با ما همراه باشید

اخبار جمعیت

بازدید از تالاب انزلی در یک روز خوب بهاری

منتشر شده

در

گیج شده بودیم. برنامه ی مسیریاب قرار بود ما را به تالاب انزلی ببرد. از یک روستایی سردرآوردیم که قسمت جنوبی تالاب در آن واقع بود. هیچ کس آنجا نبود جز ما و قایقی که در آن یک نفر منتظر نشسته بود از ماشین پیاده شدیم و از او خواستیم که ما را به گردش و دیدن تالاب ببرد، سوارقایق شدیم. روی آب لاک پشت ها و قورباغه ها آفتاب می گرفتند و پرندگان گروهی پرواز می کردند. خیلی دوست داشتم آن پرندگان زیبا را از نزدیک ببینم ولی نمی شد چون صدای موتور قایق پرندگان را فراری می داد، اما بعد که ازقایق پیاده شدیم، به آرزویم رسیدم چون یک خانم مهربان پیش ما آمد و به ما گفت که می توانیم به مرکز حمایت از محیط زیستی که در همان نزدیکی بود برویم وپرندگان را از نزدیک ببینیم، در مرکز متوجه شدم که ایشان، خانم سدادی یکی از آموزشگران آن مرکز بودند، ماهم خیلی مشتاق بودیم و به آن مرکز رفتیم. کسی جز ما و افرادی که داوطلبانه از تالاب محافظت می کردند در مرکز نبودند. به هرکدام از ما دوربین دادند و به جایی رفتیم که با دوربین می توانستیم پرندگان را تماشا کنیم. منظره بسیار زیبایی بود! می توانستم پرهای رنگارنگ پرندگان را هم ببینم. پرنده ها منقارهای جالبی داشتند که هر کدام زیبایی خودش را داشت. بعد از آنجا به برج رفتیم تا با تلسکوپ پرندگان را واضح تر ببینیم، باورم نمی شد! تا به حال پرندگانی به آن زیبایی ندیده بودم !قبلا در عکس ها و تلویزیون و جاهای دیگر که واقعی نبودند دیده بودم !بعد از مدتی ناراحت بودم، ناراحت از این که وقتی روی زمین زباله می ریزند و هوا کثیف می شود، دیگر پرنده های زیبا نمی توانند به اینجا بیایند و شاید آخرین بار باشدکه پرندگان را ببینم. حیف که شکارچی ها هم این پرنده های زیبا را شکار می کنند. خلاصه ما پرنده ی جدیدی هم دیدیم که رنگ عجیبی داشت، رنگی بین نارنجی و گل بهی داشت. خیلی زیبا بود فکر کنم او هم مثل ما مسافر تالاب بود، سپس به مرکز برگشتیم و فیلمی زیبا ازپرنده ها دیدیم. درآن فیلم پرنده های زیبای دیگری دیدم مثل ماهی خورک، قوی گنگ، پلیکان خاکستری و طاوسک که آن روز در تالاب ندیده بودم. در کنارآن موجودات زیبا صحنه هایی هم از شکارچی ها و پرندگان بیچاره هم بود. پرنده هایی که برای پولدار شدن یک عده انسان خودخواه قربانی شده بودند .آن روز زیبایی هایی دیدم که هیچ وقت فراموش نمی کنم.

با تشکر از زحمت کشان مرکز حمایت از تالاب انزلی به ویژه سرکار خانم سدادی که با شوق و مهربانی زیاد مطالب خوب و جدیدی به ما یاد دادند.

با آرزوی هوای پاک و محیط زیستی بدون زباله.

غزاله شاهرخینه ساله

اردیبهشت 1397 – تهران.

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جمعیت

ویژه‌نامه نوروز

منتشر شده

در

توسط

آن صبح نخستين بهاري كه زشادي

مي‌آورد از چلچله پيغام، شماييد

 

سالي كه گذشت براي سرزمين‌مان ايران، از همان آغازين روزهايش با سختي و رنج آغاز شد. اما از همان روزها آنچه كه دلگرم‌مان مي‌كرد، بودن در مجموعه و كنار دوستاني بود كه همدلي‌شان وجودمان را گرم و گام‌هايمان را استوار مي‌ساخت.

اطمينان داشتيم كه در كنار  دوستان‌مان در جمعيت زنان مي‌توانيم دست در دست هم كارهاي موثري براي محيط زيست، سلامت و آگاهي بخشي اجتماعي انجام دهيم.

و اين چنين بود كه با برنامه‌ريزي و همگامي توانستيم سال 1398 را به پايان رسانيم. سالي كه علي‌رغم روزهاي سخت پاياني‌اش به اميد روزهاي بهتر و به شوق آرامش، خلاصه‌ای از گزارش عملكرد جمعيت را تقديم مي‌كنيم به اعضاي داوطلب، متعهد و مسئولش كه چراغ خانه جمعيت را روشن نگاه داشتند و كارنامه‌اش را رنگين ساختند.

 

گيرم كه سحر رفته و شب دور و دراز است

در كوچه خاموش زمان، گام شماييد

——

 

 

 

ادامه مطلب

اخبار جمعیت

اعضای جمعیت زنان در مهدکودک مهرآهنگ

منتشر شده

در

توسط

روز چهارشنبه ۳۰ بهمن تعدادی از اعضای هیات امنای جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست به همراه چند تن از اعضای جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست برای آگاهسازی و همکاری با مربیان آموزشگاه هنر و خلاقیت مهرآهنگ، جلسه آموزشی با موضوع پسماند و مدیریت آن داشتند.

گزارش کامل این فعالیت به زودی در سایت جمعیت منتشر خواهد شد.

ادامه مطلب

اخبار جمعیت

نشست آموزشهای تخصصی تشکل های اجتماعی زنان

منتشر شده

در

توسط

هشتمین نشست آموزشی تخصصی تشکل های اجتماعی زنان و خانواده در تاریخ 9 تا 12 بهمن در محل هتل المپیک با حضور 140 نماینده تشکل ها از استان های گیلان ، مازندران ، تهران ، البرز ، قزوین ، مرکزی ، قم و سمنان برگزار گردید ،نشست فوق توسط معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری با رویکرد توان افزایی و پشتیبانی فنی همراه با آموزشهای تخصصی برای تشکل های اجتماعی به عنوان سرمایه های اجتماعی برگزار شد ،خانم تهمینه شمشادی مدیر عامل جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست گیلان هم در این نشست شرکت کردند.

ادامه مطلب

اخبار جمعیت

تمامی حقوق مادی و معنوی سایت نزد پیک زمین محفوظ است | شخصی سازی شده توسط گروه پیام ایران