با ما همراه باشید

اخبار جمعیت

نمایشگاه عکاسی جشنواره یک روز با دریا افتتاح شد

منتشر شده

در

نمایشگاه عکاسی یک روز با دریا در تاریخ ۱۳ بهمن ۹۴ با حضور جمعی از اعضای جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست گیلان، مهندس فاتحی معاونت فرهنگی- گردشگری و جمعی از مسوولین منطقه آزاد انزلی و داوران جشنواره یک روز با دریا طی مراسمی در منطقه آزاد انزلی افتتاح شد و از شرکت کنندگان این جشنواره تقدیر به عمل آمد.

به گزارش پیک زمین جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست با همکاری سازمان منطقه آزاد انزلی و انجمن عکاسان رشت نمایشگاه عکاسی را در صبح روز سه شنبه که مصادف بود با روز جهانی تالاب‌ها در منطقه آزاد انزلی برگزار نمود.

مراسم افتتاحیه نمایشگاه با قرائت قرآن و سرود ملی آغاز شد و سپس مهروز زیکساری از اعضای جمعیت شعری را در وصف طبیعت و دریا خواند و ابراز امیدواری کرد که همه تالاب‌ها از جمله تالاب انزلی زنده و پاک باقی بماند.

همچنین در این مراسم شیرین پارسی عضو هیئت مدیره جمعیت ضمن ارائه خلاصه‌ای از فعالیت‌های این سازمان در زمینه حفاظت از محیط زیست، نگرانی خود را از ساخت و سازهایی که در نزدیکی دریا در حال رخ دادن است ابراز داشت.

پارسی به جشنواره دریای خزر که در ۲۱ مرداد، روز دریای خزر در منطقه آزاد برگزار شد، اشاره نمود و افزود این جشنواره با همکاری جمعیت زنان، سازمان منطقه آزاد انزلی و انجمن عکاسان رشت و گروه تئاتر هدایت برگزار شد و در آن جشنواره گروه‌های مختلف با ارائه برنامه‌های متنوع، موسیقی و تئاتر مخاطبان زیادی را به این برنامه جلب نمودند.

وی افزود با همکاری انجمن عکاسان رشت، عکاسان زیادی در آن برنامه شرکت نمودند و بیش از ۱۷۵ عکس به دفتر جمعیت فرستاده شد و مقرر گردید تا با برگزاری نمایشگاه از آثار منتخب تقدیر به عمل آید.

رئیس هیت مدیره جمعیت در انتهای صحبت‌های خود بیان نمود که رودخانه‌های منتهی به تالاب در وضعیت بدی قرار دارند. در مسیر رودخانه‌ها یا سد ساخته می‌شود و یا زباله و فاضلاب وارد آن‌ها می‌شود. اما ایشان تاکید نمودند که امیدوار به مسیر خود ادامه می‌دهند و از همگی افرادی که در اجرای جشنواره و نمایشگاه عکاسی همکاری داشتند، تشکر نمود.

همین طور الوند رضازاده یکی از داوران جشنواره بیان نمود که این حرکت جمعی برای صیانت از گنجینه طبیعی بسیار ارزشمند است و همینطور اضافه نمود که این روزها نه حال فرهنگ خوب است و نه حال محیط زیست. ادارات و نهادهای دولتی برنامه‌های فرهنگی زیادی برگزار می‌کنند اما حال مردم کمتر خوب می‌شود.

رضازاده تصریح کرد که انجمن عکاسان هر جا که یک ان جی او حضور داشته، همیشه پیش قدم بوده و دعا کرد که سازمان‌ها و نهادهای مختلف وفاق بیشتری داشته باشند و با هم بیشتر به گفت و گو بنشینند و تبریک گفت که سه سازمان منطقه آزاد، جمعیت زنان و انجمن عکاسان در کنار هم قرار گرفتند و بر ایجاد تعامل هر چه بیشتر تاکید نمود.

وی در نهایت گزارش خلاصه‌ای از مراحل داوری عکس‌ها ارائه داده و با آرزوی روزهای بهتر و شادکامی و سلامتی صحبت‌های خود را به پایان رساند.

مهندس فاتحی معاونت فرهنگی- گردشگری منطقه آزاد انزلی گفت: هر کجا که مشارکت اجتماعی اتفاق بیافتد سرانجام خوبی دارد و اذعان نمود که هر چه بیشتر باید در حفاظت از محیط زیست کوشید. وی با بیان اینکه در منطقه آزاد انزلی طرح ورمی کمپوست در حال انجام است و طرح تفکیک زباله از مبدا در حال برنامه ریزی و اجرا است خاطرنشان کرد که تلاش می‌کنند تا در این زمینه الگوسازی نمایند.

معاونت فرهنگی- گردشگری منطقه آزاد انزلی ضمن اشاره به اینکه که حال محیط زیست خوب نیست بیان نمود که همه ما این درد مشترک را داریم و منطقه آزاد تلاش می‌کند تا از برنامه‌های حفاظتی حمایت کند و آمادگی پذیرش ایده‌های جدید در این زمینه را دارد. ایشان اشاره نمودند که لانه‌های پرنده‎ای که در مناطق مختلف قرار داده شده نشان دهنده همین حمایت‌ها است. در نهایت از خانم‌ها پارسی و شمشادی تشکر کرده و آمادگی خود را برای همراهی در سایر برنامه‌ها ابراز نمود.

افشین میرزایی عضو هیئت مدیره جامعه عکاسان رشت و از اعضای داوران جشنواره در ابتدای صحبت خود اشاره نمود که صراحت چیز خوبی است اما امروزه برای داشتن صراحت باید عذرخواهی کرد و همینطور اضافه نمود که عملکرد جمعیت زنان و جوانان حرکتی پسندیده بوده و فرصت درگیر شدن با محیط زیست را به مردم داده است.

در این مراسم از داوران جشنواره تقدیر به عمل آمد. همین طور از عکاسان برگزیده سامان پرخوش آموز نفر اول، مهدی بهروزی نفر دوم و روشنک توانا نفر سوم با دادن لوح و جوایز نقدی تقدیر شد. همچنین از عکاسانی که عکس‌های آن‌ها در نمایشگاه به نمایش درآمد با اهدای لوح سپاس تشکر شد. در پایان مراسم زهره شمشادی مدیر عامل جمعیت از تلاش‌های خانم فرشیدنکو مدیریت هنری سازمان کمال تشکر را نموده و ابراز امیدواری کرد که این فعالیت‌ها تداوم داشته باشد. این مراسم با بازدید مهمانان و حاضرین از نمایشگاه عکس واقع در نگارخانه آسمان منطقه آزاد انزلی پایان یافت.

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جمعیت

لایو اینستاگرامی : کودک و طبیعت

منتشر شده

در

توسط

انسان از جنگل بیرون آمد، اما جنگل هرگز از انسان بیرون نیامد !
طبیعت، مسیری برای یافتن پرسش‌هاست، نه پاسخ به آن‌ها !
و کودکی فصل پرسش‌هاست، نه پاسخ‌ها !
از اینجاست که ارتباط کودک با طبیعت واجد اهمیت می‌شود.
پیمان‌نامه‌ی حقوق کودکان ۴ اصل دارد و طبق آن هر فرد زیر ۱۸ سال کودک محسوب می‌شود.
اصل اول: هیچ کودکی نباید از تبعیض رنج ببرد.
اصل دوم: هر زمان برای کودکان تصمیم‌گیری می‌شود، باید منافع عالیه‌ی آن‌ها مد نظر باشد.
اصل سوم: کودکان حق حیات داشته و باید رشد کنند.
اصل چهارم: کودکان حق دارند آزادانه عقاید و نظرات خود را ابراز کنند و این نظرات در تمامی اموری که به آن‌ها مربوط می‌شود، باید مورد توجه قرار گیرد.
در مواجهه‌ی طبیعت، توانمندی‌های کودک و مرز ناتوانی‌های او مشخص شده و تغییر می‌کنند. نباید تجربه‌ی کودک از طبیعت را از منظر یک بزرگسال نگریست، در تجربه‌ای کودکانه تمام اعضا و جوارح و روح و روان کودک با طبیعت درگیر می‌شود. کودک به نیازمندی‌های خود برای پریدن و جهیدن و لمس کردن و … پی می‌برد و مرز توانایی‌هایش را تغییر می‌دهد. از طریق ارتباط و شناخت گیاهان و جانوران، پلی برای شناخت و ارتباط با انسان‌ها می‌سازد، علی‌الخصوص اگر مواجهه با طبیعت با جمع همسالانش صورت پذیرد. کودک مهارت‌هایی چون استدلال، طبقه‌بندی و حل مسئله را می‌آموزد که پیشنیازهای امر آموزش هستند.
شهرنشینی و سبک زندگی‌های امروزی میان کودکان و طبیعت فاصله ایجاد کرده و این مسئله‌ای جدید برای ماست که باید آن را به گونه‌ای حل کنیم. اختلال کمبود یا فقر طبیعت را از روی آثار و عواقبش می‌توان شناخت، قیاس توانمندی‌های انسان‌های امروزی با نسل‌های گذشته یکی از این آثار است. ضعف تصمیم‌گیری، عدم توان کارآفرینی، ناتوانی در پیدا کردن و پرداختن به علاقه‌مندی‌ها از جمله دیگر این آثار است.
تجربه‌ی طبیعت بدون حضور بزرگسالان واجد اهمیت ویژه‌ای‌ست، زیرا تنها در این صورت است که تفاوت کودکان در مشاهده و مواجهه طبیعت محترم شمرده می‌شود و به آن‌ها مجال تخیل بیشتر داده می‌شود. مواجهه با طبیعت تنها با رفتن به اعماق جنگل‌ها اتفاق نمی‌افتد، دیدن یک ابر از پشت پنجره یا مشاهده‌ی مورچه‌ها و ارتباط آن‌ها با یکدیگر نیز تجربه‌ای از طبیعت است.
در پایان باید توجه داشت که کودک در ارتباطش با طبیعت به مبادله‌ی عواطف و احساسات می‌پردازد و در نتیجه هنگام بزرگسالی نسبت به حفظ آنچه احساسات و عواطف او را برانگیخته، احساس مسئولیت بیشتری می‌کند.
ما را در شبکه های مجازی جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست و جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست گیلان دنبال کنید؛

ادامه مطلب

اخبار جمعیت

لایو اینستاگرامی: خاک سالم، غذای سالم، جامعه سالم

منتشر شده

در

توسط

برای تولید یک سانتی‌متر مربع خاک، هفتصد سال زمان لازم است.
شاید اگر بزرگان شعر و ادب ما از این واقعیت آگاه بودند، از باب خشوع و خضوع، خود را به خاک پای دوست و نگار و دلبر ومحبوب و … تشبیه نمی‌کردند !
که خاک، علیرغم اینکه زیر پاست، جایش بالای سر است !
.
به طور کل، قسمت‌های سطحی پوسته‌ی زمین را خاک می‌گویند. خاک هر منطقه افق‌ها یا لایه‌های گوناگونی دارد. به هر چند افق از خاک، یک پروفیل گفته می‌شود. پروفیل آن چیزی‌ست که برای بررسی مرغوبیت یا همان حاصلخیزی خاک مورد بررسی قرار می‌گیرد.
بافت خاک شامل ریزی و درشتی اجزای آن و درصد شن و رس و سیلت تشکیل دهنده‌ی آن است که اصطلاحا به آن مثلث بافت خاک می‌گویند.بر اساس این مثلث میزان حاصلخیزی خاک برای کشت گیاهان مختلف تعیین می‌شود اما به طور کلی می‌توان گفت که خاک‌هایی با درصد سیلت بالاتر، حاصلخیزتر هستند.
خاک حاصلخیز خاکی‌ست که بدون نیاز به مواد معدنی و کودهای شیمیایی، رشد گیاه کشت شده را تامین کند.
فرسایش خاک خطری‌ست جدی که ما را تهدید می‌کند. انتقال، حرکت و جدا شدن ذرات خاک و حمل آن‌ها از نقطه‌ی اولیه‌ی خود فرسایش خاک نام دارد. آب و باد و عدم وجود پوشش گیاهی عوامل اصلی فرسایش خاک هستند.ضربات ناشی از قطرات باران، انجماد و ذوب پیاپی، چرای بیش از حد دام، وزش بادهای شدید از جمله‌ی این عواملند.
وضعیت فرسایش خا‌ک در استان‌ گیلان:
بزرگترین عامل فرسایش خاک در استان ما، چرای بی رویه‌ی دام است، که تا حدود شش برابر ظرفیت مراتع استان برآورد می‌شود.فرسایش خاک در گیلان سالانه ده تن در هکتار است که پنج برابر متوسط جهانی‌ست.
بارندگی‌های شدید دومین علت فرسایش خاک گیلان است. ماسوله، حیران، پل‌رود رودسر و علی‌آباد رودبار بیشترین میزان فرسایش خاک را شاهد هستند.
برای اصلاح و بهبود خواص فیزیکی خاک باید از شخم عمیق زمین پرهیز و پوشش گیاهی مناطق مختلف را حفظ کرد. از کاه و کلوش به عنوان پوشش خاک استفاده نمود، در زمین‌های زراعی از آبیاری پرفشار استفاده نکرد و گیاهان را به صورت عمود بر شیب زمین کشت نمود.
دلایل اصلی آلودگی خاک چیست؟
سرب و جیوه‌ی ناشی از صنایع فولاد، ذوب آهن، پالایش نفت و همچنین مواد شیمیایی کودهای کشاورزی و آفت‌کش‌ها و درنهایت ریختن زباله و نفوذ شیرابه‌های آن به داخل خاک.
آلودگی خاک منجر به مرگ موجودات خاکزی (قارچ‌ها، کرم‌ها، موریانه‌ها و …) که خود در حفظ کیفیت خاک نقش اساسی داند می‌شود و همچنین علوفه‌ها را آلوده می‌کند، که خود سبب آلودگی دام‌ها و درنتیجه آلودگی گوشت و مواد لبنی می‌شود و در نهایت دامن انسان را می‌گیرد.
نقش عمده‌ی موجودات خاکزی تجزیه‌ی خاک است، تجزیه‌ی خاک سبب تولید نیتروژن، آمونیوم و مواد پروتئینی می‌شود و در نهایت کلسیم و پتاسیم که عوامل اصلی حاصلخیزی خاک هستند، نتیجه فعالیت این موجودات عزیزند.
مهم‌ترین عامل آلودگی خاک استان گیلان، زباله‌ها و شیرابه‌های آن است.

برای دیدن این لایو کلیک کنید

ما را در شبکه های مجازی جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست و جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست گیلان دنبال کنید؛

صفحه اینستاگرام

کانال واتساپی

کانال تلگرام 

ادامه مطلب

اخبار جمعیت

کارگاه مسئوليت اجتماعي و تاثير متقابل فرد و نهاد اجتماعي بر يكديگر

منتشر شده

در

توسط

اين كارگاه در تاريخ ٥ شنبه ١٠ تيرماه ١٤٠٠ در باغ دارواچوك با تسهيل گري خانم ها پارسي و ترحمي انجام شد.
در اين كارگاه علاوه بر دوستان كميته انتشارات خانم ها: غلامي صفت، چمني، ذاكر ، شمسی پور و آقایان اشكان فر (همراه با مادر خويش خانم پروين سلطاني…) و فراستي؛ از كميته فرهنگي نيز خانم ها: قربان نژاد، اكبرزاده،حياتي و عرب نيز حضور داشتند.

کارگاه در ساعت ١٧ با معرفي دوستان آغاز شد. سپس پرسش هاي زير مورد گفت و گو قرار گرفت:

– آیا با اهداف و ماموريت جمعيت زنان آشنا هستيد؟ به نظرتان سازمان در راستاي اهداف اش در حركت است؟
– نقاط قوت فردي شما چيست؟ آيا فعاليت در جمعيت زنان تاثيري بر اين نقاط قوت و كاهش نقاط ضعف داشته است؟چگونه؟
– شما چه قدم هایی در راستای بهبود و ارتقا فعالیت های جمعیت برمی دارید؟
آیا برای گسترش فعالیت های جمعیت نیازمند یادگیری مهارت های جدیدی شده اید؟
– در طول مدت فعاليت در جمعيت، آيا نگرش شما نسبت به کار تیمی و فعاليت اجتماعي تغيير كرده است؟ چه پيشنهاداتي براي تحكيم اين ارتباطات و فرايند مسير داريد ؟

در پایان جلسه از دوستان خواسته شد تا دل نوشته ای درباره موضوع زیر بنویسند:
“در ماه های اخیر و پس از پایان این جلسه، چه حس تازه ای نسبت به فعالیت اجتماعی پیدا کردید؟”
کارگاه در ساعت ۱۹ به پایان رسید.

ما را در شبکه های مجازی جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست و جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست گیلان دنبال کنید؛
کانال واتساپی
کانال تلگرام

صفحه اینستاگرام

ادامه مطلب

اخبار جمعیت