با ما همراه باشید

اخبار جمعیت

نشست آشنایی با جنبش اسلوفود و مفاهیم توسعه پایدار با حضور دکتر فرانچسکو

منتشر شده

در

پیرو همکاری جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست گیلان در برگزاری اولین سمپوزیوم بین المللی دستاوردهای جنبش اسلو فود (Slow food) که در تاریخ ٢ مرداد ماه در در سالن همایش بانک صادرات رشت برگزار شد، جلسه ای جهت آشنایی بیشتر با جنبش اسلوفود و مفاهیم توسعه پایدار با حضور دکتر فرانچسکو عضو هیئت علمی دانشگاه دورهام انگلیس و استاد و پژوهشگر در رشته مردم شناسی و جمعی از اعضای جمعیت و مهمانانی همچون خانم پورعاشوری و همراهانشان از محله پیربازار برگزار شد.

به گزارش پیک زمین در این نشست که در دفتر جمعیت برگزار شد؛ ابتدا خانم پارسی به ارایه توضیحاتی در مورد جنبش اسلوفود و نقش سازمان های مردم نهاد در این راستا و چگونگی فعالیت های جمعیت زنان و ارتباط موثر این سازمان با جوامع محلی پرداختند. در ادامه دکتر فرانچسکو به بیان اهمیت غذا و تاریخچه ی جنبش اسلوفود پرداختند. ایشان عنوان کردند در سال ۱۹۴۵ نیمی از جمعیت کشور ایتالیا در زمینه کشاورزی فعالیت می‌کردند اما در کمتر از ۳۰ سال، این میزان به کمتر از ۱۰ درصد کاهش یافت. این مساله سبب مهاجرت روستاییان به شهر، نیاز بیشتر به غذا و توسعه فست فودها شد. به دلیل کیفیت پایین فست فودها و از بین رفتن فرهنگ غذایی بومی ایتالیا، Carlo Petrini جنبش اسلوفود را جهت حفظ فرهنگ بومی و تهیه غذا با استفاده از منابع محلی با کیفیت و سالم آغاز کرد. در این جنبش سه اصل مد نظر است که غذا باید خوب، تمیز و عادلانه باشد. مدل این جنبش، مدل توسعه محلی است. جنبش اسلوفود تلاش میکند کشاورزان بومی با استفاده از منابع محلی، غذاهایی سالم و سازگار با محیط زیست و توسعه پایدار تولید کنند. از این طریق ضمن ایجاد درآمد برای کشاورزان، فرهنگ بومی و منابع موجود در منطقه حفظ می شود. این جنبش بر اساس اصول علمی تلاش می کند غذا ها و فرهنگ بومی را از حذف در برابر صنعتی شدن، حفظ کند. در ادامه این جنبش در تلاش است با دخیل کردن سرآشپزان و رستوران ها، فرهنگ بومی هر منطقه را ترویج داده و حفظ کنند. این امر می تواند سبب توسعه گردشگری غذایی (Food turism) شده و توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی هر منطقه کمک کند.

در پایان دکتر فرانچسکو به سوالات حضار در این زمینه پاسخ داده و با توجه به قابلیت های موجود در ایران و به خصوص استان گیلان، جهت پیوستن کشاورزان و تولیدکنندگان ایرانی به این جنبش و همکاری در این راستا اظهار تمایل کردند.

عکس از عاطفه پورموسی

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جمعیت

کلاس آموزشی یکشنبه های سبز

منتشر شده

در

توسط

پانززدهم اردیبهشت 97 کلاس آموزشی یکشنبه های سبزبا موضوع سیلاب ها و اثرات آن توسط جناب آقای دکتر نوری و فعالیتهای آبخیزداری در گیلان توسط جناب آقای مهندس محمدیان برگزار شد.

 

ادامه مطلب

اخبار جمعیت

روزجهانی زمین پاک

منتشر شده

در

توسط

درتاریخ 98/2/9 به مناسبت روزجهانی زمین پاک خانمها باقری وسدادی از کمیته آموزش جمعیت زنان وجوانان حافظ محیط زیست  درمدرسه پارسامهر حضور یافتند.

 

ادامه مطلب

اخبار جمعیت

جشن تولد متولدین اردیبهشت

منتشر شده

در

توسط

این جشن با حضور ۵۲ نفر ازاعضای جمعیت وچند مهمان امروز سه شنبه ۱۰ اردیبهشت دردفتر جمعیت برگزارگردید،متولدین حاضر درجشن به مناسبت زادروز مشاهیر وادیبان بزرگ ایران ،حکیم عمر خیام شیخ بهایی،فردوسی،سعدی،رهی معیری، قیصر امین پور، دکتر محمد معین و بانو سیمین دانشور اشعار ومطالبی را برای حاضرین درجشن خواندند و درآخر خانم قربان نژاد مشاعره ای از اشعار این بزرگان شعر وادب پارسی با مشارکت‌ حاضرین برگزارنمودند وبدین ترتیب جشن درساعت ۸ شب به پایان رسید.

 

ادامه مطلب

اخبار جمعیت