه شیرینی جات و نان زرین محلی، غرفه انواع آش ها: دوغ و ترش، غرفه غذاهای محلی نظیر ماهی شکم پر، مرغ شکم پر، ترشی تره، کوکوی گردو و… غرفه معرفی جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست گیلان و ارائه نشریات پیک زمین.

در تمام ایام برگزاری نمایشگاه با توجه به بارندگی باران و فضای محدود پارک شهر، موسیقی محلی به صورت زنده در ساعات ۱۸ تا ۲۰ توسط هنرمندان خوب موسیقی محلی تالشی اجرا می‌شد و با استقبال گسترده ای نیز مواجه بود.

پنج روز برپایی نمایشگاه آنقدر حال و هوای زیبا و دل انگیزی داشت که هیچ کدام از همکاران مجموعه احساس خستگی و دلسردی نمیکردند، در اطراف غرفه ها وسایل سنتی زندگی قدیمی نگاه هر تماشاگری را به سوی خود فرا می‌خواند: گهواره کودکی‌های ما که خالی از تکان‌های مادربود …

خیش گاوآهنی که نشان سال‌ها رنج پدران ما در سرسبزی این سرزمین بود …

تصاویر زیبای جاذبه‌های گردشگری بخش پره سر، همه و همه توجه مخاطبان را حتی به مدت چند دقیقه به تاریخ باعظمت این شهر هدایت می‌کرد.

اکثر غرفه داران چه خانم و چه آقا از هنرمندان و فرهیختگان و فرهنگ دوستان این شهرستان بودن و با جان و دل برای احیای فرهنگ خود قدم برداشتند.

نکته مهم اینکه تعداد مسئولین شرکت کننده و بازدیدکننده از این نمایشگاه بسیار زیاد بود و زمانی که دفتر یادگاری ها را برای نگاشتن در اختیارشان می‌گذاشتیم، همه راضی بودند از نحوه چیدمان و برنامه ریزی این نمایشگاه.

بنده هم به عنوان مجری این طرح بسیار خوشحالم از اینکه نخستین گام را در شهرم با حمایت خوبان و بزرگان این دیار برداشته و با مسئولیت شهرداری و شورای شهر پره سر توانستیم، خدمتی هر چند کوچک به احیا و اعتلای فرهنگ سرزمینم داشته باشم.

هدف اولیه بنده و سایر دوستان این بود که در طی ایام نوروزی، یک ایستگاه فرهنگی برای مسافران عزیز ارائه دهیم تا از این شهر تنها به عنوان منطقه گذر، گذار نکنند بلکه توقفی هم داشته باشند همراه با تفکر و تفحص در مورد گذشته مردم این شهر.

نتایج خروجی این نمایشگاه به زعم دوستان و صاحبنظران، قابل تقدیر بود و بنده هم اعلام کردم به عنوان کوچکترین عضو این مجموعه، حتی اگر توانسته باشیم یک درصد در شناساندن فرهنگ خود و تکرار آن به دیگران موفق عمل کرده باشیم، به همان یک درصد و همه اعضای مجموعه خود افتخار میکنم.

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جمعیت

لایو اینستاگرامی : کودک و طبیعت

منتشر شده

در

توسط

انسان از جنگل بیرون آمد، اما جنگل هرگز از انسان بیرون نیامد !
طبیعت، مسیری برای یافتن پرسش‌هاست، نه پاسخ به آن‌ها !
و کودکی فصل پرسش‌هاست، نه پاسخ‌ها !
از اینجاست که ارتباط کودک با طبیعت واجد اهمیت می‌شود.
پیمان‌نامه‌ی حقوق کودکان ۴ اصل دارد و طبق آن هر فرد زیر ۱۸ سال کودک محسوب می‌شود.
اصل اول: هیچ کودکی نباید از تبعیض رنج ببرد.
اصل دوم: هر زمان برای کودکان تصمیم‌گیری می‌شود، باید منافع عالیه‌ی آن‌ها مد نظر باشد.
اصل سوم: کودکان حق حیات داشته و باید رشد کنند.
اصل چهارم: کودکان حق دارند آزادانه عقاید و نظرات خود را ابراز کنند و این نظرات در تمامی اموری که به آن‌ها مربوط می‌شود، باید مورد توجه قرار گیرد.
در مواجهه‌ی طبیعت، توانمندی‌های کودک و مرز ناتوانی‌های او مشخص شده و تغییر می‌کنند. نباید تجربه‌ی کودک از طبیعت را از منظر یک بزرگسال نگریست، در تجربه‌ای کودکانه تمام اعضا و جوارح و روح و روان کودک با طبیعت درگیر می‌شود. کودک به نیازمندی‌های خود برای پریدن و جهیدن و لمس کردن و … پی می‌برد و مرز توانایی‌هایش را تغییر می‌دهد. از طریق ارتباط و شناخت گیاهان و جانوران، پلی برای شناخت و ارتباط با انسان‌ها می‌سازد، علی‌الخصوص اگر مواجهه با طبیعت با جمع همسالانش صورت پذیرد. کودک مهارت‌هایی چون استدلال، طبقه‌بندی و حل مسئله را می‌آموزد که پیشنیازهای امر آموزش هستند.
شهرنشینی و سبک زندگی‌های امروزی میان کودکان و طبیعت فاصله ایجاد کرده و این مسئله‌ای جدید برای ماست که باید آن را به گونه‌ای حل کنیم. اختلال کمبود یا فقر طبیعت را از روی آثار و عواقبش می‌توان شناخت، قیاس توانمندی‌های انسان‌های امروزی با نسل‌های گذشته یکی از این آثار است. ضعف تصمیم‌گیری، عدم توان کارآفرینی، ناتوانی در پیدا کردن و پرداختن به علاقه‌مندی‌ها از جمله دیگر این آثار است.
تجربه‌ی طبیعت بدون حضور بزرگسالان واجد اهمیت ویژه‌ای‌ست، زیرا تنها در این صورت است که تفاوت کودکان در مشاهده و مواجهه طبیعت محترم شمرده می‌شود و به آن‌ها مجال تخیل بیشتر داده می‌شود. مواجهه با طبیعت تنها با رفتن به اعماق جنگل‌ها اتفاق نمی‌افتد، دیدن یک ابر از پشت پنجره یا مشاهده‌ی مورچه‌ها و ارتباط آن‌ها با یکدیگر نیز تجربه‌ای از طبیعت است.
در پایان باید توجه داشت که کودک در ارتباطش با طبیعت به مبادله‌ی عواطف و احساسات می‌پردازد و در نتیجه هنگام بزرگسالی نسبت به حفظ آنچه احساسات و عواطف او را برانگیخته، احساس مسئولیت بیشتری می‌کند.
ما را در شبکه های مجازی جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست و جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست گیلان دنبال کنید؛

ادامه مطلب

اخبار جمعیت

لایو اینستاگرامی: خاک سالم، غذای سالم، جامعه سالم

منتشر شده

در

توسط

برای تولید یک سانتی‌متر مربع خاک، هفتصد سال زمان لازم است.
شاید اگر بزرگان شعر و ادب ما از این واقعیت آگاه بودند، از باب خشوع و خضوع، خود را به خاک پای دوست و نگار و دلبر ومحبوب و … تشبیه نمی‌کردند !
که خاک، علیرغم اینکه زیر پاست، جایش بالای سر است !
.
به طور کل، قسمت‌های سطحی پوسته‌ی زمین را خاک می‌گویند. خاک هر منطقه افق‌ها یا لایه‌های گوناگونی دارد. به هر چند افق از خاک، یک پروفیل گفته می‌شود. پروفیل آن چیزی‌ست که برای بررسی مرغوبیت یا همان حاصلخیزی خاک مورد بررسی قرار می‌گیرد.
بافت خاک شامل ریزی و درشتی اجزای آن و درصد شن و رس و سیلت تشکیل دهنده‌ی آن است که اصطلاحا به آن مثلث بافت خاک می‌گویند.بر اساس این مثلث میزان حاصلخیزی خاک برای کشت گیاهان مختلف تعیین می‌شود اما به طور کلی می‌توان گفت که خاک‌هایی با درصد سیلت بالاتر، حاصلخیزتر هستند.
خاک حاصلخیز خاکی‌ست که بدون نیاز به مواد معدنی و کودهای شیمیایی، رشد گیاه کشت شده را تامین کند.
فرسایش خاک خطری‌ست جدی که ما را تهدید می‌کند. انتقال، حرکت و جدا شدن ذرات خاک و حمل آن‌ها از نقطه‌ی اولیه‌ی خود فرسایش خاک نام دارد. آب و باد و عدم وجود پوشش گیاهی عوامل اصلی فرسایش خاک هستند.ضربات ناشی از قطرات باران، انجماد و ذوب پیاپی، چرای بیش از حد دام، وزش بادهای شدید از جمله‌ی این عواملند.
وضعیت فرسایش خا‌ک در استان‌ گیلان:
بزرگترین عامل فرسایش خاک در استان ما، چرای بی رویه‌ی دام است، که تا حدود شش برابر ظرفیت مراتع استان برآورد می‌شود.فرسایش خاک در گیلان سالانه ده تن در هکتار است که پنج برابر متوسط جهانی‌ست.
بارندگی‌های شدید دومین علت فرسایش خاک گیلان است. ماسوله، حیران، پل‌رود رودسر و علی‌آباد رودبار بیشترین میزان فرسایش خاک را شاهد هستند.
برای اصلاح و بهبود خواص فیزیکی خاک باید از شخم عمیق زمین پرهیز و پوشش گیاهی مناطق مختلف را حفظ کرد. از کاه و کلوش به عنوان پوشش خاک استفاده نمود، در زمین‌های زراعی از آبیاری پرفشار استفاده نکرد و گیاهان را به صورت عمود بر شیب زمین کشت نمود.
دلایل اصلی آلودگی خاک چیست؟
سرب و جیوه‌ی ناشی از صنایع فولاد، ذوب آهن، پالایش نفت و همچنین مواد شیمیایی کودهای کشاورزی و آفت‌کش‌ها و درنهایت ریختن زباله و نفوذ شیرابه‌های آن به داخل خاک.
آلودگی خاک منجر به مرگ موجودات خاکزی (قارچ‌ها، کرم‌ها، موریانه‌ها و …) که خود در حفظ کیفیت خاک نقش اساسی داند می‌شود و همچنین علوفه‌ها را آلوده می‌کند، که خود سبب آلودگی دام‌ها و درنتیجه آلودگی گوشت و مواد لبنی می‌شود و در نهایت دامن انسان را می‌گیرد.
نقش عمده‌ی موجودات خاکزی تجزیه‌ی خاک است، تجزیه‌ی خاک سبب تولید نیتروژن، آمونیوم و مواد پروتئینی می‌شود و در نهایت کلسیم و پتاسیم که عوامل اصلی حاصلخیزی خاک هستند، نتیجه فعالیت این موجودات عزیزند.
مهم‌ترین عامل آلودگی خاک استان گیلان، زباله‌ها و شیرابه‌های آن است.

برای دیدن این لایو کلیک کنید

ما را در شبکه های مجازی جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست و جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست گیلان دنبال کنید؛

صفحه اینستاگرام

کانال واتساپی

کانال تلگرام 

ادامه مطلب

اخبار جمعیت

کارگاه مسئوليت اجتماعي و تاثير متقابل فرد و نهاد اجتماعي بر يكديگر

منتشر شده

در

توسط

اين كارگاه در تاريخ ٥ شنبه ١٠ تيرماه ١٤٠٠ در باغ دارواچوك با تسهيل گري خانم ها پارسي و ترحمي انجام شد.
در اين كارگاه علاوه بر دوستان كميته انتشارات خانم ها: غلامي صفت، چمني، ذاكر ، شمسی پور و آقایان اشكان فر (همراه با مادر خويش خانم پروين سلطاني…) و فراستي؛ از كميته فرهنگي نيز خانم ها: قربان نژاد، اكبرزاده،حياتي و عرب نيز حضور داشتند.

کارگاه در ساعت ١٧ با معرفي دوستان آغاز شد. سپس پرسش هاي زير مورد گفت و گو قرار گرفت:

– آیا با اهداف و ماموريت جمعيت زنان آشنا هستيد؟ به نظرتان سازمان در راستاي اهداف اش در حركت است؟
– نقاط قوت فردي شما چيست؟ آيا فعاليت در جمعيت زنان تاثيري بر اين نقاط قوت و كاهش نقاط ضعف داشته است؟چگونه؟
– شما چه قدم هایی در راستای بهبود و ارتقا فعالیت های جمعیت برمی دارید؟
آیا برای گسترش فعالیت های جمعیت نیازمند یادگیری مهارت های جدیدی شده اید؟
– در طول مدت فعاليت در جمعيت، آيا نگرش شما نسبت به کار تیمی و فعاليت اجتماعي تغيير كرده است؟ چه پيشنهاداتي براي تحكيم اين ارتباطات و فرايند مسير داريد ؟

در پایان جلسه از دوستان خواسته شد تا دل نوشته ای درباره موضوع زیر بنویسند:
“در ماه های اخیر و پس از پایان این جلسه، چه حس تازه ای نسبت به فعالیت اجتماعی پیدا کردید؟”
کارگاه در ساعت ۱۹ به پایان رسید.

ما را در شبکه های مجازی جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست و جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست گیلان دنبال کنید؛
کانال واتساپی
کانال تلگرام

صفحه اینستاگرام

ادامه مطلب

اخبار جمعیت