با ما همراه باشید

فعالیت جمعیت

بازدید از کارگاه تولید تخم نوغان

منتشر شده

در

گزارش بازدید از کارگاه مرکزی تولید تخم نوغان رشت به شرح زیر است:
کمیته آموزش جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست گیلان در بازدید آموزشی ماهانه در تاریخ 29 خرداد 1402 از ساعت 10 تا 11 صبح در کارگاه مرکزی تولید تخم نوغان ایران واقع در رشت خ رسالت جنب اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان ؛ حضور یافتند .
ابتدا خانم اوحدی مسئول مرکز ضمن خوش آمدگویی توضیحاتی بدین قرار ارائه نمودند .
گیلان بزرگترین مرکز تولید کننده ی تخم نوغان کشور است ، واریته های وارداتی مرکز چینی و ژاپنی هستند که از نظر شکل پیله کمی متفاوت هستند ؛ پس از جفت گیری پروانه نر و ماده ، هر پروانه ماده حدود 400 تخم تولید می کنند که پس از 48 ساعت جمع آوری می شوند ، طی دوهفته با ایجاد شرایط مناسب تفریخ صورت می گیرد ؛ تفریخ خارج شدن جنین از تخم می باشد طی دوهفته یک کرم ابریشم 3 میلیمتری از تخم خارج می شود .در هنگام جمع آوری تخم ها مشخص است که هر تعدادتخم متعلق به کدام ماده است تا در صورت ناسالم بودن جدا و امحا گردد .
آفت شایع تخم نوغان پبرین نام دارد .
از پروانه نر می توان چند بار استفاده کرد اما پروانه ماده تنها یکبار تخم ریزی می کند ، عمر پروانه ها کوتاه است ، مراحل دگردیسی : تخم ، لارو (کرم )، شفیره و پروانه است. هر 25000 تخم نوغان در یک جعبه ریخته می شود . برای تبدیل تحم نوغان به کرم (تفریخ ) 12 تا 13 روز زمان لازم است.
قابل ذکر است در این کارگاه تخم نوغان هم برای مراکز و مزارع زیر نظر مرکز توسعه نوغانداری تهیه می شود و هم برای توزیع در سطح کشور برای نوغاندارانی که در این صنعت اشتغال دارند .
نور ، دما و رطوبت جهت تفریخ تخم ها بسیار مهم است . علاوه بر این، ضدعفونی کردن محیط و دور نگه داشتن مورچه ها و حشرات از محیط و نیز برگ توت با کیفیت مناسب برای تغذیه از ضروریات است.
کرم ابریشم معمولا دارای پنچ مرحله ی تغذیه (سن) و چهار مرحله پوست اندازی (خواب) است ؛ می توان گفت ابریشم دارای 5 سن و 5 خواب است .
سنین 1و2و3 را کرم جوان ( حدود 11 روز ) سنین 4و5 به نام کرم ابریشم بالغ (15 – 16 روز ) نامیده می شود .
پایان سن پنجم کرمها زمان پیله تنی است . در این مرکز 20 نفر خانم مشغول به کار هستند .
لازم به ذکر است در بازدید فوق فقط تخم های نوغان و بسته بندی مورد بازدید قرارگرفت و مراحل دیگر مشاهده نشد .
در پایان امیدواریم با رونق و احیای دوباره نوغانداری طی سالهای اخیر نوری از امید براین صنعت تابانده شود .

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فعالیت جمعیت

کارگاه آموزشی مدیریت پسماند کمیته آموزش در کتابخانه شفت

منتشر شده

در

توسط

کمیته آموزش جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست گیلان در راستای رسالت خود مبنی بر آموزش کودکان بر اساس شعار سال خود، کلاس آموزشی با عنوان مدیریت پسماند خانگی در تاریخ ۲۲شهریور ۱۴۰۲ با حضور خانم ها نوری، زربیانی ،شمشادی و عبدالمحمدی در کتابخانه ی عمومی مادر و کودک دکتر الهی قمشه ای شهرستان  شفت برگزار کرد.این کتابخانه درسال۱۳۹۹ تاسیس شده است و ۳۵۰۰ جلد کتاب دارد.تعداداعضای ان ۲۳۰ مادر و کودک (اکثریت کودکان) است و از همان بدو تاسیس مسولیت کتابخانه را خانم پروانه عبدالمحمدی برعهده داشته است.
در ابتدا خانم شمشادی مدیر عامل جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست گیلان، ضمن معرفی و شرح فعالیت های آن به حاضرین ،مفاهیم اصلی مدیریت پسماند خانگی از جمله زباله تر و خشک و تفکیک اصولی آن از مبدا و چگونگی تولید کود آلی را توضیح دادند و کودکان  و مادران با این مفاهیم بیشتر آشنا شدند . در ادامه ، خانم ها نوری ، عبدالمحمدی با استفاده از کارت های تصویری مرتبط با موضوع   و افزایش حس  مشارکت جویی کودکان و مادران از طریق پرسش گری به گفتگو پرداختند.
سپس خانم ها نوری و شمشادی به معرفی انواع  ساک های پارچه ای و کاربرد متنوع آنها در زندگی روزمره پرداختند و به عبارتی تغییر الگوی مصرف و جایگزینی آن با کیسه های پلاستیکی را یادآور شدند. در پایان هم به بچه ها هدیه ای داده شد و همچنین انیمیشن آموزشی پخش شد که با استقبال پرشور کودکان روبه رو گردید.
شایان ذکر است که مادران حاضر در این کارگاه ، پس از پایان کارگاه از دغدغه مندی خود نسبت به محیط زیست صحبت کردند و برای همکاری مستمر با جمعیت اعلام آمادگی کردند.

ادامه مطلب

فعالیت جمعیت

جلسه مشاوره کمیته ی فرهنگی(تفاوت اضطراب و استرس و راهکارهای مقابله با آن

منتشر شده

در

توسط

درود گزارش برنامه آموزشی ( مشاوره ) کمیته فرهنگی :
برنامه آموزشی ( مشاوره ) کمیته فرهنگی روز سه شنبه مورخ 402/6/21 راس ساعت 5عصر با حضور 15نفر از اعضای جمعیت ومهمان در دفتر جمعیت برگزار شد .
مسئول برنامه :
خانم محمدی کارشناس ارشد مشاوره و راهنمایی
موضوع برنامه :
تفاوت اضطراب و استرس و راهکارهای مقابله با آن
____
شروع برنامه با معرفی اعضا و فعالیتهای جمعیت آغاز شد .
سپس خانم محمدی تعاریفی از اضطراب و استرس و فرق بین آنها بیان کردند .مرز بین اضطراب و استرس بسیار مخدوش می‌باشد و نشانه‌های شبیه هم دارند و حالتهای جسمانی و ذهنی نزدیک به هم نیز دارند .
استرس چیزی است که بیرون و خارج از ما موقعیتی بوجود میاد و خطر آفرین و تهدید آمیز می‌باشد و واکنشی که ما نشان میدهیم استرس است ،که در افراد مختلف فرق میکند ………
ولی اضطراب برعکس چیزی که ‌درون ما است و مدام حواس و ذهن به فکر یک اتفاقی که هنوز نیافتاده است و مدام نگرانی فکری و ذهنی داره .
و سپس خانم محمدی راهکارهای را برای مقابله با این مشکل ارایه دادند .
در ادامه حاضرین در جلسه پرسش و تجربیات و راهکارهای که در این مورد داشتند بیان کردند .

با سپاس : دبیر اول کمیته فرهنگی شیرین متقی

ادامه مطلب

اخبار جمعیت

نمایشگاه صنایع دستی و محصولات غذایی

منتشر شده

در

توسط

به همت روابط عمومی جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست گیلان نمایشگاه صنایع دستی و محصولات غذایی روزهای 8 و 9 مرداد در محل اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان برگزار شد .
در این نمایشگاه تیم ساکهای محیط زیستی با ارائه کیسه های پارچه ای متنوع با کارکردهای مختلف ضمن توضیحات کافی ، اهداف تیم را برای بازدیدکنندگان شرح دادند. همچنین در بخش صنایع دستی، توضیحاتی در خصوص ساخت کاردستی های بازیافتی با استفاده از زباله های خشک همچون شیشه و فلز و پلاستیک ارائه می شد .
بخش دیگر نمایشگاه مربوط به محصولات غذایی همچون نان محلی ؛ شیرینی های محلی ؛ آش و … بود. دستور پخت و استفاده از مواد طبیعی و سالم نیز توضیح داده می شد .
این نمایشگاه با همکاری اداره آموزش و مشارکتهای مردمی اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان برگزار گردید که مورد استقبال پرسنل اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان قرار گرفت .
جا دارد از سرکار خانم دکتر الهه کلانتری ریاست اداره آموزش تقدیر و تشکر فراوان داشته باشیم .

ادامه مطلب

اخبار جمعیت