با ما همراه باشید

اخبار جمعیت

نشست آشنایی با جنبش اسلوفود و مفاهیم توسعه پایدار با حضور دکتر فرانچسکو

منتشر شده

در

پیرو همکاری جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست گیلان در برگزاری اولین سمپوزیوم بین المللی دستاوردهای جنبش اسلو فود (Slow food) که در تاریخ ٢ مرداد ماه در در سالن همایش بانک صادرات رشت برگزار شد، جلسه ای جهت آشنایی بیشتر با جنبش اسلوفود و مفاهیم توسعه پایدار با حضور دکتر فرانچسکو عضو هیئت علمی دانشگاه دورهام انگلیس و استاد و پژوهشگر در رشته مردم شناسی و جمعی از اعضای جمعیت و مهمانانی همچون خانم پورعاشوری و همراهانشان از محله پیربازار برگزار شد.

به گزارش پیک زمین در این نشست که در دفتر جمعیت برگزار شد؛ ابتدا خانم پارسی به ارایه توضیحاتی در مورد جنبش اسلوفود و نقش سازمان های مردم نهاد در این راستا و چگونگی فعالیت های جمعیت زنان و ارتباط موثر این سازمان با جوامع محلی پرداختند. در ادامه دکتر فرانچسکو به بیان اهمیت غذا و تاریخچه ی جنبش اسلوفود پرداختند. ایشان عنوان کردند در سال ۱۹۴۵ نیمی از جمعیت کشور ایتالیا در زمینه کشاورزی فعالیت می‌کردند اما در کمتر از ۳۰ سال، این میزان به کمتر از ۱۰ درصد کاهش یافت. این مساله سبب مهاجرت روستاییان به شهر، نیاز بیشتر به غذا و توسعه فست فودها شد. به دلیل کیفیت پایین فست فودها و از بین رفتن فرهنگ غذایی بومی ایتالیا، Carlo Petrini جنبش اسلوفود را جهت حفظ فرهنگ بومی و تهیه غذا با استفاده از منابع محلی با کیفیت و سالم آغاز کرد. در این جنبش سه اصل مد نظر است که غذا باید خوب، تمیز و عادلانه باشد. مدل این جنبش، مدل توسعه محلی است. جنبش اسلوفود تلاش میکند کشاورزان بومی با استفاده از منابع محلی، غذاهایی سالم و سازگار با محیط زیست و توسعه پایدار تولید کنند. از این طریق ضمن ایجاد درآمد برای کشاورزان، فرهنگ بومی و منابع موجود در منطقه حفظ می شود. این جنبش بر اساس اصول علمی تلاش می کند غذا ها و فرهنگ بومی را از حذف در برابر صنعتی شدن، حفظ کند. در ادامه این جنبش در تلاش است با دخیل کردن سرآشپزان و رستوران ها، فرهنگ بومی هر منطقه را ترویج داده و حفظ کنند. این امر می تواند سبب توسعه گردشگری غذایی (Food turism) شده و توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی هر منطقه کمک کند.

در پایان دکتر فرانچسکو به سوالات حضار در این زمینه پاسخ داده و با توجه به قابلیت های موجود در ایران و به خصوص استان گیلان، جهت پیوستن کشاورزان و تولیدکنندگان ایرانی به این جنبش و همکاری در این راستا اظهار تمایل کردند.

عکس از عاطفه پورموسی

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جمعیت

گزارش تصویری- حضور دانش آموزان مدرسه نجات الهی در سومین جشنواره استانی دست آفریده های زنان در دفتر جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست گیلان

منتشر شده

در

توسط

ادامه مطلب

اخبار جمعیت

گزارش تصویری- حضور دانش آموزان دبستان غیرانتفاعی سپاس در سومین جشنواره استانی دست آفریده های زنان در دفتر جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست گیلان

منتشر شده

در

توسط

 

ادامه مطلب

اخبار جمعیت

سومین بازارچه دست آفریده های زنان

منتشر شده

در

توسط

جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست گیلان سومین بازارچه دست آفریده های زنان را برگزار می کند.

زمان: 13، 14 و 15 آذر ماه 1397

مکان: رشت، بلوار بوسار، کوی مرادیان، کوچه اول، پلاک 3.

ادامه مطلب

اخبار جمعیت