با ما همراه باشید

فعالیت جمعیت

طرح جایگزینی کیسه های پلاستیکی با ساک های پارچه ای

منتشر شده

در

اجرای طرح جایگزینی کیسه های پلاستیکی با ساک های پارچه ای در فروشگاه هایپرمارکت رنگین کمان رشت
در راستای شعار شهروند کارآمد ، توسعه محیط زیست پایدار و جامعه ی سالم این بار با همت عالی چند تن از اعضای کمیته آموزش جمعیت ، طرحی برای جایگزینی کیسه های پلاستیکی با ساک های پارچه ای دوخته شده توسط تیم ساک های پارچه ای جمعیت به اجرا در آمد.
در تابستان ۱۴۰۰ طی جلسات هفتگی کمیته آموزش پیشنهادی توسط خانم مهوش نسیم فر مطرح شد تا به منظور تغییر الگوی مصرف و  جایگزینی کیسه های پارچه ای به جای کیسه های پلاستیکی اقداماتی انجام شود و به این منظور چند تن از  اعضا از جمله خانم ها اشهدی ، نسیم فر و افضلی داوطلب شدند تا جهت آگاه سازی و معرفی طرح فوق ، با مدیران فروشگاههای بزرگ و کوچک مواد غذایی در سطح شهر رشت به صورت چهره به چهره وارد گفت وگو شوند و پس از صرف مدت ۳ ماه ، پیگیری ها نتیجه داد و خانم اشهدی یکی از اعضای با سابقه ی ما موفق شدند با آقای پورضایی مدیریت فروشگاه رنگین کمان رشت به صحبت بپردازند و در نتیجه ایشان پذیرفتند در راستای ترویج فرهنگ محیط زیستی هزینه ی خرید یک توپ پارچه را بپردازند همچنین هزینه ی دوخت هم توسط چند تن از اعضای خیر کمیته آموزش ( با تخفیف ویژه و همکاری بی دریغ تیم ساک های پارچه ای در اسرع وقت )تامین شد . در پایان این کار مشارکتی ، تعداد ۱۳۸ کیسه پارچه ای مناسب خرید دوخته شد و  در روز اول مهر با حضور کارشناسانی از اداره کل حفاظت محیط زیست و جمعی از مسوولین و اعضای جمعیت تحویل فروشگاه رنگین کمان گردید تا به طور رایگان در اختیار مشتریان فروشگاه قرار گیرد .
ما بسیار خوشحالیم در این طرح شهروندانی کارآمد همچون مدیریت محترم مرکز خرید رنگین کمان  و همراهی مستمر اعضای فعال و با سابقه ی سازمان در عرصه های میدانی ، ما را در جهت ترویج این فرهنگ و حفظ میراث طبیعی یاری می دهند.
به امید تغییر در نگاه مصرف گرایی و پیش رفت  به سوی فرهنگ سبز ، توسعه ی پایدار ، ایمن و سلام

ما را در شبکه های مجازی جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست و جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست گیلان دنبال کنید

صفحه اینستاگرام

کانال تلگرام

کانال واتساپی 

 

 

 

 

 

 

 

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فعالیت جمعیت

کارگاه آموزشی مدیریت پسماند کمیته آموزش در کتابخانه شفت

منتشر شده

در

توسط

کمیته آموزش جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست گیلان در راستای رسالت خود مبنی بر آموزش کودکان بر اساس شعار سال خود، کلاس آموزشی با عنوان مدیریت پسماند خانگی در تاریخ ۲۲شهریور ۱۴۰۲ با حضور خانم ها نوری، زربیانی ،شمشادی و عبدالمحمدی در کتابخانه ی عمومی مادر و کودک دکتر الهی قمشه ای شهرستان  شفت برگزار کرد.این کتابخانه درسال۱۳۹۹ تاسیس شده است و ۳۵۰۰ جلد کتاب دارد.تعداداعضای ان ۲۳۰ مادر و کودک (اکثریت کودکان) است و از همان بدو تاسیس مسولیت کتابخانه را خانم پروانه عبدالمحمدی برعهده داشته است.
در ابتدا خانم شمشادی مدیر عامل جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست گیلان، ضمن معرفی و شرح فعالیت های آن به حاضرین ،مفاهیم اصلی مدیریت پسماند خانگی از جمله زباله تر و خشک و تفکیک اصولی آن از مبدا و چگونگی تولید کود آلی را توضیح دادند و کودکان  و مادران با این مفاهیم بیشتر آشنا شدند . در ادامه ، خانم ها نوری ، عبدالمحمدی با استفاده از کارت های تصویری مرتبط با موضوع   و افزایش حس  مشارکت جویی کودکان و مادران از طریق پرسش گری به گفتگو پرداختند.
سپس خانم ها نوری و شمشادی به معرفی انواع  ساک های پارچه ای و کاربرد متنوع آنها در زندگی روزمره پرداختند و به عبارتی تغییر الگوی مصرف و جایگزینی آن با کیسه های پلاستیکی را یادآور شدند. در پایان هم به بچه ها هدیه ای داده شد و همچنین انیمیشن آموزشی پخش شد که با استقبال پرشور کودکان روبه رو گردید.
شایان ذکر است که مادران حاضر در این کارگاه ، پس از پایان کارگاه از دغدغه مندی خود نسبت به محیط زیست صحبت کردند و برای همکاری مستمر با جمعیت اعلام آمادگی کردند.

ادامه مطلب

فعالیت جمعیت

جلسه مشاوره کمیته ی فرهنگی(تفاوت اضطراب و استرس و راهکارهای مقابله با آن

منتشر شده

در

توسط

درود گزارش برنامه آموزشی ( مشاوره ) کمیته فرهنگی :
برنامه آموزشی ( مشاوره ) کمیته فرهنگی روز سه شنبه مورخ 402/6/21 راس ساعت 5عصر با حضور 15نفر از اعضای جمعیت ومهمان در دفتر جمعیت برگزار شد .
مسئول برنامه :
خانم محمدی کارشناس ارشد مشاوره و راهنمایی
موضوع برنامه :
تفاوت اضطراب و استرس و راهکارهای مقابله با آن
____
شروع برنامه با معرفی اعضا و فعالیتهای جمعیت آغاز شد .
سپس خانم محمدی تعاریفی از اضطراب و استرس و فرق بین آنها بیان کردند .مرز بین اضطراب و استرس بسیار مخدوش می‌باشد و نشانه‌های شبیه هم دارند و حالتهای جسمانی و ذهنی نزدیک به هم نیز دارند .
استرس چیزی است که بیرون و خارج از ما موقعیتی بوجود میاد و خطر آفرین و تهدید آمیز می‌باشد و واکنشی که ما نشان میدهیم استرس است ،که در افراد مختلف فرق میکند ………
ولی اضطراب برعکس چیزی که ‌درون ما است و مدام حواس و ذهن به فکر یک اتفاقی که هنوز نیافتاده است و مدام نگرانی فکری و ذهنی داره .
و سپس خانم محمدی راهکارهای را برای مقابله با این مشکل ارایه دادند .
در ادامه حاضرین در جلسه پرسش و تجربیات و راهکارهای که در این مورد داشتند بیان کردند .

با سپاس : دبیر اول کمیته فرهنگی شیرین متقی

ادامه مطلب

اخبار جمعیت

نمایشگاه صنایع دستی و محصولات غذایی

منتشر شده

در

توسط

به همت روابط عمومی جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست گیلان نمایشگاه صنایع دستی و محصولات غذایی روزهای 8 و 9 مرداد در محل اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان برگزار شد .
در این نمایشگاه تیم ساکهای محیط زیستی با ارائه کیسه های پارچه ای متنوع با کارکردهای مختلف ضمن توضیحات کافی ، اهداف تیم را برای بازدیدکنندگان شرح دادند. همچنین در بخش صنایع دستی، توضیحاتی در خصوص ساخت کاردستی های بازیافتی با استفاده از زباله های خشک همچون شیشه و فلز و پلاستیک ارائه می شد .
بخش دیگر نمایشگاه مربوط به محصولات غذایی همچون نان محلی ؛ شیرینی های محلی ؛ آش و … بود. دستور پخت و استفاده از مواد طبیعی و سالم نیز توضیح داده می شد .
این نمایشگاه با همکاری اداره آموزش و مشارکتهای مردمی اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان برگزار گردید که مورد استقبال پرسنل اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان قرار گرفت .
جا دارد از سرکار خانم دکتر الهه کلانتری ریاست اداره آموزش تقدیر و تشکر فراوان داشته باشیم .

ادامه مطلب

اخبار جمعیت