با ما همراه باشید

رسانه جمعیت

دانلود فصل نامه داخلی محیط زیستی پیک زمین شماره 91

منتشر شده

در

سخن سردبیر

نگران طبیعتمان هستیم

احمد مرزبان
فعال محیط زیست

ما شبیه نگهبان یک کلبه‌ایم که برای گرم نگه داشتن خودش، چوب دیوار‌های کلبه را در آتش می‌سوزاند؛ در حالی که باید از انرژی‌های تمام نشدنی و طبیعی استفاده کنیم. مثل خورشید، باد، جزر و مد و … من ترجیح می‌دهم پول خودم را در راستای انرژی خورشیدی خرج کنم. بهترین منبع انرژی! به هر حال، امیدوارم خیلی زودتر از تمام شدن انرژی‌های فسیلی، انرژی مناسبی را جای‌گزینش کنیم.

متن جالبی از مکالمه‌ی بین توماس ادیسون و هنری فورد
(موسس شرکت خودرو سازی فورد) در مورد انرژی خورشیدی

این گفته‌های توماس ادیسون که یکی از بزرگ‌ترین دانشمندان قرن اخیر به حساب می آید، بسیار حائز اهمیت و هشدار‌دهنده است. متاسفانه رویکرد ما به منابع کره ی زمین بسیار سهل‌انگارانه است و این نگاه تیزبین که به آینده نظر دارد و نگران تمام‌شدن این منابع است، کم‌تر به چشم می‌خورد. این مسئله در اکثر پروژه‌ها وجود دارد؛ قطع درختان و نابودی اکوسیستم برای ساخت سد بزرگ شفارود، برداشت بی‌رویه ی شن و ماسه از سواحل و رودخانه‌ها و حتی با نگاه لطیف‌تر، شاید هجوم ویلا‌سازان به مناطق بکر جنگلی باعث نابودی آن فضا و منظره‌های زیبا خواهد شد که هیچ‌گاه شاید به چشم نیاید ولی کسانی که آن را تجربه کرده‌اند، می‌دانند که آن احساس و آن اتمسفر با یک صدای خفیف موبایل هم به سرعت نابود خواهد شد.
فصل تابستان هم رو به پایان است و این فصل فرصتی بود برای دوست‌داران محیط‌زیست تا در سفر‌ها و گردش‌هایشان بیشتر به طبیعت بپردازند و از آن لذت ببرند و شاید با دیدن زیبایی‌های آن اهمیت حفاظت از آن را بهتر دریابند.
مخصوصا در استان سرسبز گیلان که دریا، کوه، تالاب و جنگل، هر کدام به نوعی پذیرای گردش‌گران هستند و صنعت گردش‌گری رونق فراوانی دارد؛

توجه به این نکته پر اهمیت‌تر می‌شود. چون این طبیعت زیبا ارزش دیگری هم پیدا کرده است و منبع درآمد اقتصادی بسیاری از افراد شده است. چه بسا که اگر این زیبایی‌ها رو به نابودی و تغییر برود، دیگر کارآرایی خود را نخواهد داشت. کافی است برای درک این موضوع سَری به نمک آبرود یا کلاردشت بزنیم. مکان‌های زیبا و سحرآمیزی که بعد از هجوم گردش‌گران و تغییر شکل دیگر رونق ثابت را ندارند. همه این موارد تاکید برای اهمیت حفظ طبیعت و محیط‌زیست و توجه به حرف توماس ادیسون است. همیشه راه‌های بهتری برای لذت بردن بدون تخریب طبیعت وجود دارد و اصل توسعه پایدار بر همین موضوع استوار است. امید است که این رویکرد در جامعه جدی‌تر دنبال شود تا کم‌تر شاهد نا‌ملایمتی به محل زندگی‌مان باشیم.

 

دانلود

رسانه جمعیت

کلاس آموزشی با عنوان نقش سازمانهای مردم نهاد

منتشر شده

در

توسط

در تاریخ 18 تیر ساعت 6 تا 8 کلاس آموزشی کمیته فرهنگی (درون کمیته ای) جمعیت زنان با عنوان نقش سازمانهای مردم نهاد محیط زیستی و توجیح افراد جدیدی که جذب این نهاد می شوند، توسط سرکار خانم قربان نژاد برگزار شد.

ادامه مطلب

رسانه جمعیت

جلسه آسیب شناسی اعتیاد در رضوانشهر

منتشر شده

در

توسط

جلسه هفتگی جمعیت زنان درروز یکشنبه

مورخ ۱۶/ ۴/ ۹۸

ساعت ۵ عصر با حضور اعضا وجمعی از شهروندان درسالن اجتماعات شهرداری رضوانشهربرگزار شد .

موضوع جلسه درمورد آسیب شناسی اعتیاددرجامعه ونقش خانواده درپیشگیری این معضل اجتماعی بود با حضور کارشناسان اداره بهزیستی رضوانشهر تشکیل شد در این جلسه خانم بهاره کامکار کارشناس محترم بهزیستی در آسیب شناسی بحث اعتیاد گفتند :

اعتیاد نه تنها یک موضوع شخصی هست بلکه کل خانواده وبه تبع آن جامعه درگیر آن هستند ایشان درقسمتی از سخنان خود اشاره کردند که براساس مطالعات کارشناسی افراد معتاد از هر گروه شغلی وتحصیلی و مراتب اجتماعی با عملکرد خود در روند  عملکرد جامعه اختلال ایجاد می کنند .

معضلاتی مانند : افسردگی ،طلاق،خودکشی،همسرآزاری،کودک آزاری مشکلات اقتصادی و اجتماعی نتیجه بلای خانه مانسوز اعتیاد است .برای پیشگیری ازاین آفت اجتماعی خانواده نقش موثری می تواند داشته باشد .

نوع رفتار والدین با فرزندان خود و چگونگی ارتباط والدین با یکدیگر و با فرزندان و پرهیز از افراط درمحبت و یا تفریط در سختگیری و زورگویی نسبت به فرزندان بحث مهمی بود که باید به آن توجه کرد.

همچنین در تربیت فرزند باید اعتمادبنفس کودک و”ایجاد جرئت نه گفتن ” را در او ایجاد کرد..

سپس متذکر شدند که برای کمک به خانواده ها و افراد نیازمند اورژانس اجتماعی در طول شبانه روزی بصورت رایگان در خدمت همشهریان است .

در پایان جلسه با پاسخ به پرسش حاضران به پایان رسید .

 

ادامه مطلب

رسانه جمعیت

نشست کتابخوانی

منتشر شده

در

توسط

سه شنبه ١١ تيرماه در دفتر جمعيت، نشست كتابخواني برگزار گرديد. در اين نشست، اعضا به گفتگو و تبادل نظر پيرامون شاهنامه و فردوسي پرداختند.  در اين ماه چند كتاب درباره موضوع معرفي شده بود. كتاب هايي مانند سي قصه از شاهنامه به قلم دكتر محمد جعفر محجوب مورد توجه قرار داشت. آنچه  اين كتاب را بدل به يكي از ارزشمندترين كتاب ها در باره شاهنامه و حكيم فرودسي كرده است ، همه فهم بودن و پرداختن به داستان هاي كمتر معروف شاهنامه است . قصه هايي كه در اين كتاب گنجانده شده  قصه هايي است كه مخاطب غير تخصصي ادبيات كلاسيك ايران در بسياري موارد شايد نام آنها نيز بگوش اش نخورده اما همين مخاطب بعد از خواندن اين اثر گرانبها  پي مي برد كه شاهنامه تنها رستم و سهراب و هفت خوان و رستم واسفنديار نيست بلكه اين شاهكار بي بديل گنجينه اي است كه قسمت بزرگي از هويت ملي ما را محفوظ نگه داشته است. در پايان جلسه، پذيرايي و تبادل نظر پيرامون موضوع ماه اينده انجام گرديد و كتاب ” قمار خدايان نوشته ي آندره الكسيس معرفي گرديد.

ادامه مطلب
تبلیغات

اخبار جمعیت