با ما همراه باشید

اخبار جمعیت

سخنرانی مدیر عامل جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست گیلان در نشست‌ تخصصی انجمن مفاخر گیلان

منتشر شده

در

جلسه‌ای دیگر از سلسله نشست‌های تخصصی انجمن مفاخر گیلان، صبح یکشنبه ۳۱ تیرماه 1397 به ریاست دکتر ابراهیم صفری، در دفتر این انجمن در مجتمع خاتم الانبیاء رشت برگزار شد. در ابتدا رئیس انجمن، به معرفی سرکار خانم زهره شمشادی مدیرعامل جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست گیلان و دامنه فعالیت‌ها و سوابق محیط‌زیستی جمعیت پرداختند. سپس سخنران جلسه، خانم شمشادی، سخنان خود را با محوریت”آسیب‌ها و خطرات محیط زیست گیلان و‌ راه‌های مقابله با آن” بیان نمودند.

شمشادی با بیان این که همه آگاهیم که چه اکوسیستم و جغرافیای بی‌نظیر و زیبا، اما شکننده و آسیب‌پذیری داریم، به اراده و‌ همت جدی در راستای حفظ و نگهداری آن اشاره نمود و‌ گفت: آنچه امروزه برای کارشناسان محیط‌زیست باعث نگرانی است، بحث آمایش سرزمین است. دغدغه‌های زیست‌محیطی برای استان‌های شمال کشور متفاوت از دیگر استان‌هاست، چرا که صحبت از ظرفیت‌های حساس محیط است.  ایشان ضمن اشاره به این مهم که ما فرزندان استانی هستیم با جاذبه‌های مختلف طبیعی چون کوه، جنگل، دشت و دریا، اما در حق محیط زیست‌مان کمال بی‌مهری و کم‌توجهی را روا داشته‌ایم، این سوال را مطرح نمود که چه خدماتی با ظرفیت اکولوژی گیلان باید انجام داد؟

این فعال محیط زیستی ضمن پرداختن به اوضاع نامطلوب تالاب انزلی، عدم هماهنگی و ارتباط مناسب و هدفمند دستگاه‌های مرتبط در این حوزه را، از دلایل عدم موفقیت برای حفظ زنجیره اکوسیستم تالاب معرفی و‌ تاکید نمود بحث حفظ محیط زیست همت و اراده تمام دستگاه‌های دولتی و حتی همه اقشار جامعه را می‌طلبد.

شمشادی زباله و‌ پسماند را دیگر چالش جدی استان گیلان دانست و تصریح نمود: گیلان و‌ مازندان از مرحله بحران پسماند عبور کرده و به مرحله فوق بحران رسیده‌اند که جای تاسف است، چرا که می‌توان به پسماند به عنوان یک فرصت نگریست. این کارشناس چالش پسماند در گیلان را بسیار جدی و نگران‌کننده دانست و اضافه نمود که باید همگی دست در دست هم برای حل این بحران همراه شویم و طرح جداسازی زباله از خانه را به دیگران نیز آموزش دهیم. وی ضمن اشاره به اهمیت و جایگاه اکوسیستم‌های آبی استان، به معرفی پناهگاه حیات وحش سلکه، در قسمت جنوبی تالاب انزلی پرداخت و گفت: پناهگاه حیات وحش سلکه یکی از تالاب‌های ارزشمند شمال کشور است که سالانه تعداد زیادی از پرندگان مهاجر در این تالاب زندگی می‌کنند. این مرکز دارای یک سایت آموزشی، علمی با پتانسیلِ گردشگری طبیعی با برج پرنده‌نگری، ماکت‌های گونه‌های در حال انقراض، محل نمایش فیلم و … است که در سال ۲۰۰۴ توسط آژانس همکاری‌های بین المللی ژاپن (جایکا) احداث شده‌است.

شمشادی در ادامه، رودخانه‌های زرجوب و‌ گوهررود را مبنای صحبت خود قرار داد و گفت: این دو رودخانه که زمانی درخاطرات مردمان این استان و‌ عکس های تاریخی خوش نشسته بود، امروزه لقب آلوده‌ترین رودخانه های جهان را از آنِ خود کرده‌اند. وی با تاکید بر روند نامطلوب ورود پساب‌‌های خانگی و‌ صنعتی و حتی تا چند سال پیش، پساب بیمارستانی به رودخانه ها، خواستار فعالیت جدی از سوی ادارات و سازمانهای مسئول برای رفع این معضل شد.

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جمعیت

حضور نمایندگان جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست رضوانشهر در اولين مجمع سلامت شهرستان رضوانشهر

منتشر شده

در

توسط

اولين نشست مجمع سلامت شهرستان رضوانشهر به رياست جناب مهندس حسنى پور فرماندار محترم رضوانشهر روز سه شنبه 18 مهر 1397 در سالن اجتماعات فرماندارى برگزار شد. دكتر داودى معاون اجتماعى دانشگاه علوم پزشکی گيلان و هيئت همراه و بانوانى از شبكه‌ى بهداشت رضوانشهر، خانم دكتر سبحانى رئيس بهزيستى شهرستان رضوانشهر، آقاى چراغى معاون فرماندار، جناب دكتر ميغى مسئول محيط زيست شهرستان رضوانشهر، جناب مهندس صفايى شهردار محترم رضوانشهر، نمايندگانى از جهاد كشاورزى، ديگر مسئولان و نمايندگانى از طرف جمعيت زنان و جوانان حافظ محيط زيست رضوانشهر در اين جلسه حضور داشتند. در این نشست پيرامون سلامت جسمى و روحى افراد صبحت شد و راهكارهايى در اين زمينه از طرف دكتر داودى براى ارتقاء حوزه ى سلامت مردم در شهرها و روستاها و حاشيه نشينان داده شد. در ادامه راه اندازى كانون سلامت محلى اطلاع رسانی شد و در اين زمينه محله ى حميديان رشت به عنوان الگوى موفق سلامت معرفی شد. ایشان مشاركت مردمى در حوزه ى سلامت را بسيار موثر دانستند و از NGO ها به‌ويژه NGO های محيط زيستی درخواست كمك كردند. برنامه‌ى هفتگى كانون هاى سلامت محور كودكان، تحكيم بنياد خانواده، بهداشت و تغذيه سالمندان، نوجوانان و معضلات مربوط به آنان از جمله خودكشى و بقيه ى مسائل و  همچنين محيط زيست مى باشد. ايشان ياد آور شدند كه در اين كانون ها مسولين در اين حيطه موظفتد اطلاعات سلامت را بطور شفاف در اختيار مردم قرار دهند.

ادامه مطلب

اخبار جمعیت

نشست كتابخواني مهر ماه جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست گیلان

منتشر شده

در

توسط

نشست كتابخواني جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست گیلان در روز سه‌شنبه دهم مهرماه 1397 در دفتر جمعيت برگزار گرديد. در ابتدا اعضاي جمعيت به گفتگو پيرامون اخبار زيست‌محيطي پرداختند و فعاليت‌هاي جمعيت را ارزيابي نمودند تا سطح خدمات را در آينده ارتقا دهند. پس از آن به نقد و بررسي كتاب ” پاييز فصل آخر سال است ” نوشته‌ي نسيم مرعشي پرداخته شد. در ابتدا یکی از اعضای جمعیت خلاصه‌اي از زندگي نويسنده و دلايل توجه خوانندگان به این کتاب را بيان نمودند. سپس در ادامه هریک از اعضا به بررسي ساختار و جزئيات و سبك ويژه‌ي نویسنده‌ی کتاب پرداختند.

كتاب پاييز فصل آخر سال است، روايتی از بلاتكليفي و ترديدهاي يك نسل آرمان‌خواه است و از اين رو فضا سازي‌هاي آن تيره و تاريك می‌باشد. با اين همه نويسنده به‌خوبي توانسته است تا انديشه‌هاي نسل خويش را بيان و ساختار مخصوص به‌خود را ابداع نمايد.

ادامه مطلب

اخبار جمعیت

گزارش تصویری اولین برنامه “یکشنبه های سبز” در پارک توحید رشت

منتشر شده

در

توسط

 

 

ادامه مطلب

اخبار جمعیت