با ما همراه باشید

زنگ تفریح

شهری که دلم همیشه برایش تنگ می شود!

منتشر شده

در

مشهد

شهری که دلم همیشه برایش تنگ می شود!

اینجا خراسان است، سرزمین کهن ایران زمین که واحه‌هایش روزگاری قدمگاه بزرگ مردی از خاندان رسول خدا شد تا پا بر ریگ‌های روانش نهاده و بر سرچشمه آبش ضامن آهو شود و به فخر وجودش، این شهر را به پر گردشگرترین شهر ایران تبدیل کند، اینجا مشهد است، شهری که خاک این شهر زادگاه مردی ازطوس است که پارسی را در شعرهای هزار ساله زنده نمود و دیوان با شکوه تاریخ ایران زمین را ورق به ورق سرود، اینجا مشهد است، شهری که دلیل برای سفر نمی‌خواهد.

برویم یا نرویم؟

مشهد یک از شلوغ‌ترین شهرهای گردشگری در ایران و منطقه خاورمیانه است. بدون شک هدف اصلی سفر به این شهر زیارت حرم مطهر امام رضا(ع) است، لیکن وجود ده‌ها مسجد تاریخی و قبور تاریخی و مدارس سنتی در کنار بازارهای خوش رنگ و لعاب این شهر را به یکی از مراکز دیدنی و تاریخی ایران تبدیل کرده است. از سویی دیگر وجود ییلاق‌های کوهستانی اطراف شهر، چون طرقبه و شاندیز و طبیعت زیبای چهارفصل آن، مشهد را به این شهر تفریحی نیز تبدیل کرده است. با سفر به این شهر، یک سفر زیارتی و سیاحتی را در قالب یک مقصد، تجربه خواهید کرد.

در چه فصلی؟

مشهد شهری است که همیشه مملو از عاشقان امام رضا(ع) است. اما ایام نوروز و تعطیلات تابستانی اوج شلوغی این شهر به حساب می‌آید، در این ماه‌ها، به علت ازدحام جمعیت، زیارت حرم نیز کار راحتی نخواهد بود. اگر فرصت مناسبی برایتان محیا است بهتر است نیمه فروردین تا اواخر خرداد و پاییز مشهد را برگزینید که هم شهر در آرامش بیشتری دارد و هم هوای ملایمی همراهتان خواهد بود. متاسفانه زمستان‌های مشهد، سوز و سرمای گزنده‌ای دارد، این نکته را به خاطر بسپارید که برای سفر  به مشهد، همیشه لباس گرم به همراه خود داشته باشید، حتی در تابستان. به این علت که آب و هوای مشهد به هیچ عنوان قابل پیش بینی نیست.

توصیه های صمد رهبریار کارشناس جهانگردی و فعال محیط زیست

بدون شک اصل و اساس سفر به مشهد، زیارت آقا علی بن موسی الرضا علیه اسلام است و بس، لیکن مشهد است و خوردنی‌هایش و نمی‌توان از آن‌ها به این راحتی‌ها گذشت، توصیه‌های شکمی به شما می‌کنیم که هم خیر دنیا و هم توشه آخرتان شد.

چلو ماهیچه و چلو گوشت

در جایگاه اول چلو گوشت و چلو ماهیچه بدون شک پسران کریم ایستاده است و کسی نمی‌تواند جلوی این اساتید کهنه کار ماهیچه پز قد علم کند، شعبه اصلی کریم واقع در بلوار خیام است و به شعبه فرهاد شهرت دارد. در جایگاه دوم این سکو برادران رضایی قرار دارند که چلو ماهیچه‌های فوق العاده لذیذی دارند. در جایگاه سوم رستوران امید و در جایگاه چهارم رستوران معین درباری قرار دارد.

ششلیک

ششلیک یک اتفاق خاص است، یک اتفاق لذیذ که متاسفانه شش تاست و ای کاش خیلی بیشتر بود. حسین ششلکی شاندیز معروف‌ترین ششلیک مشهد را دارد، ولی ششلیک برادران رضایی با آن سرو با شکوه و ویژه بسیار لذیذ است، پدیده شاندیز هم ششلیک قابل قبولی دارد. فقط یادتان باشد که به جای ششلیک پنج لیک  به خوردتان ندهند و اگر ششلیکی جلوی تان گذاشتند که هم رنگ کلاغ سیاه بود، مرجوع کنید! ششلیک باید نرم و لطیف و مغز پخت باشد.

شله مشهدی

خوردن شله مشهدی هم جز واجبات این شهر زیارتی است، بهترین شله مشهد را رستوران بهارستان در بلوار احمدآباد طبخ می کند. البته فصل اصلی شله پزان ایام محرم و ماه رمضان است. شله مشهدی نخورده، مشهد را ترک نکید. این موجود، آشی ست در وجنات قلمکار، که با ادویه و طعم و چاشنی متفاوت و یک نثار قیمه بر روی آن سرو می شود.

دیزی مشهدی

دیزی مشهدی به واسطه گوشت لذیذی که بلاد خراسان دارد و طبخ ویژه و ادویه‌های مخصوص، طعم لذیذی دارد. معروف‌ترین دیزی این شهر را باید در دیزی سید و پسران جاغرق نوش جان کنید. قول می دهیم که پشیمان نمی شوید.

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زنگ تفریح

میوه های زمین

منتشر شده

در

توسط

چهاردهم بهمن  97 از ساعت پنج و نیم تا هفت و نیم برنامه میوه های زمین با خنده ها و بازی های سرخوشانه بچه ها در دفتر جمعیت زنان برگزار شد. آنها در اکثر بازیها شامل عموزنجیرباف ،خاله بازی، قایم موشک ، گل بازی، نقاشی و … که همگی پیشنهاد خوشان بود ، تسهیلگران را به عنوان همبازی وارد بازی کردند. تمام این بازیها به شیوه ابداعی و متفاوت بچه ها انجام شد. به خواست آنها یکی از کتابها انتخاب و برای آنها خوانده شد. هر جا که کودکان می خواستندکاری برایشان انجام شود، مانند بازکردن پوست شکلات، فقط به آنها کمک شدو آنها از کسب موفقیت در این کار خشنود شدند. آنها در طول بازی بارها و بارها درباره نبودن یکی از دوستانشان پرسیدند و به نظر می رسیداز نبود او قدری ناخشنود یا دلتنگ شدند. در پایان با مشارکت فعالانه و مشتاقانه بچه ها اتاق بازی تمیز و وسایل مرتب شد.

 

 

ادامه مطلب

زنگ تفریح

پخش فیلم مستند بانوی گل سرخ

منتشر شده

در

توسط

اولین یکشنبه  بهمن به تاریخ 97/11/7   فیلم مستند بانوی گل سرخ در دفتر جمعیت با حضور علاقمندان به محیط زیست در دفتر جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست پخش شد.

 

ادامه مطلب

زنگ تفریح

یکشنبه های سبز

منتشر شده

در

توسط

یکشنبه سبز دیگری در دفتر جمعیت برگزار شد. کودکان آزادانه به بازی با یکدیگر پرداختند و در تعامل با یکدیگر مسائل پیش آمده را خود حل کردند.

ادامه مطلب

اخبار جمعیت