با ما همراه باشید

اخبار جمعیت

سخنرانی مدیر عامل جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست گیلان در نشست‌ تخصصی انجمن مفاخر گیلان

منتشر شده

در

جلسه‌ای دیگر از سلسله نشست‌های تخصصی انجمن مفاخر گیلان، صبح یکشنبه ۳۱ تیرماه 1397 به ریاست دکتر ابراهیم صفری، در دفتر این انجمن در مجتمع خاتم الانبیاء رشت برگزار شد. در ابتدا رئیس انجمن، به معرفی سرکار خانم زهره شمشادی مدیرعامل جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست گیلان و دامنه فعالیت‌ها و سوابق محیط‌زیستی جمعیت پرداختند. سپس سخنران جلسه، خانم شمشادی، سخنان خود را با محوریت”آسیب‌ها و خطرات محیط زیست گیلان و‌ راه‌های مقابله با آن” بیان نمودند.

شمشادی با بیان این که همه آگاهیم که چه اکوسیستم و جغرافیای بی‌نظیر و زیبا، اما شکننده و آسیب‌پذیری داریم، به اراده و‌ همت جدی در راستای حفظ و نگهداری آن اشاره نمود و‌ گفت: آنچه امروزه برای کارشناسان محیط‌زیست باعث نگرانی است، بحث آمایش سرزمین است. دغدغه‌های زیست‌محیطی برای استان‌های شمال کشور متفاوت از دیگر استان‌هاست، چرا که صحبت از ظرفیت‌های حساس محیط است.  ایشان ضمن اشاره به این مهم که ما فرزندان استانی هستیم با جاذبه‌های مختلف طبیعی چون کوه، جنگل، دشت و دریا، اما در حق محیط زیست‌مان کمال بی‌مهری و کم‌توجهی را روا داشته‌ایم، این سوال را مطرح نمود که چه خدماتی با ظرفیت اکولوژی گیلان باید انجام داد؟

این فعال محیط زیستی ضمن پرداختن به اوضاع نامطلوب تالاب انزلی، عدم هماهنگی و ارتباط مناسب و هدفمند دستگاه‌های مرتبط در این حوزه را، از دلایل عدم موفقیت برای حفظ زنجیره اکوسیستم تالاب معرفی و‌ تاکید نمود بحث حفظ محیط زیست همت و اراده تمام دستگاه‌های دولتی و حتی همه اقشار جامعه را می‌طلبد.

شمشادی زباله و‌ پسماند را دیگر چالش جدی استان گیلان دانست و تصریح نمود: گیلان و‌ مازندان از مرحله بحران پسماند عبور کرده و به مرحله فوق بحران رسیده‌اند که جای تاسف است، چرا که می‌توان به پسماند به عنوان یک فرصت نگریست. این کارشناس چالش پسماند در گیلان را بسیار جدی و نگران‌کننده دانست و اضافه نمود که باید همگی دست در دست هم برای حل این بحران همراه شویم و طرح جداسازی زباله از خانه را به دیگران نیز آموزش دهیم. وی ضمن اشاره به اهمیت و جایگاه اکوسیستم‌های آبی استان، به معرفی پناهگاه حیات وحش سلکه، در قسمت جنوبی تالاب انزلی پرداخت و گفت: پناهگاه حیات وحش سلکه یکی از تالاب‌های ارزشمند شمال کشور است که سالانه تعداد زیادی از پرندگان مهاجر در این تالاب زندگی می‌کنند. این مرکز دارای یک سایت آموزشی، علمی با پتانسیلِ گردشگری طبیعی با برج پرنده‌نگری، ماکت‌های گونه‌های در حال انقراض، محل نمایش فیلم و … است که در سال ۲۰۰۴ توسط آژانس همکاری‌های بین المللی ژاپن (جایکا) احداث شده‌است.

شمشادی در ادامه، رودخانه‌های زرجوب و‌ گوهررود را مبنای صحبت خود قرار داد و گفت: این دو رودخانه که زمانی درخاطرات مردمان این استان و‌ عکس های تاریخی خوش نشسته بود، امروزه لقب آلوده‌ترین رودخانه های جهان را از آنِ خود کرده‌اند. وی با تاکید بر روند نامطلوب ورود پساب‌‌های خانگی و‌ صنعتی و حتی تا چند سال پیش، پساب بیمارستانی به رودخانه ها، خواستار فعالیت جدی از سوی ادارات و سازمانهای مسئول برای رفع این معضل شد.

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جمعیت

یکشنبه های سبز

منتشر شده

در

توسط

دومین یکشنبه های سبز 12 خرداد؛ در پارک ملت رشت به مناسبت روز جهانی تنوع زیستی برگزار شد.جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست گیلان با موضوعات مختلف تنوع زیستی جانوری و گیاهی با مردم و کودکان صحبت کردند و همچنین درباره ْ گونه های در حال خطر و گونه های در حال زیست در گیلان آگاهی رسانی شد.

 

ادامه مطلب

اخبار جمعیت

آموزش در سلکه

منتشر شده

در

توسط

جمعه 10 خرداد 98  همکاری و مشارکت همراه با آموزشهای محیط زیستی به کودکان توسط اعضای جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست گیلان در مرکز بازدید کنندگان سلکه

ادامه مطلب

اخبار جمعیت

برنامه بازدید از کارخانه بیلیش لوشان

منتشر شده

در

توسط

روز سه شنبه مورخ ۸خرداد۹۸ بنا به دعوت استانداری گیلان،دبیر شبکه سازمان های غیردولتی محیط زیست و منابع طبیعی استان گیلان آقای رامین شیرعلیپور و همچنین نائب ایشان خانم زهرا جنسی به عنوان کارشناس محیط زیست با همراهی جمعی از مسئولان،اساتید دانشگاه و اصحاب رسانه در برنامه بازدید از کارخانه بیلیش لوشان که این روزها طی قرادادی ضایعات پتروشیمی از جنوب کشور به این کارخانه جهت بازیافت منتقل می شود،شرکت نمودند.
در نشست کوتاه پس از این بازدید، جنسی به نیابت از ۲۳ تشکل عضو شبکه گیلان اذعان داشت که موج رسانه ای این روزها نه از سر بدخواهی که از اوج حساسیت های فعالان محیط زیست به تخریب هایی است که در سطح استان شاهد آن هستیم.وی موافقت و مخالفت با این موضوع را نیازمند تکمیل اطلاعات و در دست داشتن مدارک قابل استناد دانست و گفت: شبکه گیلان به هیچ وجه تا به امروز رای و نظر قطعی خود را اعلام ننموده است هر چند بازدید صورت گرفته مقدمه خوبی بر تکمیل اطلاعات پیش رو می باشد اما نواقص بسیاری در پروسه اجرایی مشاهده می گردد و سوالات بسیاری مطرح است.

جنسی در ادامه افزود : به این منظور از جناب اقای اکبری مقدم معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری گیلان جهت بررسی دقیق و بی حاشیه و با نگاه کارشناسانه درخواست جلسه ای با حضور شورای هماهنگی شبکه سازمان های غیردولتی محیط زیست استان گیلان، مسئولین پاسخگو در اداره کل حفاظت محیط زیست، اساتید صاحب علم در این عرصه همچنین مسئولین پاسخگو از کارخانه مورد نظر را داریم و سوالاتی نظیر مجوزهای های صادره از کارخانه مبدا جهت انتقال ضایعات و مجوزهای شرکت مسئول حمل و نقل ضایعات و همچنین مجوزهای کارخانه بیلیش جهت بازیافت ضایعات مورد نظر و طرح ارزیابی اثرات زیست محیطی کارخانه بر اساس ضوابط استقرار و پروسه بازیافت و … از نمونه سوالات مطرح شده در جلسه خواهد بود که مورد درخواست است.

در ادامه رامین شیرعلیپور دبیر شبکه سازمان های غیردولتی محیط زیست و منابع طبیعی استان گیلان ضمن بیان دغدغه ی سمن های محیط زیستی و همچنین با نگاهی متعادل به حضور صحیح صنایع و جلوگیری از هجمه های احساسی بیان داشت لازم است کلیه مدارک قابل مشاهده از کارخانه و مجوزها و مدارک صادره از محیط زیست قبل از جلسه استانداری در اختیار شبکه جهت بررسی و تعامل بیشتر با اساتید قرار گیرد.
همچنین آقای مهندس علی اوسط اکبری مقدم ضمن تشکر از رویکرد تعاملی شبکه و ابراز خوشحالی از نگاه منطبق بر منطق، با جلسه ای با محتوای درخواستی موافقت داشته و کلیه نهادهای متولی امر را دعوت به همکاری و ارسال مدارک مورد نظر نمودند و در نهایت تصمیم گیری و بررسی نهایی به جلسه استانداری موکول گردید.

 

ادامه مطلب

اخبار جمعیت