با ما همراه باشید

رسانه جمعیت

دانلود فصل نامه داخلی محیط زیستی پیک زمین شماره 92

منتشر شده

در

سخن سردبیر

احمد مرزبان
فعال محیط زیست

در همه جای دنیا سازمان‌های مردم‌نهاد در کنار سازمان‌های دولتی دست در دست هم سعی در رفع مشکلات می‌کنند. در واقع همبستگی مابین دولت و مردم رخ می‌دهد و برای همین وجود سازمان‌های مردم‌نهاد از شاخص‌های فرهنگی و رشد‌یافتگی یک جامعه است. به طور مثال اگر اداره راهنمایی و رانندگی سعی در حفظ امنیت جاده‌ها و خیابان‌ها دارد، سازمان مردم‌نهادی که در زمینه وضعیت رانندگی و ترافیک فعالیت می‌کند، می‌تواند کمک مفید و قابل توجهی به آن اداره مزبور کند. هر چند با اینکه ایران بالاترین میزان تصادفات را در دنیا دارد، متاسفانه ما تا کنون در کشورمان به چنین سازمانی برنخوردیم.
در مورد محیط‌زیست هم قطعا به همین گونه است، یعنی سازمان‌های مردم‌نهادی مانند جمعیت زنان و سازمان‌های مشابه در پشتیبانی از اداره حفاظت محیط‌زیست سعی در حفظ و بهبود وضعیت محیط‌زیست کشور را دارند.

اما متاسفانه چندی است که گویا ماجرا برعکس شده است. سازمان محیط‌زیست به عنوان بالاترین مرجع حفظ‌ محیط‌زیست تصمیم‌های نگران‌کننده‌ای می‌گیرد که نه تنها به حفظ محیط‌زیست کمکی نمی‌کند، بلکه به نظر می‌رسد حرکتی در خلاف آن انجام می‌دهد. از نمونه‌های آن می‌توان به ماجرای محصولات تراریخته، ماهی تیلاپیا، پروژه سد شفارود و طرح‌های انتقال آب خوزستان اشاره کرد؛ و نکته ناراحت کننده‌تر اینجاست که رییس سازمان حفاظت‌ محیط‌زیست در برابر انتقاد‌ها، عکس‌العمل و رفتارهای عجیبی مانند “به شما مربوط نیست” از خود بروز می‌دهد.
این اتفاق‌ها و این برخورد‌ها به هیچ وجه برای محیط‌زیست کشورمان خوب نیست و باعث افزایش نگرانی‌‌ها و نابودی هر چه بیشتر طبیعت کشورمان می‌گردد. قطعا این بدیهی‌ترین و کم‌ترین خواسته ما از ریاست سازمان حفاظت از محیط‌زیست است که در جهت حفاظت از محیط‌زیست بکوشد.

 

دانلود

رسانه جمعیت

کلاس آموزشی با عنوان نقش سازمانهای مردم نهاد

منتشر شده

در

توسط

در تاریخ 18 تیر ساعت 6 تا 8 کلاس آموزشی کمیته فرهنگی (درون کمیته ای) جمعیت زنان با عنوان نقش سازمانهای مردم نهاد محیط زیستی و توجیه افراد جدیدی که جذب این نهاد می شوند، توسط سرکار خانم قربان نژاد برگزار شد.

ادامه مطلب

رسانه جمعیت

جلسه آسیب شناسی اعتیاد در رضوانشهر

منتشر شده

در

توسط

جلسه هفتگی جمعیت زنان درروز یکشنبه

مورخ ۱۶/ ۴/ ۹۸

ساعت ۵ عصر با حضور اعضا وجمعی از شهروندان درسالن اجتماعات شهرداری رضوانشهربرگزار شد .

موضوع جلسه درمورد آسیب شناسی اعتیاددرجامعه ونقش خانواده درپیشگیری این معضل اجتماعی بود با حضور کارشناسان اداره بهزیستی رضوانشهر تشکیل شد در این جلسه خانم بهاره کامکار کارشناس محترم بهزیستی در آسیب شناسی بحث اعتیاد گفتند :

اعتیاد نه تنها یک موضوع شخصی هست بلکه کل خانواده وبه تبع آن جامعه درگیر آن هستند ایشان درقسمتی از سخنان خود اشاره کردند که براساس مطالعات کارشناسی افراد معتاد از هر گروه شغلی وتحصیلی و مراتب اجتماعی با عملکرد خود در روند  عملکرد جامعه اختلال ایجاد می کنند .

معضلاتی مانند : افسردگی ،طلاق،خودکشی،همسرآزاری،کودک آزاری مشکلات اقتصادی و اجتماعی نتیجه بلای خانه مانسوز اعتیاد است .برای پیشگیری ازاین آفت اجتماعی خانواده نقش موثری می تواند داشته باشد .

نوع رفتار والدین با فرزندان خود و چگونگی ارتباط والدین با یکدیگر و با فرزندان و پرهیز از افراط درمحبت و یا تفریط در سختگیری و زورگویی نسبت به فرزندان بحث مهمی بود که باید به آن توجه کرد.

همچنین در تربیت فرزند باید اعتمادبنفس کودک و”ایجاد جرئت نه گفتن ” را در او ایجاد کرد..

سپس متذکر شدند که برای کمک به خانواده ها و افراد نیازمند اورژانس اجتماعی در طول شبانه روزی بصورت رایگان در خدمت همشهریان است .

در پایان جلسه با پاسخ به پرسش حاضران به پایان رسید .

 

ادامه مطلب

رسانه جمعیت

نشست کتابخوانی

منتشر شده

در

توسط

سه شنبه ١١ تيرماه در دفتر جمعيت، نشست كتابخواني برگزار گرديد. در اين نشست، اعضا به گفتگو و تبادل نظر پيرامون شاهنامه و فردوسي پرداختند.  در اين ماه چند كتاب درباره موضوع معرفي شده بود. كتاب هايي مانند سي قصه از شاهنامه به قلم دكتر محمد جعفر محجوب مورد توجه قرار داشت. آنچه  اين كتاب را بدل به يكي از ارزشمندترين كتاب ها در باره شاهنامه و حكيم فرودسي كرده است ، همه فهم بودن و پرداختن به داستان هاي كمتر معروف شاهنامه است . قصه هايي كه در اين كتاب گنجانده شده  قصه هايي است كه مخاطب غير تخصصي ادبيات كلاسيك ايران در بسياري موارد شايد نام آنها نيز بگوش اش نخورده اما همين مخاطب بعد از خواندن اين اثر گرانبها  پي مي برد كه شاهنامه تنها رستم و سهراب و هفت خوان و رستم واسفنديار نيست بلكه اين شاهكار بي بديل گنجينه اي است كه قسمت بزرگي از هويت ملي ما را محفوظ نگه داشته است. در پايان جلسه، پذيرايي و تبادل نظر پيرامون موضوع ماه اينده انجام گرديد و كتاب ” قمار خدايان نوشته ي آندره الكسيس معرفي گرديد.

ادامه مطلب

اخبار جمعیت