با ما همراه باشید

اخبار جمعیت

نشست آشنایی با جنبش اسلوفود و مفاهیم توسعه پایدار با حضور دکتر فرانچسکو

منتشر شده

در

پیرو همکاری جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست گیلان در برگزاری اولین سمپوزیوم بین المللی دستاوردهای جنبش اسلو فود (Slow food) که در تاریخ ٢ مرداد ماه در در سالن همایش بانک صادرات رشت برگزار شد، جلسه ای جهت آشنایی بیشتر با جنبش اسلوفود و مفاهیم توسعه پایدار با حضور دکتر فرانچسکو عضو هیئت علمی دانشگاه دورهام انگلیس و استاد و پژوهشگر در رشته مردم شناسی و جمعی از اعضای جمعیت و مهمانانی همچون خانم پورعاشوری و همراهانشان از محله پیربازار برگزار شد.

به گزارش پیک زمین در این نشست که در دفتر جمعیت برگزار شد؛ ابتدا خانم پارسی به ارایه توضیحاتی در مورد جنبش اسلوفود و نقش سازمان های مردم نهاد در این راستا و چگونگی فعالیت های جمعیت زنان و ارتباط موثر این سازمان با جوامع محلی پرداختند. در ادامه دکتر فرانچسکو به بیان اهمیت غذا و تاریخچه ی جنبش اسلوفود پرداختند. ایشان عنوان کردند در سال ۱۹۴۵ نیمی از جمعیت کشور ایتالیا در زمینه کشاورزی فعالیت می‌کردند اما در کمتر از ۳۰ سال، این میزان به کمتر از ۱۰ درصد کاهش یافت. این مساله سبب مهاجرت روستاییان به شهر، نیاز بیشتر به غذا و توسعه فست فودها شد. به دلیل کیفیت پایین فست فودها و از بین رفتن فرهنگ غذایی بومی ایتالیا، Carlo Petrini جنبش اسلوفود را جهت حفظ فرهنگ بومی و تهیه غذا با استفاده از منابع محلی با کیفیت و سالم آغاز کرد. در این جنبش سه اصل مد نظر است که غذا باید خوب، تمیز و عادلانه باشد. مدل این جنبش، مدل توسعه محلی است. جنبش اسلوفود تلاش میکند کشاورزان بومی با استفاده از منابع محلی، غذاهایی سالم و سازگار با محیط زیست و توسعه پایدار تولید کنند. از این طریق ضمن ایجاد درآمد برای کشاورزان، فرهنگ بومی و منابع موجود در منطقه حفظ می شود. این جنبش بر اساس اصول علمی تلاش می کند غذا ها و فرهنگ بومی را از حذف در برابر صنعتی شدن، حفظ کند. در ادامه این جنبش در تلاش است با دخیل کردن سرآشپزان و رستوران ها، فرهنگ بومی هر منطقه را ترویج داده و حفظ کنند. این امر می تواند سبب توسعه گردشگری غذایی (Food turism) شده و توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی هر منطقه کمک کند.

در پایان دکتر فرانچسکو به سوالات حضار در این زمینه پاسخ داده و با توجه به قابلیت های موجود در ایران و به خصوص استان گیلان، جهت پیوستن کشاورزان و تولیدکنندگان ایرانی به این جنبش و همکاری در این راستا اظهار تمایل کردند.

عکس از عاطفه پورموسی

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جمعیت

حضور نمایندگان جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست رضوانشهر در اولين مجمع سلامت شهرستان رضوانشهر

منتشر شده

در

توسط

اولين نشست مجمع سلامت شهرستان رضوانشهر به رياست جناب مهندس حسنى پور فرماندار محترم رضوانشهر روز سه شنبه 18 مهر 1397 در سالن اجتماعات فرماندارى برگزار شد. دكتر داودى معاون اجتماعى دانشگاه علوم پزشکی گيلان و هيئت همراه و بانوانى از شبكه‌ى بهداشت رضوانشهر، خانم دكتر سبحانى رئيس بهزيستى شهرستان رضوانشهر، آقاى چراغى معاون فرماندار، جناب دكتر ميغى مسئول محيط زيست شهرستان رضوانشهر، جناب مهندس صفايى شهردار محترم رضوانشهر، نمايندگانى از جهاد كشاورزى، ديگر مسئولان و نمايندگانى از طرف جمعيت زنان و جوانان حافظ محيط زيست رضوانشهر در اين جلسه حضور داشتند. در این نشست پيرامون سلامت جسمى و روحى افراد صبحت شد و راهكارهايى در اين زمينه از طرف دكتر داودى براى ارتقاء حوزه ى سلامت مردم در شهرها و روستاها و حاشيه نشينان داده شد. در ادامه راه اندازى كانون سلامت محلى اطلاع رسانی شد و در اين زمينه محله ى حميديان رشت به عنوان الگوى موفق سلامت معرفی شد. ایشان مشاركت مردمى در حوزه ى سلامت را بسيار موثر دانستند و از NGO ها به‌ويژه NGO های محيط زيستی درخواست كمك كردند. برنامه‌ى هفتگى كانون هاى سلامت محور كودكان، تحكيم بنياد خانواده، بهداشت و تغذيه سالمندان، نوجوانان و معضلات مربوط به آنان از جمله خودكشى و بقيه ى مسائل و  همچنين محيط زيست مى باشد. ايشان ياد آور شدند كه در اين كانون ها مسولين در اين حيطه موظفتد اطلاعات سلامت را بطور شفاف در اختيار مردم قرار دهند.

ادامه مطلب

اخبار جمعیت

نشست كتابخواني مهر ماه جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست گیلان

منتشر شده

در

توسط

نشست كتابخواني جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست گیلان در روز سه‌شنبه دهم مهرماه 1397 در دفتر جمعيت برگزار گرديد. در ابتدا اعضاي جمعيت به گفتگو پيرامون اخبار زيست‌محيطي پرداختند و فعاليت‌هاي جمعيت را ارزيابي نمودند تا سطح خدمات را در آينده ارتقا دهند. پس از آن به نقد و بررسي كتاب ” پاييز فصل آخر سال است ” نوشته‌ي نسيم مرعشي پرداخته شد. در ابتدا یکی از اعضای جمعیت خلاصه‌اي از زندگي نويسنده و دلايل توجه خوانندگان به این کتاب را بيان نمودند. سپس در ادامه هریک از اعضا به بررسي ساختار و جزئيات و سبك ويژه‌ي نویسنده‌ی کتاب پرداختند.

كتاب پاييز فصل آخر سال است، روايتی از بلاتكليفي و ترديدهاي يك نسل آرمان‌خواه است و از اين رو فضا سازي‌هاي آن تيره و تاريك می‌باشد. با اين همه نويسنده به‌خوبي توانسته است تا انديشه‌هاي نسل خويش را بيان و ساختار مخصوص به‌خود را ابداع نمايد.

ادامه مطلب

اخبار جمعیت

گزارش تصویری اولین برنامه “یکشنبه های سبز” در پارک توحید رشت

منتشر شده

در

توسط

 

 

ادامه مطلب

اخبار جمعیت