با ما همراه باشید

اخبار جمعیت

✅جلسه نمایندگان شبکه سازمان های غیردولتی محیط زیست و منابع طبیعی گیلان با معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان

منتشر شده

در

✅جلسه نمایندگان شبکه سازمان های غیردولتی محیط زیست و منابع طبیعی گیلان با معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان برگزار شد.

🔷به گزارش روابط عمومی شبکه گیلان؛ در نشستی که در روز پنجشنبه 5 اردیبهشت 98 در ساختمان شماره 2 دادگستری کل استان برگزار گردید تعدادی از اعضای شورای هماهنگی شبکه گیلان با دکتر آقایی معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان دیدار و گفتگو نمودند.

🔹رامین شیرعلی پور دبیر شبکه گیلان با اعلام این خبر افزود : در راستای تعامل مثبت با دستگاه قضایی و همکاری همه جانبه در جهت جلوگیری از تخریب محیط زیست و منابع طبیعی استان این جلسه با حضور نمایندگان شبکه در دفتر معاون محترم اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان برگزار گردید.

🔻شیرعلی پور در این جلسه با بیان اینکه به دنبال ایجاد یک پل ارتباطی دائمی و موثر با دادگستری استان هستیم افزود : ارتباط دو سویه شبکه و دستگاه قضایی در استان می تواند به کاهش بسیاری از جرایم و تخلفات حوزه محیط زیست و منابع طبیعی بی انجامد.

🔻مدیرعامل موسسه دوستداران سیاهکل با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در خصوص توجه به مسائل حوزه محیط زیست و منابع طبیعی و تاکیدات ایشان در زمینه جلوگیری از تخریب و تجاوز به طبیعت افزود : شبکه گیلان این آمادگی را دارد تا با ایجاد یک ساختار کارآمد به کمک دستگاه قضایی بپردازد.

🔻دبیر شبکه گیلان در ادامه با اشاره به قراردادهای منعقد شده در دستگاه های محیط زیست و منابع طبیعی استان ، عدم شفافیت در این امور را شبه انگیز دانست و خواستار رعایت اصل شفافیت در دستگاه ها شد.

🔻وی در خصوص اعتراضات مردمی در بخش رحیم آباد شهرستان رودسر و کارخانه آسفالت گفت : گزارشی از موسسه محیط زیست آسمانرود رحیم آباد واصل گردیده که کارخانه آسفالت سبب بروز مشکلات متعدد محیط زیستی از جمله تخریب سیمای منطقه و تردد خودروهای سنگین شده که با تخریب جاده همراه بوده است و این معضل اخیرا در شبکه مستند سیما نیز پخش گردیده است.

🔹در ادامه غلامرضا نورزاد عضو و خزانه دار شورای هماهنگی شبکه گیلان با اشاره به اینکه اغلب مشکلات نه از جانب مردم که از جانب دستگاه ها صورت میگیرد به بیان مسائل حوزه شهرستان های غرب گیلان پرداخت.
🔻نورزاد با بیان اینکه در سالهای اخیر پیج بری ها در کوهستان افزایش یافته و عملا تبدیل به معادن برداشت مصالح گردیده است گفت : پیچ بری ها منجر به تخریب منابع طبیعی در شهرستان های غرب گیلان شده است.

🔻مدیرعامل موسسه شقایق های وحشی هیرکانی با اشاره به احداث جاده های کوهستانی همراه با تخریب جنگل در شهرستان های تالش و آستارا ، قاچاق چوب را یکی دیگر از مشکلات عمده این مناطق ذکر کرد.

🔻 وی با اشاره به اعتراضات صورت گرفته از سوی مردم و سمن ها نظیر موسسه هزار دستان چمن ماسال به برداشت شن و ماسه از رودخانه های نظیر خالکایی در ماسال ، دیناچال در تالش و رضوانشهر اشاره کرده و ادامه داد : برداشت خارج از ظوابط و ظرفیت مصالح در رودخانه ها آسیب های فراوانی را به رودهای استان بویژه رودخانه های سیلابی وارد کرده که پس از وقوع سیلاب منجر به تخریب اراضی کشاورزی و روستایی می شود.
همچنین تغییر کاربری اراضی جنگلی و باغی نیز از دیگر مسایل حوزه محیط زیست و منابع طبیعی غرب گیلان محسوب می شود که نیازمند توجه جدی دستگاه قضایی استان می باشد.

🔻نورزاد در خصوص تصرفات صورت گرفته در اراضی تالاب جوکندان واقع در منطقه حفاظت شده لیسار تالش و وضعیت تالاب آق واقع در پناهگاه حیات وحش لوندویل آستارا که با نوسانات آب دریا و برداشت ماسه تخریب گردیده است خواهان برخورد با متصرفان و عدم تغییرات در تالاب ها شد.

در ادامه این نشست زهرا جنسی نایب دبیر شبکه در خصوص مشکلات تالاب انزلی و احداث سد لاسک مطالبی را بیان نمود.

🔻وی با اشاره به اینکه طرح زیست پالایی تالاب انزلی کماکان دارای ابهامات فراوانی است گفت : اساسا دخل و تصرف در اکوسیستم های تالابی نیازمند مطالعات جامع و کاملی می باشد که در این زمینه به تازگی برخی از مطالعات نظیر پستانداران ، پرندگان ، ماهی ها و گیاهان تالاب به پایان رسیده و در خصوص طرح زیست پالایی اثرات استفاده از نانو ذرات تیتانیوم بر روی هر یک از اجزای تالاب مطالعه نشده است.

🔻نماینده جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست گیلان با اشاره به رودخانه های منتهی به تالاب انزلی افزود : با وجود 11 رودخانه که رسوبات و فاضلاب را به تالاب حمل میکنند ، طرح بایوجمی یا زیست پالایی تالاب که با آزاد سازی روسبات ته نشین شده در کف تالاب و فلزات سنگین نظیر سرب و جیوه همراه است صرفا یک اقدام مقطعی بوده و کمکی به روند احیای تالاب نمیکند بلکه می باید مشکلات تالاب را از سر منشا آن حل نمود.

🔻جنسی همچنین به بیان پیگیری های صورت گرفته در خصوص طرح سد لاسک پرداخت و گفت : نامه ای از شبکه به دادستانی کل کشور ارسال شد و خواهان بررسی بیشتر این طرح بوده ایم.

🔻وی با اشاره به اینکه نحوه ارزیابی طرح های عمرانی دارای نقص می باشد گفت : کارفرمایی که اقدام به انتخاب مشاور برای طرح می نمایند توقع ندارد که اثرات منفی در طرح پر رنگ تر دیده شود بنابراین مشاور گزارش ارزیابی اثرات زیست محیطی را به نحوی نگارش میکند که بتواند با ارائه به سازمان حفاظت محیط زیست پاسخ مثبت دریافت نماید که این امر یک اشکال اساسی در کلیه طرح های مشمول ارزیابی محسوب می شود و از نظر قانونی انتظار داریم سازمان حفاظت محیط زیست اقدام به انتخاب مشاور نموده و حق الزحمه مشاور نیز از طریق سازمان از کارفرما اخذ و پرداخت گردد.

🔹در ادامه این نشست محمد مه رو عضو شورای هماهنگی و مسئول حقوقی شبکه گیلان با اشاره به شرایط پارک ملی بوجاق و قوانین ملی و بین المللی نکاتی را در خصوص کنواسیون رامسر و طرح احیا تالاب بوجاق بیان نمود.

🔻وی با بیان اینکه دخل و تصرف در مناطق چهارگانه مستلزم شرایط خاص بوده و می بایست با مطالعات کاملی صورت پذیرد افزود : بروز نمودن طرح جامع پارک ملی بوجاق و تعیین و تکلیف مستثنیات مردم ضروری است.

🔻وی با بیان اینکه پرواز بالگرد و مانور های نظامی و برنامه های سقوط آزاد توسط باشگاه های ورزشی در پارک ملی بوجاق افزایش یافته است گفت : قوانین پارک ملی به روشنی نحوه مدیریت آن را بیان میدارد لذا پیشنهاد ما این است که با توجه به تفاهم نامه منعقده بین نهاد های نظامی و سازمان حفاظت محیط زیست در شش ماهه دوم سال که با موسم مهاجرت و زمستانگذرانی پرندگان مواجه ایم هر گونه عملیات در تنها پارک ملی استان ممنوع اعلام شده و حتی المکان در شش ماهه نخست نیز با توجه به چهار فصل بودن بوجاق برای پرندگان ، پرواز ها به مکان های دیگری که از پراکنش کمتر حیات وحش برخوردار است و قوانین نیز منعی بر آن ندارد انجام شود.

🔻مدیرعامل انجمن رفتگران طبیعت استان گیلان، در ادامه با اشاره به دو شیوه نامه لایروبی و ساماندهی رودخانه ها و آبندان ها و تالاب ها به برخی از اشکالات وارده در متن شیوه نامه ها اشاره کرد که با قوانین حفاظت و بهسازی محیط زیست در تضاد بوده و می بایست اصلاحات لازم بر روی آن اعمال گردد.

🔻مه رو با بیان اینکه سمن های عضو شبکه نیازمند ارتباط با دادستان ها در شهرستان ها هستند افزود : عضویت سمن های محیط زیست و منابع طبیعی شبکه گیلان در شورای حفظ حقوق بیت المال و گزارش مستقیم تخلفات به مقامات قضایی را از محاسن همکاری شبکه با دادگستری کل استان برشمرد.

 

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جمعیت

کلاس آموزشی یکشنبه های سبز

منتشر شده

در

توسط

پانززدهم اردیبهشت 97 کلاس آموزشی یکشنبه های سبزبا موضوع سیلاب ها و اثرات آن توسط جناب آقای دکتر نوری و فعالیتهای آبخیزداری در گیلان توسط جناب آقای مهندس محمدیان برگزار شد.

 

ادامه مطلب

اخبار جمعیت

روزجهانی زمین پاک

منتشر شده

در

توسط

درتاریخ 98/2/9 به مناسبت روزجهانی زمین پاک خانمها باقری وسدادی از کمیته آموزش جمعیت زنان وجوانان حافظ محیط زیست  درمدرسه پارسامهر حضور یافتند.

 

ادامه مطلب

اخبار جمعیت

جشن تولد متولدین اردیبهشت

منتشر شده

در

توسط

این جشن با حضور ۵۲ نفر ازاعضای جمعیت وچند مهمان امروز سه شنبه ۱۰ اردیبهشت دردفتر جمعیت برگزارگردید،متولدین حاضر درجشن به مناسبت زادروز مشاهیر وادیبان بزرگ ایران ،حکیم عمر خیام شیخ بهایی،فردوسی،سعدی،رهی معیری، قیصر امین پور، دکتر محمد معین و بانو سیمین دانشور اشعار ومطالبی را برای حاضرین درجشن خواندند و درآخر خانم قربان نژاد مشاعره ای از اشعار این بزرگان شعر وادب پارسی با مشارکت‌ حاضرین برگزارنمودند وبدین ترتیب جشن درساعت ۸ شب به پایان رسید.

 

ادامه مطلب

اخبار جمعیت