با ما همراه باشید

دیدگاه

به مناسبت ٢١ تير ماه، روز بدون پلاستيك

منتشر شده

در

در ايران سالانه بيش از ٣ ميليون تن پلاستيك توليد مي شود. پلاستيك هاي  با دوامي كه بيش از ٣٠٠ سال در طبيعت باقي مي مانند. چندين سال است كه سازمان ها و طرفداران محيط زيست در ايران، روز بدون پلاستیک را جهت فرهنگ سازي و افزايش آگاهي هاي عمومي در مورد مضرات پلاستيك و عدم استفاده از كيسه هاي پلاستيكي، تعيين و در جهت اهداف فوق برنامه ريزي و تلاش مي كنند.

دفع و دفن كيسه هاي پلاستيكي در طبيعت، به دليل ماندگاري بلند مدت، نه فقط سبب آلودگي خاك و آب شده، بلكه حيوانات نيز با بلعيدن، آن ها را وارد زنجيره ي غذائي خود می کنند كه مرگ تدريجي آن ها را نيز در پي دارد.

تلنبار پلاستيك ها در محل هاي دفن، به علت تجزيه ي آرام، مي تواند سبب تشكيل شيرابه و نفوذ به آب هاي زيرزميني شود. شيرابه هايي كه حاوي فلزات سنگين و تركيبات خطرناك نيز مي باشند.

كافي است نگاهي به اطراف خود بيندازيم تا يك بار ديگر انبوه پلاستيك ها را همه جا مشاهده كنيم و همين شايد تلنگري باشد تا بار ديگر كه كيسه پلاستيكي به ما پيشنهاد شد، بگوييم: نه، من كيسه پلاستيكي نمي خواهم.

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه

روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه

منتشر شده

در

توسط

سازمان جهانی یونسکو که در حوزه‌های علم، فرهنگ و آموزش فعالیت می‌کند، در سال ۱۹۹۹ میلادی‌ در نشستی در بوداپست، دهم نوامبر را به عنوان «روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه» نامگذاری کرد. این نام‌گذاری هرچند ارج‌گزاردن به علم و فناوری علمی‌ و بانیان علم خوانده شده است؛ در عین‌حال تلاش در راستای ایجاد پیوند میان فناوری‌های علمی و بهبود کیفیت زندگی‌ عمومی و کاهش و مهار‌ تهدیدهای اقلیمی ناشی از تولید و فناوری‌های تکنولوژیک‌ نیز بوده است.
روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه‌، هرچند عنوان کلی است‌؛ اما این عنوان کلی در‌بردارنده ی اهداف و برنامه‌های جزئی‌تری است که کشورها و نهادهای علمی باید تلاش کنند تا به آن دست یابند، این اهداف عبارتند از:
√ بهره‌مندی آحاد جامعه از ثمرات علم، فناوری و نوآوری.

√ معرفی پیشکسوتان و شخصیت‌های علمی برجستة کشور.

√ ایجاد زمینة مناسب برای آشنایی دانش‌آموزان با مهارت‌ها و مشاغل علمی.
√ ایجاد بستر و فضای مناسب گفتمان پیرامون تأثیر علم، فناوری و نوآوری بر زندگی روزمرة مردم.
√ ایجاد تمهیدات لازم برای بازدیدهای عمومی از موزه‌های علمی کشور.
√ بازدید عمومی از مراکز و مؤسسات مؤثر در ایجاد تعامل بین علم، صلح و توسعه.
√ معرفی برخی موقعیت‌های نو که موجب ارتقا‌ء کیفیت عمومی زندگی می‌شود.

در واقع روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه، فرصتی را برای موسسات علمی، دولتها، اجتماعات مدنی و دانشمندان فراهم می­کند تا در مورد صلح و توسعه، که از اساسی ­ترین مفاهیم اجتماعی است، به بحث و تبادل نظر بپردازند. در نگرش نوینی که یونسکو به آن اهتمام می ورزد، صلح تنها به معنای نبود جنگ میان دولتها نیست، بلکه می­تواند به معنای شرایط یک مدیریت ملی سازنده، حل و فصل اختلافات و ایجاد هماهنگی در روابط میان بخش­های مختلف نهادی یک جامعه باشد. بدیهی است جوامعی که از روش علمی سود می ­جویند، می­توانند منظری مشترک برای نگاه به جهان بیابند و تلاش و تاکید خود را به جای اختلاف­ها بر اشتراک ها متمرکز کنند تا از این میان، شاید سرانجام صلح سر برآورد.
بسیاری از کشورها از نام‌گذاری دهم نوامبر به عنوان ‌روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه‌ از سوی یونسکو استقبال کرده‌اند و این نام‌گذاری در تقویم رسمی بسیاری از کشورها ثبت شده است. از این‌رو، ‌دهم نوامبر به عنوان روز جهانی علم از سوی سازمان یونسکو، کشورها و سازمان‌های فعال در این زمینه، به‌نیکویی گرامی‌ داشته می‌شود.

سازمان جهانی یونسکو انتظار دارد، کشورها در یک برنامة بلند‌مدت ده‌ساله، به مهم‌ترین اهداف تعریف‌شده دست‌یابند. برای تحقق چنین امری، سازمان یونسکو همه‌ساله، روی یکی از اهداف تعریف‌شده تأکید می‌کند و با نام‌گذاری آن سال، به‌نحوی کشورها را تشویق می‌کند که برنامه‌های آموزشی را در راستای تحقق آن سوق دهند.

ادامه مطلب

دیدگاه

آیا گوشت‌خواران مالیات بیشتری پرداخت خواهند کرد؟

منتشر شده

در

توسط

جایزه نوبل اقتصادی 2018 ارتباط نزدیکی با محیط‌ زیست داشت. یکی از دو برنده نوبل اقتصاد، ویلیام نوردهاس، استاد دانشگاه بیل است که یافته‌های مطالعات وی در رابطه با تعاملات جامعه و طبیعت است. « الگوی ارزیابی یکپارچه» که او ارائه داده امروزه به‌طور گسترده‌ای برای شبیه‌سازی نحوه‌ی تعامل و آثار دو جانبه اقتصاد و اقلیم استفاده می‌شود؛ به‌طوریکه پیامدهای مداخلات سیاست‌گذاری در تغییرات اقلیم، عمومأ با استفاده از این الگو توضیح داده می‌شوند و مواردی مانند آثار مالیات بر سوخت‌های فسیلی مثال‌هایی برای کاربرد این الگو هستند.

به‌عبارت خیلی ساده نوردهاس می‌گوید: مالیات باید براساس «ردّپای کربن» محاسبه شود. نوبل اقتصادی امسال را نقطه‌ی اتصال دانش و طبیعت به اقتصاد نامیده‌اند. اما ارتباط آن با حیوانات و حقوق حیوانات چیست؟

به گزارش سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل، 14.5 درصد آلودگی گازهای گلخانه‌ای در جهان توسط دام‌ها ایجاد می‌شود و 65 درصد آلودگی صنعت دام را گوشت‌های گاو و لبنیات تشکیل می‌دهند. بانک جهانی اعلام کرد که دامداری مسئول تخریب بیش از 91 درصد از جنگل‌های آمازون و حدود 80 درصد از جنگل‌های سطح کره زمین است. همین تخریب زیستگاه‌ها باعث میزان بی‌سابقه‌ای از انقراض گونه‌ها شده‌است.

و تقریبأ در اکثر بخش‌های تغییرات اقلیمی، مانند کم آبی، آلودگی‌های هوا و منابع آبی، فرسایش خاک، کاهش تنوع زیستی و تولیدگازهای گلخانه‌ای و گرمایش زمین ردّپایی از خود به‌جای گذاشته‌اند. هر300 گرم گوشت به اندازه 113 کیلومتر حرکت یک ماشین، دی اکسیدکربن تولید می‌کند. گاوهای دامداری‌ها متان تولید می‌کنند که تأثیر گلخانه‌ای آن 23 برابر کربن دی اکسید است. تنها یک گاو می‌تواند تا 500 لیتر متان در روز تولید کند. درکل، به ازای هرکیلو گوشت گاوی که تولید می‌شود، 27 کیلو  co2متصاعد می‌شود. گاوها هم‌چنین تولیدکننده‌های بسیار ناکارآمدی برای غذا هستند. به‌طوریکه هفت کیلو غله برای هرکیلو از گوشت بدنشان نیاز دارند.

مرغ تأثیر زیست‌محیطی کمتری نسبت به چارپایان دارد. تولید هرکیلوگرم مرغ تقریبأ 7 کیلوگرم co2 تولید می‌کند که تقریبأ معادل یک چهارم گوشت گاو است. به‌خاطر مصرف منابع کمتر، تولید یک کالری از پروتئین مرغ، حدود شش کالری سوخت فسیلی نیاز دارد. در مورد گوشت گاو این مقدار 20 تا 40 است.

سالانه حدود 75 میلیارد حیوان در صنعت دامپروری تولید می‌شود و به مصرف خوراک انسان می‌رسد. باید دید با توجه به افزایش افسار گسیخته‌ی گرمایش جهانی – به‌ شکلی که اخیرأ گفته شده حتی تعهدات پیش بینی شده در اجلاس پاریس نیز کافی نخواهد بود- و از طرفی نقش صنعت دامپروری و گوشت‌خواری بر نابودی محیط‌زیست وتولید گازکربنیک، آیا دولت‌ها به‌ سمت عملیاتی کردن مدل‌های اقتصادی نظیر نوردهاس خواهند رفت؟ عجیب نخواهد بود که اگر روزی محصولات گوشتی مالیات بیشتری از محصولات گیاهی داشته باشند.

نویسنده:

سپهر سلیمی

ادامه مطلب

دیدگاه

روز کوهنورد

منتشر شده

در

توسط

29 مهر روز کوهنورد بر عاشقان کوهنوردی مبارک باد.

ادامه مطلب

اخبار جمعیت