با ما همراه باشید

زنگ تفریح

شهری که دلم همیشه برایش تنگ می شود!

منتشر شده

در

مشهد

شهری که دلم همیشه برایش تنگ می شود!

اینجا خراسان است، سرزمین کهن ایران زمین که واحه‌هایش روزگاری قدمگاه بزرگ مردی از خاندان رسول خدا شد تا پا بر ریگ‌های روانش نهاده و بر سرچشمه آبش ضامن آهو شود و به فخر وجودش، این شهر را به پر گردشگرترین شهر ایران تبدیل کند، اینجا مشهد است، شهری که خاک این شهر زادگاه مردی ازطوس است که پارسی را در شعرهای هزار ساله زنده نمود و دیوان با شکوه تاریخ ایران زمین را ورق به ورق سرود، اینجا مشهد است، شهری که دلیل برای سفر نمی‌خواهد.

برویم یا نرویم؟

مشهد یک از شلوغ‌ترین شهرهای گردشگری در ایران و منطقه خاورمیانه است. بدون شک هدف اصلی سفر به این شهر زیارت حرم مطهر امام رضا(ع) است، لیکن وجود ده‌ها مسجد تاریخی و قبور تاریخی و مدارس سنتی در کنار بازارهای خوش رنگ و لعاب این شهر را به یکی از مراکز دیدنی و تاریخی ایران تبدیل کرده است. از سویی دیگر وجود ییلاق‌های کوهستانی اطراف شهر، چون طرقبه و شاندیز و طبیعت زیبای چهارفصل آن، مشهد را به این شهر تفریحی نیز تبدیل کرده است. با سفر به این شهر، یک سفر زیارتی و سیاحتی را در قالب یک مقصد، تجربه خواهید کرد.

در چه فصلی؟

مشهد شهری است که همیشه مملو از عاشقان امام رضا(ع) است. اما ایام نوروز و تعطیلات تابستانی اوج شلوغی این شهر به حساب می‌آید، در این ماه‌ها، به علت ازدحام جمعیت، زیارت حرم نیز کار راحتی نخواهد بود. اگر فرصت مناسبی برایتان محیا است بهتر است نیمه فروردین تا اواخر خرداد و پاییز مشهد را برگزینید که هم شهر در آرامش بیشتری دارد و هم هوای ملایمی همراهتان خواهد بود. متاسفانه زمستان‌های مشهد، سوز و سرمای گزنده‌ای دارد، این نکته را به خاطر بسپارید که برای سفر  به مشهد، همیشه لباس گرم به همراه خود داشته باشید، حتی در تابستان. به این علت که آب و هوای مشهد به هیچ عنوان قابل پیش بینی نیست.

توصیه های صمد رهبریار کارشناس جهانگردی و فعال محیط زیست

بدون شک اصل و اساس سفر به مشهد، زیارت آقا علی بن موسی الرضا علیه اسلام است و بس، لیکن مشهد است و خوردنی‌هایش و نمی‌توان از آن‌ها به این راحتی‌ها گذشت، توصیه‌های شکمی به شما می‌کنیم که هم خیر دنیا و هم توشه آخرتان شد.

چلو ماهیچه و چلو گوشت

در جایگاه اول چلو گوشت و چلو ماهیچه بدون شک پسران کریم ایستاده است و کسی نمی‌تواند جلوی این اساتید کهنه کار ماهیچه پز قد علم کند، شعبه اصلی کریم واقع در بلوار خیام است و به شعبه فرهاد شهرت دارد. در جایگاه دوم این سکو برادران رضایی قرار دارند که چلو ماهیچه‌های فوق العاده لذیذی دارند. در جایگاه سوم رستوران امید و در جایگاه چهارم رستوران معین درباری قرار دارد.

ششلیک

ششلیک یک اتفاق خاص است، یک اتفاق لذیذ که متاسفانه شش تاست و ای کاش خیلی بیشتر بود. حسین ششلکی شاندیز معروف‌ترین ششلیک مشهد را دارد، ولی ششلیک برادران رضایی با آن سرو با شکوه و ویژه بسیار لذیذ است، پدیده شاندیز هم ششلیک قابل قبولی دارد. فقط یادتان باشد که به جای ششلیک پنج لیک  به خوردتان ندهند و اگر ششلیکی جلوی تان گذاشتند که هم رنگ کلاغ سیاه بود، مرجوع کنید! ششلیک باید نرم و لطیف و مغز پخت باشد.

شله مشهدی

خوردن شله مشهدی هم جز واجبات این شهر زیارتی است، بهترین شله مشهد را رستوران بهارستان در بلوار احمدآباد طبخ می کند. البته فصل اصلی شله پزان ایام محرم و ماه رمضان است. شله مشهدی نخورده، مشهد را ترک نکید. این موجود، آشی ست در وجنات قلمکار، که با ادویه و طعم و چاشنی متفاوت و یک نثار قیمه بر روی آن سرو می شود.

دیزی مشهدی

دیزی مشهدی به واسطه گوشت لذیذی که بلاد خراسان دارد و طبخ ویژه و ادویه‌های مخصوص، طعم لذیذی دارد. معروف‌ترین دیزی این شهر را باید در دیزی سید و پسران جاغرق نوش جان کنید. قول می دهیم که پشیمان نمی شوید.

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زنگ تفریح

برنامه یکشنبه سبز در پارک ملت

منتشر شده

در

توسط

برنامه دیگری از میوه های زمین روز هشتم اردیبهشت ماه ۹۸ در پارک ملت رشت برگزار شد.در این یکشنبه سبز در کنار اعضای جمعیت بودیم.بچه ها با بازی که دوستان تدارک دیده بودند ،انواع زباله ها را با پرتاب توپ به داخل سبدها آموزش دیدند.سپس یکی از کودکان مورچه ای پیدا کرد و دوست و مادرش را به دیدن مورچه ها فرا خواند.سپس کتابی برای بچه ها خوانده شد.در ادامه گشت در پارک به صدای پرنده ها گوش دادیم و قورباغه ها و ماهی های استخر را مشاهده کردیم و در موردشان صحبت کردیم.درختان کاج را لمس کردیم و به گلهای باغچه ها توجه کردیم و در مورد این صحبت کردیم که اگر زباله ای در پارک داشتیم حتما در سطل های زباله قرار دهیم.در انتهای برنامه همراه با دوستان جمعیتی،با دستان گره خورده جملات زیبایی را تکرار کردیم.ما زمین را دوست داریم.زمین مادر ماست.با مادر خود مهربان باشیم.

و همچنین در ادامه جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست گیلان موضوعات آبیاری قطره ای،تفکیک زباله،ورمی کمپوست ، نحوه تفکیک زباله تر و خشک ،نه به پلاستیک و ترویج ساکهای پارچه ای را به مردم آموزش دادند.

ادامه مطلب

زنگ تفریح

برنامه میوه های  زمین

منتشر شده

در

توسط

برنامه میوه های  زمین در بیست و پنجمین روز از بهار با حضور بچه ها در پارک برگزار شد.کودکان به کمک مادران خود به دنبال بهار می گشتند.آنان بهار را در جوانه گلها،وفور حلزون ها و صدای پرندگان یافتند.هر چقدر بیشتر با یکدیگر قدم میزدند،پروانه ها،زنبورها ،عنکبوت ها و مورچه های بیشتری پیدا می کردند و با ذوق به یکدیگر نشان میدادند.آنها در لابلای بوته ها و تنه درختان و دیواره های پارک ،تارهای عنکبوت و عنکبوت را پیدا می کردند.همچنین بعضی از بچه ها با سگ هایی که در پارک در حال گردش بودند،ارتباط برقرار می کردند و بازی می کردند.در ادامه گردش در پارک، چند صفحه ای از کتاب** قصه حفظ زمین کار مهم یعنی این** برای بچه ها خوانده شد.سپس بچه ها آزادانه به بازی با یکدیگر پرداختند.

ادامه مطلب

زنگ تفریح

میوه های زمین

منتشر شده

در

توسط

در تاریخ 12 اسفند، 97، یکشنبه سبز دیگری با حضور میوه های زمین در دفتر جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست برگزار شد. بچه ها به گل بازی و قایم موشک پرداختند. در زمانی که کودکان در حال بازی بودند داستان مواظب طبیعت باشیم چندین بار پخش شد. در حین بازی قایم موشک، یکی از بچه ها بطور ناگهانی به یاد جعبه ورمی کمپوست کنار آشپزخانه افتادو پیشنهاد داد که سری به جعبه کرمها بزنیم. چندین کرم در جعبه پیدا کردند و آنها خوشحال بودندکه کرمهایی در جعبه وجود دارد . مادر یکی از بچه ها پیشنهاد داد تا دفعه بعد برای کرمها غذا بیاوریم. سپس به پیشنهاد بچه ها به بازی عموزنجیر باف مشغول شدند و در حین بازی، حرکات چندین جانور را انجام دادند. در انتها بچه ها با کمک یکی از اعضای جمعیت زنان یک تلفن لیوانی درست کردندو به بازی پرداختند و در ادامه بازی با در آوردن صدای چندین جانور به پایان رسید و همه با هم اتاق بازی را تمیز کردند.

 

ادامه مطلب

اخبار جمعیت