با ما همراه باشید

اخبار جمعیت

جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست گیلان کلاس آموزشی چالش‌های محیط زیستی را برگزار کرد

منتشر شده

در

جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست گیلان در تاریخ ۲۸ دی ماه ۹۴ در ادامه برگزاری کلاس‌های آموزشی ماهانه خودجلسه آموزشی چالش‌های محیط زیست گیلان را برگزار کرد.

به گزارش پیک زمین در این جلسه که با حضور تعدادی از اعضای جمعیت و با مدیریت زهره شمشادی‌، مدیر عامل جمعیت برگزار شد، تعدادی از دوستداران جمعیت از شهرستان رضوانشهر نیز حضور داشتند. در این جلسه عمده چالش‌های استان، پسماند، مدیریت منابع آب، سد سازی‌های بی رویه، کاهش عرض جنگل‌های هیرکانی، کاهش زیستگاه‌ها و گرد و غبار مورد بررسی و گفت و گو قرار گرفت. علاوه بر ‌آن بر نقش سازمان‌های مردم نهاد، فرهنگ سازی و آموزش تاکید شد. گزیده ای از مسایل طرح شده چنین می باشد:

پسماند و پساب

روزانه ۵۶۰ تا ۶۰۰ تن زباله در روستای کچا در سراوان تخلیه می شود. البته این میزان زباله شامل زباله‌های شهرستان‌های شرق و برخی از شهرستان‌های غرب گیلان از جمله هشتپر و آستارا نمی شود. علاوه بر آن روزانه ۱۸ لیتر پساب نیز به سپیدرود ریخته می شود.

از ۲۲ بیمارستان دولتی شهر رشت، تنها ۴ بیمارستان دارای دستگاه تصفیه است و بقیه آن‌ها فاقد دستگاه تصفیه بوده و فاضلاب‌های بیمارستانی خود را مستقیم به داخل رودخانه‌های رشت سرریز می کنند.

آیا در کشور قوانینی برای جلوگیری از این موارد وجود دارد؟

چقدر آلودگی در روز وارد آب و خاک‌ها – روزخانه‌ها، دشت ها، تالاب انزلی و دریای خزر می‌شود؟

آیا ما تبعات و اثرات ورود این آلودگی‌ها را اندازه‌گیری و سنجش کرده ایم؟

آیا این آلودگی‌ها می‌تواند منجر به بیماری و عوارض ناگوار بیانجامد؟

چه منبع و نهادی متولی جمع آوری این اطلاعات می باشد؟

دانشگاه علوم پزشکی
اداره بهداشت
ادره محیط زیست
استانداری
و…….
اگر اطلاعات درستی از میزان آلودگی‌ها تهیه شود، آیا می توان با اثرات آن مبارزه کرد؟

آیا می توان اثرات ناگوار آن را کاهش داد؟

آیا می توان راهکاری برای مقابله با آن اندیشید؟

چرا در همه این سال‌ها، هیچ آمار و اطلاعاتی در این گونه موارد از طرف هیچ نهادی ارائه نشده است؟

آب

آب های سطحی و روان استان در چه وضعیتی می باشند؟ در سال‌های گذشته در استان گیلان، همانند دیگر نقاط کشور، مجوز حفر چاه داده شده است. آیا این استحصال‌ها اثری بر سطح آب‌های زیرزمینی استان داشته است؟

چرا خاک زمین‌های ساحلی استان به شوری گراییده است؟

آیا گرد و غباری که از غرب و شمال غرب به سمت ما می آیند، می توانند استان را با وجو تغییر شرایط اقلیمی مورد تهدید قرار دهند؟

و برداشت‌های بی رویه شن و ماسه از رودخانه‌های استان که نه فقط در تخم ریزی ماهیان و شرایط زیست گاهی آنان بلکه در شکل و بستر رودخانه نیز تاثیر گذار بوده است، را چه کسی پاسخ گو است؟

سوال آن است که مدیریت منابع آب در استان با چه نهادی است؟ و شرح های ارزیابی با مجوز و زیر نظر کدام نهاد انجام می شود؟

جنگل

بر اساس آمار، عرض جنگل‌های استان از ۵۰ متر به ۳۰ متر کاهش یافته است. به عبارت دیگر تنها خط سبز کشور ایران که کناره دریای خزر روز به روز کوچک تر و تنگ تر می شود. بسیار از بهترین مناطق بکر جنگلی استان در سال‌های گذشته مورد تعرض و تخریب قرار گرفته‌اند. بخش‌های بزرگی از جنگل‌های هیرکانی، تنها میراث طبیعی جنگلی باقی مانده از میلیون‌ها سال پیش!!! برای ساخت مجتمع‌های اداری و صنعتی، جاده سازی و…. دست اندازی شده‌اند.

آیا امکان حفظ زیست گاه‌ها و اکوسیستم جنگلی در این استان، هنوز وجود دارد؟

در این یادداشت کوتاه، بخشی از مطالبی را که در کلاس آموزشی ارائه و گفت و گوهای انجام شده پیرامون آن‌ها را نوشتیم. بخشی از پرسش‌ها و نگرانی‌های ما به عنوان نهادی مردمی که برای حفاظت از محیط زیست تلاش می کنیم.

ما به عنوان افرادی متعهد و آگاه در یک سازمان مردم نهاد جمع شده‌ایم تا نه فقط اطلاعات و آگاهی‌های خود، در مورد مسایل محیط زیستی را افزایش دهیم بلکه وظایف و مسئولیت‌های انسانی و شهروندی مان را نیز انجام دهیم. این کلاس‌ها نیز در همین راستا برگزار می شوند.

امید ما حضور هر چه بیشتر دوستداران محیط زیست در این برنامه‌ها است. هر چه جمع‌های‌مان آگاه تر، هر چه دستان مان همراه‌تر، توان مان نیز افزون‌تر خواهد شد.

توان مان افزایش خواهد یافت آن چه را که از زندگی سالم حق ما است، طلب کرده و برای ایجاد آن بکوشیم.

در آرزوی

گیلانی سبز، سالم و پایدار

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جمعیت

لایو اینستاگرامی : کودک و طبیعت

منتشر شده

در

توسط

انسان از جنگل بیرون آمد، اما جنگل هرگز از انسان بیرون نیامد !
طبیعت، مسیری برای یافتن پرسش‌هاست، نه پاسخ به آن‌ها !
و کودکی فصل پرسش‌هاست، نه پاسخ‌ها !
از اینجاست که ارتباط کودک با طبیعت واجد اهمیت می‌شود.
پیمان‌نامه‌ی حقوق کودکان ۴ اصل دارد و طبق آن هر فرد زیر ۱۸ سال کودک محسوب می‌شود.
اصل اول: هیچ کودکی نباید از تبعیض رنج ببرد.
اصل دوم: هر زمان برای کودکان تصمیم‌گیری می‌شود، باید منافع عالیه‌ی آن‌ها مد نظر باشد.
اصل سوم: کودکان حق حیات داشته و باید رشد کنند.
اصل چهارم: کودکان حق دارند آزادانه عقاید و نظرات خود را ابراز کنند و این نظرات در تمامی اموری که به آن‌ها مربوط می‌شود، باید مورد توجه قرار گیرد.
در مواجهه‌ی طبیعت، توانمندی‌های کودک و مرز ناتوانی‌های او مشخص شده و تغییر می‌کنند. نباید تجربه‌ی کودک از طبیعت را از منظر یک بزرگسال نگریست، در تجربه‌ای کودکانه تمام اعضا و جوارح و روح و روان کودک با طبیعت درگیر می‌شود. کودک به نیازمندی‌های خود برای پریدن و جهیدن و لمس کردن و … پی می‌برد و مرز توانایی‌هایش را تغییر می‌دهد. از طریق ارتباط و شناخت گیاهان و جانوران، پلی برای شناخت و ارتباط با انسان‌ها می‌سازد، علی‌الخصوص اگر مواجهه با طبیعت با جمع همسالانش صورت پذیرد. کودک مهارت‌هایی چون استدلال، طبقه‌بندی و حل مسئله را می‌آموزد که پیشنیازهای امر آموزش هستند.
شهرنشینی و سبک زندگی‌های امروزی میان کودکان و طبیعت فاصله ایجاد کرده و این مسئله‌ای جدید برای ماست که باید آن را به گونه‌ای حل کنیم. اختلال کمبود یا فقر طبیعت را از روی آثار و عواقبش می‌توان شناخت، قیاس توانمندی‌های انسان‌های امروزی با نسل‌های گذشته یکی از این آثار است. ضعف تصمیم‌گیری، عدم توان کارآفرینی، ناتوانی در پیدا کردن و پرداختن به علاقه‌مندی‌ها از جمله دیگر این آثار است.
تجربه‌ی طبیعت بدون حضور بزرگسالان واجد اهمیت ویژه‌ای‌ست، زیرا تنها در این صورت است که تفاوت کودکان در مشاهده و مواجهه طبیعت محترم شمرده می‌شود و به آن‌ها مجال تخیل بیشتر داده می‌شود. مواجهه با طبیعت تنها با رفتن به اعماق جنگل‌ها اتفاق نمی‌افتد، دیدن یک ابر از پشت پنجره یا مشاهده‌ی مورچه‌ها و ارتباط آن‌ها با یکدیگر نیز تجربه‌ای از طبیعت است.
در پایان باید توجه داشت که کودک در ارتباطش با طبیعت به مبادله‌ی عواطف و احساسات می‌پردازد و در نتیجه هنگام بزرگسالی نسبت به حفظ آنچه احساسات و عواطف او را برانگیخته، احساس مسئولیت بیشتری می‌کند.
ما را در شبکه های مجازی جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست و جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست گیلان دنبال کنید؛

ادامه مطلب

اخبار جمعیت

لایو اینستاگرامی: خاک سالم، غذای سالم، جامعه سالم

منتشر شده

در

توسط

برای تولید یک سانتی‌متر مربع خاک، هفتصد سال زمان لازم است.
شاید اگر بزرگان شعر و ادب ما از این واقعیت آگاه بودند، از باب خشوع و خضوع، خود را به خاک پای دوست و نگار و دلبر ومحبوب و … تشبیه نمی‌کردند !
که خاک، علیرغم اینکه زیر پاست، جایش بالای سر است !
.
به طور کل، قسمت‌های سطحی پوسته‌ی زمین را خاک می‌گویند. خاک هر منطقه افق‌ها یا لایه‌های گوناگونی دارد. به هر چند افق از خاک، یک پروفیل گفته می‌شود. پروفیل آن چیزی‌ست که برای بررسی مرغوبیت یا همان حاصلخیزی خاک مورد بررسی قرار می‌گیرد.
بافت خاک شامل ریزی و درشتی اجزای آن و درصد شن و رس و سیلت تشکیل دهنده‌ی آن است که اصطلاحا به آن مثلث بافت خاک می‌گویند.بر اساس این مثلث میزان حاصلخیزی خاک برای کشت گیاهان مختلف تعیین می‌شود اما به طور کلی می‌توان گفت که خاک‌هایی با درصد سیلت بالاتر، حاصلخیزتر هستند.
خاک حاصلخیز خاکی‌ست که بدون نیاز به مواد معدنی و کودهای شیمیایی، رشد گیاه کشت شده را تامین کند.
فرسایش خاک خطری‌ست جدی که ما را تهدید می‌کند. انتقال، حرکت و جدا شدن ذرات خاک و حمل آن‌ها از نقطه‌ی اولیه‌ی خود فرسایش خاک نام دارد. آب و باد و عدم وجود پوشش گیاهی عوامل اصلی فرسایش خاک هستند.ضربات ناشی از قطرات باران، انجماد و ذوب پیاپی، چرای بیش از حد دام، وزش بادهای شدید از جمله‌ی این عواملند.
وضعیت فرسایش خا‌ک در استان‌ گیلان:
بزرگترین عامل فرسایش خاک در استان ما، چرای بی رویه‌ی دام است، که تا حدود شش برابر ظرفیت مراتع استان برآورد می‌شود.فرسایش خاک در گیلان سالانه ده تن در هکتار است که پنج برابر متوسط جهانی‌ست.
بارندگی‌های شدید دومین علت فرسایش خاک گیلان است. ماسوله، حیران، پل‌رود رودسر و علی‌آباد رودبار بیشترین میزان فرسایش خاک را شاهد هستند.
برای اصلاح و بهبود خواص فیزیکی خاک باید از شخم عمیق زمین پرهیز و پوشش گیاهی مناطق مختلف را حفظ کرد. از کاه و کلوش به عنوان پوشش خاک استفاده نمود، در زمین‌های زراعی از آبیاری پرفشار استفاده نکرد و گیاهان را به صورت عمود بر شیب زمین کشت نمود.
دلایل اصلی آلودگی خاک چیست؟
سرب و جیوه‌ی ناشی از صنایع فولاد، ذوب آهن، پالایش نفت و همچنین مواد شیمیایی کودهای کشاورزی و آفت‌کش‌ها و درنهایت ریختن زباله و نفوذ شیرابه‌های آن به داخل خاک.
آلودگی خاک منجر به مرگ موجودات خاکزی (قارچ‌ها، کرم‌ها، موریانه‌ها و …) که خود در حفظ کیفیت خاک نقش اساسی داند می‌شود و همچنین علوفه‌ها را آلوده می‌کند، که خود سبب آلودگی دام‌ها و درنتیجه آلودگی گوشت و مواد لبنی می‌شود و در نهایت دامن انسان را می‌گیرد.
نقش عمده‌ی موجودات خاکزی تجزیه‌ی خاک است، تجزیه‌ی خاک سبب تولید نیتروژن، آمونیوم و مواد پروتئینی می‌شود و در نهایت کلسیم و پتاسیم که عوامل اصلی حاصلخیزی خاک هستند، نتیجه فعالیت این موجودات عزیزند.
مهم‌ترین عامل آلودگی خاک استان گیلان، زباله‌ها و شیرابه‌های آن است.

برای دیدن این لایو کلیک کنید

ما را در شبکه های مجازی جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست و جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست گیلان دنبال کنید؛

صفحه اینستاگرام

کانال واتساپی

کانال تلگرام 

ادامه مطلب

اخبار جمعیت

کارگاه مسئوليت اجتماعي و تاثير متقابل فرد و نهاد اجتماعي بر يكديگر

منتشر شده

در

توسط

اين كارگاه در تاريخ ٥ شنبه ١٠ تيرماه ١٤٠٠ در باغ دارواچوك با تسهيل گري خانم ها پارسي و ترحمي انجام شد.
در اين كارگاه علاوه بر دوستان كميته انتشارات خانم ها: غلامي صفت، چمني، ذاكر ، شمسی پور و آقایان اشكان فر (همراه با مادر خويش خانم پروين سلطاني…) و فراستي؛ از كميته فرهنگي نيز خانم ها: قربان نژاد، اكبرزاده،حياتي و عرب نيز حضور داشتند.

کارگاه در ساعت ١٧ با معرفي دوستان آغاز شد. سپس پرسش هاي زير مورد گفت و گو قرار گرفت:

– آیا با اهداف و ماموريت جمعيت زنان آشنا هستيد؟ به نظرتان سازمان در راستاي اهداف اش در حركت است؟
– نقاط قوت فردي شما چيست؟ آيا فعاليت در جمعيت زنان تاثيري بر اين نقاط قوت و كاهش نقاط ضعف داشته است؟چگونه؟
– شما چه قدم هایی در راستای بهبود و ارتقا فعالیت های جمعیت برمی دارید؟
آیا برای گسترش فعالیت های جمعیت نیازمند یادگیری مهارت های جدیدی شده اید؟
– در طول مدت فعاليت در جمعيت، آيا نگرش شما نسبت به کار تیمی و فعاليت اجتماعي تغيير كرده است؟ چه پيشنهاداتي براي تحكيم اين ارتباطات و فرايند مسير داريد ؟

در پایان جلسه از دوستان خواسته شد تا دل نوشته ای درباره موضوع زیر بنویسند:
“در ماه های اخیر و پس از پایان این جلسه، چه حس تازه ای نسبت به فعالیت اجتماعی پیدا کردید؟”
کارگاه در ساعت ۱۹ به پایان رسید.

ما را در شبکه های مجازی جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست و جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست گیلان دنبال کنید؛
کانال واتساپی
کانال تلگرام

صفحه اینستاگرام

ادامه مطلب

اخبار جمعیت