با ما همراه باشید

دیدگاه

روز جهانی سپر بلایای طبیعی

منتشر شده

در

دوم فوریه برابر با ۱۳ بهمن‌ماه، روز جهانی تالاب‌ها نام‌گذاری شده‌ است. در چنین روزی در سال ۱۹۷۱ میلادی، برابر با ۱۳۴۹ خورشیدی، در شهر رامسر ایران، معاهده‌ای جهانی برای نگاهبانی از تالاب‌ها به تصویب رسید که به «کنوانسیون رامسر» مشهور شد.
کنوانســیون رامسر طی ســالیان متمادی از فعالیت خود توانسته است ضمــن جلب نظر افکار عمومی، جهانیان را از تأثیر و اهمیت قابل توجه این جلوه‌های بدیع در زندگی انســان و بقای موجودات زنده آگاه سازد و رغبت کشــورهای جهــان را در همکاری با این نهاد گســترش دهد. به گونه‌ای که اگر در سال 1349 فقط تعداد محدودی از کشورهای جهان (حدود 18 کشــور) عضو این کنوانسیون بودند، اکنون بیش از ۱۷۰ کشور عضو کنوانسیون هستند.
13بهمن ماه ، بهانه و زمان درخوری است برای آگاهی‌بخشی درباره‌ی تالاب‌ها و ارزش زیست‌بومی کم‌مانند آن‌ها. این پهنه‌های آبی، که خوشبختانه در کشور ما پُرشمارند، بی‌گمان جایگزینی ندارند. پس باید نگهبانی و توجه ویژه به تالاب‌ها، کاری همگانی و ملی شناخته شود.
شناخت تالاب و آگاهی از ارزش‌ها و کاربردهای زیست‌بومی آن پیش‌شرط نگاهبانی از این گستره‌های آبی است. روز جهانی تالاب زمان مناسبی است برای بازنگری در پاسداری از سرمایه‌های بی‌بازگشت زیست‌بومی و نگاهداری و سپردن آن به آیندگان است.
تالاب ها معمولا زمانی شکل می گیرند که پهنه آب در سطح زمین یا در نزدیکی سطح وجود داشته باشد. به عبارت دیگر آب کم عمقی پهنه ای از زمین را پوشانده باشد. تعاریف و تعابیر مختلفی از اصطلاح تالاب در جهان رایج شده است. متداولترین تعریف از تالاب تعریفی است که کنوانسیون جهانی حفاظت از تالابها (کنوانسیون رامسر) به شرح زیر عنوان نموده است:
مناطقی پوشیده از مرداب، باتلاق، لجن زار یا آبگیرهای طبیعی و مصنوعی اعم از دائمی یا موقت که در آن آب های شور یا شیرین به صورت راکد یا جاری یافت می شود، از جمله شامل آبگیرهای دریایی که عمق آنها در پائین ترین حد جزر از شش متر تجاوز نکند.
شعار امسال روز جهانی تالاب ها، “اهمیت تالاب ها در گوناگونی زیستی “است.تالاب‌ها سرمایه‌های گرانبهای زیست‌بومی ایران به‌شمار می‌روند. افزون‌برارزش زیست‌بومی، اقتصادی و گردشگری آن‌ها، این پهنه‌ها را باید جاهایی برای پژوهش‌های بنیادی گیاه‌شناسی و جانورشناسی دانست. اما این سرمایه‌های ملی با خطرها و تهدیدهایی روبه‌رو هستند.
امروزه خطر نابودی تالاب‌ها همانند بحــران تخریب لایه ازون، نابودی جنگل‌ها و انقراض بســیاری از گونه‌های جانوری و گیاهی به یکی دیگر از بحران‌های زیست محیطی جهان تبدیل شده است. کارشناسان هشدار می‌دهند که از میان رفتن تالاب‌ها، افزون‌بر زیان‌های جبران‌ناپذیر زیست‌بومی، آن‌ها را تبدیل به کانون‌های پرخطری از گرد و غبار و ریزگردها خواهد ساخت.
4تهدید و مشکل عمده تالاب‌های ما را تهدید می‌کند.اولین موضوع تامین حق‌آبه تالاب‌هاست ، کمبود آب و خشک شدن تالاب‌ها اولین تهدید جدی مجموعه تالاب‌های کشور است. موضوع دوم آلودگی‌هایی است که وارد تالاب‌ها می‌شود که شامل فاضلاب شهری و روستایی، زهاب کشاورزی یا پساب‌های صنعتی است. موضوع سوم تصرفات و تغییر کاربری غیرمجاز تالاب‌ها است که از تهدیدات تالاب‌ها محسوب می‌شود و بیشتر در تالاب‌های شمال کشور با آن رو به رو هستیم. گونه‌های غیربومی مضر یا مهاجم مثل تیلاپیا در جنوب و سنبل آبی در شمال مشکل بعدی تالابها است.
با آن که کارهای بنیادینی برای نجات‌بخشی تالاب‌ها انجام گرفته است اما باز زنده‌سازی (احیا) تالاب‌ها نیاز به کوشش‌های افزون‌تر و مدیریت بهینه‌تری دارد.
سندی تحت عنوان،سند پنج ساله ۲۰۲۵-۲۰۲۰ طرح حفاظت از تالاب‌های ایران قرار است تدوین شود.
این سند قبلا در سال 2003 یا 2005 تهیه شده بود که تقریبا 15 سال از آن می‌گذشت و نیاز به بازنگری داشت. در سند جدید نقاط ضعفی که در طرح قبل وجود داشت ،بررسی و برطرف خواهد شد.
به عبارت دیگر،سند پنج‌ساله قبلا وجود داشته است اما نباید فراموش کرد که به‌طور کلی احیای تالاب‌ها یک برنامه فرابخشی است و دستگاه‌های متعددی در این زمینه نقش دارند و چنانچه به وظایف خود عمل نکنند سازمان حفاظت محیط زیست هم نمی‌تواند در زمینه احیای تالاب‌ها موفق عمل کند.
از آنجا که موضوع مشارکت مردمی همواره در حفظ تالاب‌های کشور از اهمیت زیادی برخوردار است ،سعی شده در سند جدید به این موضوع به طور جدی پرداخته شود و نحوه مشارکت مردمی در تدوین آن لحاظ شود.
اساسا وظیفه ما این است که با طبیعت آشتی کنیم ؛ این غفلتی است که کشورهای صنعتی با آن مواجهند.

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه

اعتراض گسترده فعالان محیط زیست در پنجمین روز اجلاس گلاسکو

منتشر شده

در

توسط

هزاران تن از جوانان و فعالان زیست محیطی ظهر جمعه (به وقت محلی انگلیس) در پنجمین روز از برگزاری همایش جهانی آب‌وهوایی گلاسکو با تظاهرات سردادن شعار خواستار تعهد سران کشورها به انجام اقداماتی شدند که روند گرم شدن زمین را کاهش دهند. فعالان زیست محیطی در شهری که این روزها کانون توجه رسانه‌های جهان است و مقام‌های ارشد کشورها سرگرم رایزنی‌های دیپلماتیک درباره ادامه حیات موافقتنامه زیست محیطی ۲۰۱۵ پاریس هستند، دست به اعتراض زدند. معترضان پس از تجمع در پارک کلوینگرو گلاسکو به سمت میدان جورج در نزدیکی محل برگزاری اجلاس آب و هوایی راهپیمایی کردند. تظاهر کنندگان در این حرکت اعتراضی پارچه نوشته ها و شعارنوشته‌هایی را حمل می کردند که بر لزوم توجه به بحران اقلیمی و گرمایش زمین هشدار داده شده بود. درحالی که دانشمندان نسبت به افزایش سطح آب اقیانوس‌ها و نابودی برخی از جزایر کوچک هشدار داده‌اند، شماری از معترضان شعارنوشته هایی را حمل می‌کردند که روی آن نوشته بود: ما هم در کنار آب اقیانوس‌ها به پا می‌خیزیم.
گزارش‌ها حاکیست حدود ۱۰ هزار معترض در این تظاهرات شرکت کردند. گرتا تونبرگ نوجوان سوئدی و شناخته شده ی مدافع محیط زیست محیطی نیز که در این حرکت اعتراضی شرکت کرده بود در سخنانی کاپ ۲۶ را یک “شکست” توصیف کرد. گرتا تونبرگ هم به همراه یک جوان دیگر فعال محیط زیست شناخته شده از اوگاندا به نام ونسا ناکاته، در تظاهرات سخنرانی کردند.خانم تونبرگ که به همراه جمعیت بود در یکی از میدان‌های اصلی پایتخت اسکاتلند گفت باید “سریع و جدی” برای کاهش گازهای گلخانه‌ای اقدام شود. او ادامه داد:این بر کسی مخفی نیست که کاپ ۲۶ یک شکست بود. باید مشخص شده باشد که ما یک بحران را نمی‌توانیم با همان روشی که به دامش افتاده‌ایم، حل کنیم.افراد قدرتمند می‌توانند به زندگی داخل حبابی که هستند ادامه بدهند. حبابی با فانتزی‌هایی مثل رشد نامحدود در سیاره‌ای محدود و راه‌حل‌های تکنولوژیکی که ناگهان معلوم نیست از کجا آمده و قرار است همه مشکلات را حل کند. او افزود: همه اینها در حالی که جهان با آتش در حال سوختن است، و وقتی مردم در صف مقدم دارند مصائب گرمایش زمین را بر دوش می‌کشند. او اجلاس سازمان ملل درباره تغییرات اقلیمی در گلاسگو را “جشنی دو هفته‌ای برای تجارت” توصیف کرد “مثل همیشه”.
این تظاهرات را جنبش اعتراضی دانش‌آموزان خواهان مبارزه با گرمایش زمین به نام ‘فرایدیز فور فیوچر ‘ یا ‘جمعه‌ها برای آینده ‘ برنامه‌ریزی کرده‌ بودند و به یکی از بزرگ‌ترین تجمع‌های دانش‌آموزان و جوانان فعال محیط زیست تبدیل شد که از سراسر جهان به گلاسگو آمده‌اند. اجلاس تغییرات اقلیمی کاپ ۲۶ که امروز ششمین روز آن بود با هدف هماهنگی و تفاهم کشورها برای کنترل افزایش دمای هوا تا ۱.۵ درجه سانتی‌گراد تشکیل شده است. تظاهرات امروز در حالی برگزار شد که مقامات ارشد کشورهای جهان در کنار کارشناسان زیست محیطی از دوشنبه گذشته در شهر گلاسکو گردهم آمده‌اند تا در چارچوب بیست و ششمین اجلاس آب و هوایی  (کاپ ۲۶) درباره ادامه حیات پیمان اقلیمی پاریس که در آن کشورها متعهد به کاهش دمای هوا شده‌اند، بحث و تبادل نظر کنند.
توافق آب و هوایی پاریس که با نام «پیمان پاریس» نیز شناخته می‌شود، ذیل چارچوب پیمان‌نامه سازمان ملل متحد در تغییر اقلیم (UNFCCC) در رابطه با کاستن انتشار گازهای گلخانه‌ای است که از سوی نمایندگان ۱۹۷ کشور در کنفرانس تغییر اقلیم ۲۰۱۵ سازمان ملل متحد در پاریس مذاکره و ۱۲ دسامبر ۲۰۱۵ با اجماع تصویب شد.یکی از محورهای مهم این پیمان، محدود کردن میزان افزایش متوسط دمای جو زمین به کمتر از ۲ درجه سانتیگراد و به طور عمده تلاش برای حفظ دما در سطح ۱.۵ درجه سانتیگراد تا پایان این قرن است، در غیر این‌صورت متوسط دمای جو زمین در مقایسه با دوران پیش از صنعتی شدن به بیش از ۳ درجه سانتیگراد خواهد رسید. از جمله اهداف مهم این پیمان، اجرای پروژه‌هایی برای توقف هرچه سریعتر انتشار گازهای گلخانه‌ای در کشورها و اجرای برنامه‌هایی است تا بتوان در نهایت در سال ۲۰۵۰ میلادی بین میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای و جذب دوباره آن تعادلی ایجاد کرد و پس از آن، میزان انتشار دی اکسید کربن را بتدریج به صفر رساند.
برای اینکه به کشورهای کمتر برخوردار در اجرای اهداف این تفاهم نامه فشار وارد نشود مقرر شد کشورهای کمتر توسعه یافته برای انطباق دادن خود با تعهدات این توافقنامه از کمک های مالی برخوردار شوند. بر این اساس کشورهای ثروتمند باید از سال ۲۰۲۰ میلادی، سالانه مبلغ ۱۰۰ میلیارد دلار به کشورهای فقیر بپردازند. اما طبق گزارش‌ها این وعده تاکنون محقق نشده است. آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد دوشنبه گذشته در سخنرانی رسمی خود اظهار داشت که جهان در مسیر فاجعه اقلیمی حرکت می‌کند و شکست اجلاس گلاسکو، در حد گزینه نیست بلکه حکم مرگ بشر است. وی با بیان اینکه کشورهای ثروتمند و فقیر به یکدیگر اعتماد ندارد تصریح کرد که دستیابی به توافق بین تمام کشورها برای کاهش دمای زمین تا ۱.۵ درجه سانتی‌گراد خیلی دشوار است. کارشناسان نشست کاپ ۲۶ را آخرین فرصت برای کاهش روند گرم شدن کره زمین تا حداکثر ۱.۵ درجه سانتیگراد بالاتر از میزان پیش از دوره صنعتی شدن زمین می دانند. این اجلاس قرار است تا ۲۱ آبان ادامه یابد اما انتظار می‌رود که بحث‌ها تا چند روز بعد ادامه پیدا کند.

ادامه مطلب

دیدگاه

مه‌لقا ملاح درگذشت

منتشر شده

در

توسط

مادر محيط زيست ايران مه‌لقا ملاح، صبح امروز ١٧ آبان ١٤٠٠ درگذشت.
او در سال ١٢٩٦ در فضائي غيرمتعارف -به قول خودش در ميانه‌ي طبيعت به دنيا آمد- پس از تحصيل در فلسفه، علوم اجتماعي و جامعه شناسي با مدرك فوق ليسانس از دانشگاه تهران فارغ التحصيل شد. سپس براي ادامه‌ي تحصيل به پاريس رفته و پس از دريافت دكتراي جامعه شناسي از دانشگاه سوربن به ايران بازگشت.
در سال ۱۳۴۷ به رياست كتابخانه‌ي تحقيقات روانشناسي گمارده شد. نكته‌اي كه در اين دوره كتابداري بدان توجه كرد، نبود كتاب‌هاي محيط زيستي در فهرست كتابخانه‌ها بود. بدين‌سان به فكرهاي تازه‌اي رسيد، اما پس از بازنشستگي بود كه به فكر تاسيس سازماني مردم نهاد براي فعاليت در حوزه‌ي محيط زيست افتاد. در سال ١٣٧٣ با مشاركت همسرش و تعدادي از اساتيد و علاقمندان به محيط زيست جمعيت زنان مبارزه با آلودگی محيط زيست را تاسيس كرد.
اما چرا زنان؟ زيرا مه‌لقا بيش و پيش از هر چيز بر عزم و اراده‌ي زنان براي حفظ طبيعت اهميت قائل بود. او اعتقاد داشت كه زنان، پيشگامان و آموزگاران اين نسل و نسل‌هاي آینده‌اند؛ و هم آنان هستند كه خواهند توانست محيط زيست را حفظ و پايدار كنند. زنان با مشاركت و آگاهی براي رفع آلودگی محيط زيست بايد مبارزه كنند. و اين چنين، جمعيت زنان مبارزه با الودگي محيط زيست شكل گرفت و دفاتر نمايندگي‌اش از سال ١٣٧٦ در استان‌هاي مختلف از جمله گيلان بر پا شدند. مه‌لقا ملاح، زني از تبار نور و اميد بود. اميد پراكند و در سراسر زندگي‌اش تلاش كرد تا زنان بيشتري را به مشاركت براي مبارزه با آلودگی محيط زيست فراخواند.
فراخواني براي اميد و تلاشي براي زندگي سبز
يادش جاويد
راه‌اش پر رهرو
-جمعيت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست شعبه گیلان
-جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست گیلان

ادامه مطلب

دیدگاه

کوچه خانم دکتر مه لقاح ملاح

منتشر شده

در

توسط

21 تیرماه با حضور شهردار منطقه یک تهران و آقایان حق شناس و میلانی اعضای شورای شهر تهران، مراسم رو نمایی از تابلو کوچه خانم دکتر مه لقاح ملاح برگزار شد و در پایان مراسم رونمایی، حاضرین به دیدارخانم دکتر ملاح رفتند.

ما را در شبکه های مجازی جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست و جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست گیلان دنبال کنید؛
کانال واتساپی
کانال تلگرام
صفحه اینستاگرام

ادامه مطلب

اخبار جمعیت