با ما همراه باشید

اخبار جمعیت

پنجمین نشست سازمان های مردم‌ نهاد محیط زیست و منابع طبیعی کشور برگزار شد.

منتشر شده

در

نشست فصلی شبکه سازمانهای مردم‌ نهاد محیط زیست و منابع طبیعی کشور برای تصویب متن نهایی اساسنامه شبکه‌های استانی و ملی، پنجم مهرماه در اردوگاه شهید رجایی باغرود شهرستان نیشابور با حضور دبیران و نمایندگان شبکه‌های استانی، مسولان کشوری و استانی قوه قضائیه، سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور و سازمان حفاظت محیط زیست و مسولان شهرستان نیشابور برگزار شد.
لازم به ذکر است که در این نشست خانم شمشادی،مدیر عامل جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست گیلان نیز حضور داشت.

رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور در ارزیابی فعالیت سمن ها گفت: نتیجه فعالیت سمن ها اثر خود را در منابع طبیعی و محیط زیست گذاشته است که نمونه بارز آن افزایش ارتقای فرهنگ منابع طبیعی، کاهش تجاوز به عرصه های منابع طبیعی و وجود ۶۵ هزار همیار طبیعت در سطح کشور است.
خداکرم جلالی اظهار کرد: سازمان های مردم نهاد خالصانه در خدمت این نظام و کشور هستند و ما نتوانستیم بهره مندی لازم از این ظرفیت را کسب نمائیم، امیدواریم این رویه در روز های آینده و با برگزاری این چنین نشست ها تغییر کرده و تعامل درستی بتوانیم داشته باشیم.
وی بیان داشت: امروز برای حفظ منابع طبیعی و محیط زیست کشور یک کار مشارکتی و گروهی را در حال تمرین هستیم و فداکاری سمن ها قابل تقدیر است.
رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور اظهار کرد: بدون سمن ها و مردم نمی توان از منابع طبیعی حفاظت کرد و این حضور ارزشمند سمن هاست که باعث حفظ این سرمایه های ارزشمند کشور برای نسل های آینده می شود.
معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور نیز با اشاره به مشارکت بیشتر مردم برای پیگیری مطالبات خود در قالب سمن‌ها افزود: خوشبختانه امروز شاهد رشد حداکثری جامعه مدنی در زمینه هایی همچون زنان، جوانان و بهداشت هستیم و امروز دیگر مردم برای حل مشکلات خود تنها به دولت وابسته نیستند و پا به میدان عمل گذاشته‌اند.
معاون رئیس جمهور با اشاره به مشکلات و معضلات جامعه مدنی تصریح کرد: از جمله مشکلات این حوزه می‌توان به توانایی محدود در حل اختلافات محلی اشاره کرد که برای رفع آن باید از درون خانواده و افراد شروع کرد.
وی عنوان کرد: همچنین می‌توان با توان‌افزایی و آموزش سمن‌ها مشکلات را سریع‌تر برطرف کرد که در این خصوص باید نگاه علمی و تخصصی نسبت به موضوعات را در آنها تقویت کرد.

در ادامه دبیر شورای هماهنگی شبکه‌ تشکل‌های غیردولتی محیط زیست و منابع طبیعی گفت: دولت‌ها شرکای خوبی برای سازمان‌های غیردولتی نبوده‌اند و امیدوار هستیم این فرآیند با تغییر روبرو شود.
به گزارش پیک زمین،محمد اله موتی با بیان این مطلب اظهار کرد: شعار ما از زمان شکل‌گیری این شورا، مشارکت پایدار برای پایداری سرزمین بود اما با ضعف مشارکت و گفتگو برای انجام فعالیت‌های اجتماعی روبرو هستیم.
دبیر شورای هماهنگی شبکه‌ تشکل‌های غیردولتی محیط زیست و منابع طبیعی با بیان اینکه به نقطه بی‌بازگشت در حوزه‌ محیط زیست و منابع طبیعی رسیدیم اظهار کرد: هم‌اکنون در حال از دست دادن تمام منابع سرزمینی خود هستیم، بنابراین باید به رغم مشکلاتی که در این حوزه وجود دارد، همه تلاش خود را به‌کار گیریم، چرا که تمایل داریم در یک شراکت پایدار به پایداری سرزمینی خود بیندیشیم.
شایان ذکر است در حاشیه این نشست چندین کارگاه تخصصی در حوزه منابع طبیعی و محیط زیست و نمایشگاهی از توانمندی های منابع طبیعی و محیط زیست در مجاورت نشست برگزار شد.

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جمعیت

بازدید عمومی از پناهگاه حیات وحش سلکه

منتشر شده

در

توسط

بازدید عمومی از پناهگاه حیات وحش سلکه در روز پنج شنبه سیزدهم اردیبهشت 1397 با مدیریت اداره کل محیط زیست گیلان و راهنمایی آموزشگران جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست گیلان انجام شد.

این برنامه آموزشي در مركز آموزش محيط زيستي تالاب انزلي، واقع در پناهگاه حيات وحش سلكه با همکاری اداره کل آموزش و پرورش استان گیلان، اداره کل حفاظت محیط زیست استان گیلان و تیم کارشناسی جایکا و تعدادی از آموزشگران دو سازمان مردم نهاد فعال در رشت “جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست” و “سرزمين ايده آل ما” برگزار می گردد.

هدف از اين برنامه، آشنایی بازديد كنندگان با تالاب و اکوسیستم تالابی، ارزش و اهميت حفظ تالاب، مشکلات و راه های حفاظت از تالاب و همچنين رصد پرندگان تالابی و شناخت آن ها می باشد.

در این برنامه، ضمن برگزاري كلاس هاي آموزشي كوتاه مدت و نمايش فيلم هاي مربوط به زندگي پرندگان و گياهان در تالاب، ابزار موجود شامل دوربین های دوچشمی و تلسکوپ برای مشاهده پرندگان در اختيار بازدیدکنندگان قرار می گيرد. بازدیدکنندگان با حضور در برج و مخفیگاه پرنده نگری و همچنين با عبور از مسیر پیاده روی چوبی می توانند به تماشاي پرندگان بپردازند. ضمناً میکروسکوپ هم در اختیار آن ها قرار می گیرد تا به بررسی گیاهان بپردازند.

زمان بازدید عمومی، پنج شنبه ها و جمعه ها  از ساعت ۹ صبح الی ۴ بعداز ظهر می باشد.

ادامه مطلب

اخبار جمعیت

تشکیل جلسه اعضای دفتر نمایندگی جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست رضوانشهر

منتشر شده

در

توسط

جلسه اعضای دفتر نمایندگی جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست رضوانشهر روز یکشنبه نهم اردیبهشت 1397 با حضور تعدادی از اعضای جمعیت زنان در سالن اجتماعات شهرداری رضوانشهر برگزار شد.   

در این جلسه مباحثی درمورد اهداف جمعیت، اصل ۵۰ قانون اساسی و مطلبی در رابطه با روز جهانی زمین پاک مطرح شد. سپس حاضرین نمونه هایی از فعالیت های محیط زیستی در خانه و بیرون از خانه را عنوان نمودند.

در پایان از حضور خانم ولی دوست که به عنوان کارآفرین در زمینه تولید کیسه های پارچه ای در رضوانشهر فعالیت می کنند، قدردانی شد.

ادامه مطلب

اخبار جمعیت

جلسه کتابخوانی و بررسی معضلات شهرستان رضوانشهر

منتشر شده

در

توسط

جلسه کتابخوانی و بررسی معضلات شهرستان رضوانشهر درتاریخ ۲۶/ ۱/ ۹۷ درکتابخانه عمومی رضوانشهر برگزار شد. در این جلسه اعضای دفتر نمایندگی جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست رضوانشهر به مطالعه فصل ششم از کتاب هفده اصل کارتیمی پرداخته و در مورد مفاهیمی چون انگیره ناب، مسئولیت، اندیشه سالم و مشارکت مستمر به گفتگو پرداختند. در بخش دوم جلسه با حضور خانم عسکرپور و شورای محترم رضوانشهر  معضلات شهر به ویژه زباله شهری و فاضلاب شهری و راه حل های رفع این معضلات بررسی شد. حضار بر این نکته تاکید داشتند که آموزش بهترین راه حل برای حفظ محیط زیست است. امید که بتوانیم با اعضای خوب جمعیت زنان حافظ محیط زیست و همت و همکاری مسئولین در راستای حل این مشکلات گام برداریم.

ادامه مطلب
تبلیغات

اخبار جمعیت