با ما همراه باشید

رسانه جمعیت

دانلود فصل نامه داخلی محیط زیستی پیک زمین شماره 88

منتشر شده

در

سخن سردبیر

هوای
پاک
را
پاک
نگه
داریم!

صهیب شکوری
فعال محیط زیست

این روزها یکی از مهم‌ترین معضلات روز کشورمان آلودگی هوا است. به‌طور یقین، اولین و حیاتی‌ترین سهم انسان از زندگی بر روی زمین استشمام هوای پاک است‌. هوا لازمه حیات است و نیاز به آن بیش از آب و غذا است. در اهمیت هوا همین بس که آدمی می‌تواند بدون غذا چند روز یا چند هفته زندگی کند، ولی بدون هوا چند دقیقه بیشتر نمی‌توان زنده بود. استفاده از هوای پاک و سالم، از جمله حقوق طبیعی انسان‌هاست.
اما برای نگهداری و مراقبت های ویژه از هوای پاک در کشور چه راهکارهایی اندیشیده شده است. از عوامل مهم و تاثیرگذار آلودگی هوا می‌توان به دو علت اشاره کرد:
1- مصرف سوخت ناشی از اتومبیل و کارخانه‌ها
2- وجود گرد و غبارهای فصلی
آمارهای ثبت شده نشان از حضور چشم‌گیر افراد در مراکز درمانی را می‌دهد. به گفته‌ی دکتر پیر‌حسین کولیوند سرپرست مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی سالانه حدود 5 هزار نفر در کلان شهرهای کشور جان خود را بر اثر آلودگی هوا از دست می‌دهند.
آلوگی هوا در شهرهای بزرگ ایران از جمله تهران سال‌هاست مردم را نگران کرده است، اما با وجود این هنوز برنامه مدونی برای کاهش میزان آلاینده‌ها در دست نداریم و همواره یا به تعطیلی مدارس فکر می‌کنیم یا چشم به آسمان دوخته‌ایم.
چگونه می‌توان شرایط آب و هوایی موجود را مدیریت کرد و علل وقوع این اتفاق چیست؟
کشورهای در حال توسعه و پیشرفته با برنامه‌‌ریزی‌های جدی و طولانی مدت توانسته‌اند این معضل بزرگ را حل کنند. شهرهای لندن، نیویورک و مکزیکوسیتی از جمله شهرهای موفقی هستند که با روش درست و اقدام به موقع توانسته‌اند گره‌های آلودگی را باز کنند. حال می‌توان با الگو برداری و مطالعه‌ی دقیق از کشورهای موفق در این عرصه برای مهار آلودگی‌های پیش آمده کمک گرفت.
آنها توانسته‌اند با ارائه برنامه‌های آموزشی در رابطه با کاهش مصرف سوخت از طرق مختلف مانند آموزش، تعمیر و نگهداری خودرو‌ها، الگو‌های رانندگی و عوامل موثر بر میزان مصرف سوخت خودرو، خارج کردن صنایع آلاینده از محدوده شهری، استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر که هم اکنون در نقاط مختلف دنیا از آن‌ها استفاده می‌شود از جمله انرژی خورشیدی، انرژی گرمایی و انرژی امواج آب، قدم‌های موثری در این راه بردارند.
اما مسئله‌ی مهم و نگران کننده که می تواند در آینده‌ای نزدیک استان‌های شمالی را تحت شعاع خود قرار دهد، هجوم مردم از شهرهای غبارگرفته به شهرهای شمالی است، مسئله‌ای که امروز نیز شاهدش هستیم. استان مازندران از جمله استان‌هایی به شمار می‌آید که مسافران پایتخت را‌ در خود جای داده است. و حال استان گیلان با توجه به شرایط جغرافیایی در تیر‌رس پایتخت نشین‌ها قرار گرفته است.
استان‌های شمالی شاید از آلودگی هوا و معضلات پیش آمده به‌دور باشند، اما میزبان مسافران و خانوارهایی هستند که به قصد تفریح و اسکان در مناطق خوش آب و هوا حضور پیدا می کنند. در این هنگام می‌توان به نکات مثبتی اشاراتی داشت از قبیل رونق گرفتن کسب و کار و اشتغال و بر طرف شدن بیکاری. اما باید دریافت برای میزبانی این خیل از جمعیت چه سیاست و راهکاری اتخاذ شده است. شواهد و قراین نشان می‌دهد بدون فراهم نمودن زمینه های مطالعاتی و زیر ساخت‌های لازم برنامه قابل اجرایی وجود ندارد.
با این وجود پروژه‌ها و برنامه‌ریزی‌های موجود با در نظر نگرفتن واقعیت‌های امروزی مسیر را برای حضور هر چه بیشتر این مسافران فراهم آورده است! با این طرح چه توجیهی برای حفظ و احیای محیط زیست منطقه وجود دارد جز نابودی و بر هم زدن ساختار محیط طبیعی. اتفاقی که منجر به تغییر ساختار محیطی و اجتماعی استان خواهد شد و با هجوم به این باریکه‌ی سبز و احداث بزرگ‌راه‌ها به شمال سبب از بین رفتن فرهنگ و استعدادهای بومی می‌شود. امید است در آینده‌ای نزدیک هموطنانمان هوای پاک را به دور از هر گونه دغدغه‌ای تنفس کنند.

 

دانلود

اخبار جمعیت

گزارش تصویری اولین برنامه “یکشنبه های سبز” در پارک توحید رشت

منتشر شده

در

توسط

 

 

ادامه مطلب

اخبار جمعیت

سیل تالش

منتشر شده

در

توسط

سيل آمده است …

آري در سرزمين آب، ابر و جنگل سيل آمده است.

به همين يكي دو سال گذشته برگرديم كه …

صدای لودرهایی که برای ساخت سد در میان درختان راه باز می‌کردند، اعتراض‌های گسترده‌ای را با خود همراه کرد تا جلوي ساخت سد شفا رود گرفته شود. هرچند که معاون محیط‌ زیست انسانی سازمان محیط ‌زیست تاکید می‌کند که سازمان هنوز تاییدیه قطعی برای احداث سد شفارود را نداده است. به گفته سعید متصدی، «سازمان محیط ‌زیست پس از اعلام مخالفت خود درخواست اصلاح این پروژه را صادر کرد که پس از اصلاحات و به دلیل اختلاف بین مدیریت اجرایی پروژه و سازمان محیط زیست، مسأله به معاون اول رئیس‌جمهوری در شورای عالی حفاظت آب ارجاع داده شد. درنهایت با اصلاحات نهایی میزان تخریب جنگل‌های هیرکانی بار دیگر کاهش یافت و به ٩٣ هکتار رسید، اما با این وجود هنوز نظر قطعی خود را با اجرای آن اعلام نکرده‌ایم.» اما وي درباره  مشکلات یا به عبارتی اجبارها می‌گوید: «در تمام دنیا و ایران تهیه آب شرب و محیط زیست، از مهم‌ترین اولویت‌ها است. سازمان محیط‌ زیست به خاطر ارزیابی‌ها و اشتباهات گذشته از یک سو و از سوی دیگر به دلیل نیاز مردم منطقه به آب شرب، به ساخت این سد تن داد، اما اگر نظر شخصی بنده را بپرسند و تصمیم‌گیر نهایی باشم، هرگز به ساخت این سد رأی مثبت نخواهم داد، اما درحال حاضر با صرف هزینه‌ای معادل ۱۴۰‌میلیارد و ساخت تمام تونل‌ها و جاده‌های مورد نیاز در اطراف این سد، چاره‌ای به جز تایید این سد با کمترین تخریب ممکن نداریم.» او در ادامه در پاسخ به این‌که چگونه است که پروژه‌ای مانند سد شفارود برخلاف این‌که از اساس مورد تایید سازمان محیط‌ زیست نیست، با این‌که گفته می‌شود پروژه‌ها در صورت عدم رعایت مبانی زیست‌محیطی در هر مرحله‌ای که باشند متوقف می‌شود اما چنین اتفاقی در مورد این سد نمی‌افتد، هم یادآوری می‌کند که «در مورد سد شفارود اولا که تایید قطعی انجام نشده؛ در ثانی ۳۵۰ هکتار تخریبی که ساخت این سد به دنبال داشت به۹۳ هکتار کاهش یافته است. بنابراین به دلیل هزینه‌های انجام شده و نیاز منطقه چاره‌ای به جز تایید آن برای مسئولان محیط‌ زیست باقی نمی‌ماند.»

و اين داستان پر آب چشم سدي است كه در اثر باراني تند، (كه از ويژگي هاي فصل پاييز است) به سيل، بي خانماني  و تخريب منجر شده است.

 

ادامه مطلب

اخبار جمعیت

برگزاری بازارچه محصولات بومی و دست‌ساخته‌های جامعه روستایی و زنان روستاهای شالما، چسلی و امام زاده شفیع

منتشر شده

در

توسط

بازارچه محصولات بومی و دست‌ساخته‌های جامعه روستایی و زنان روستاهای شالما، چسلی و امام زاده شفیع در تاریخ 14 و 15 شهریور1397، توسط جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست گیلان با همکاری جهاد کشاورزی شهرستان ماسال و هم‌یاری بخشداری‌ها و دهیاری‌های روستاهای فوق در روستای شالما برگزار شد.

این بازارچه اولین دستاورد طرح توانمندسازی اقتصادی-اجتماعی جامعه محلی و زنان روستاهای شالما، چسلی، امام زاده شفیع و دران می‌باشد که توسط جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست گیلان در این روستاها با برگزاری کارگاه‌های آموزشی و هم‌اندیشی‌های جمعی از 8 ماه پیش آغاز شده است.

قابل ذکر است که جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست گیلان چنین پروژه‌هایی را در دیگر نقاط استان از جمله روستای پیربازار با محوریت مدیریت پسماندهای کشاورزی و خانگی در سال‌های گذشته انجام داده است و دو جشنواره نیز از سال گذشته در آن روستا و با کمک زنان روستا برگزار نموده است که در دومین جشنواره، زنان شالما حضوری فعال و تجربه آموز داشتند. به همین منظور در بازارچه شالما نیز از زنان هم‌اندیش و توانمند پیربازاری برای شرکت در این بازارچه دعوت شده بود و این عزیزان یک بار دیگر با هم بودن و همکاری جمعی را تجربه کردند.

در بازارچه شاهد حضور گرم تعداد کثیری از اعضای جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست گیلان از رشت بودیم و علاوه بر آن کارشناسان دفتر امور روستایی استان، اداره کل حفاظت محیط زیست استان، رئیس ترویج استان آقای مهندس جدی نیا، خانم یاحقی کارشناس مسئول امور زنان جهاد کشاورزی، آقای مهندس همتی رئیس اداره جهاد کشاورزی شهرستان و کارشناس مربوطه خانم نظرعلی، مسئول امور بانوان شهرستان ماسال خانم یعقوبی و دهیاران چسلی و امام زاده شفیع از بازارچه دیدن کردند.

لازم به ذکر است که این بازارچه بسیار مورد توجه گردشگران حاضر در منطقه قرار گرفت و در طول دو روز برنامه گردشگران بیشترین مخاطبان بازارچه بودند.

از دیگر رویدادهای این بازارچه، برگزاری نشست نقد و بررسی دستاوردهای بازارچه در محل امام‌زاده روستا بود که با حضور آقای دکتر اللهیاری عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد رشت و مشاور پروژه، خانم دکتر رهایی مدیر عامل شرکت ناوک شیمی پخش، عضو سابق هیئت علمی دانشگاه آزاد تهران و مسئول پروژه‌های توانمندسازی زنان و کارشناسان مجموعه گردشگری هفت سپهر آقای خلیلی پناه، خانم مطهر و آقای علی اصل به همراه زنان شرکت کننده در بازارچه، دهیار و اعضای شورای شالما برگزار شد که گفت و گوی انجام شده در آن بسیار مفید و اثربخش بود.

جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست گیلان امیدوار است بتواند با همکاری نهادهای متولی و دلسوز شهرستان با توان هرچه بیشتر برای شناسایی توانمندی‌های جامعه روستایی و بارور نمودن هر چه بیشتر آن‌ها به تلاش خود ادامه دهد.

 

 

ادامه مطلب

اخبار جمعیت