با ما همراه باشید

رسانه جمعیت

دانلود فصل نامه داخلی محیط زیستی پیک زمین شماره 88

منتشر شده

در

سخن سردبیر

هوای
پاک
را
پاک
نگه
داریم!

صهیب شکوری
فعال محیط زیست

این روزها یکی از مهم‌ترین معضلات روز کشورمان آلودگی هوا است. به‌طور یقین، اولین و حیاتی‌ترین سهم انسان از زندگی بر روی زمین استشمام هوای پاک است‌. هوا لازمه حیات است و نیاز به آن بیش از آب و غذا است. در اهمیت هوا همین بس که آدمی می‌تواند بدون غذا چند روز یا چند هفته زندگی کند، ولی بدون هوا چند دقیقه بیشتر نمی‌توان زنده بود. استفاده از هوای پاک و سالم، از جمله حقوق طبیعی انسان‌هاست.
اما برای نگهداری و مراقبت های ویژه از هوای پاک در کشور چه راهکارهایی اندیشیده شده است. از عوامل مهم و تاثیرگذار آلودگی هوا می‌توان به دو علت اشاره کرد:
1- مصرف سوخت ناشی از اتومبیل و کارخانه‌ها
2- وجود گرد و غبارهای فصلی
آمارهای ثبت شده نشان از حضور چشم‌گیر افراد در مراکز درمانی را می‌دهد. به گفته‌ی دکتر پیر‌حسین کولیوند سرپرست مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی سالانه حدود 5 هزار نفر در کلان شهرهای کشور جان خود را بر اثر آلودگی هوا از دست می‌دهند.
آلوگی هوا در شهرهای بزرگ ایران از جمله تهران سال‌هاست مردم را نگران کرده است، اما با وجود این هنوز برنامه مدونی برای کاهش میزان آلاینده‌ها در دست نداریم و همواره یا به تعطیلی مدارس فکر می‌کنیم یا چشم به آسمان دوخته‌ایم.
چگونه می‌توان شرایط آب و هوایی موجود را مدیریت کرد و علل وقوع این اتفاق چیست؟
کشورهای در حال توسعه و پیشرفته با برنامه‌‌ریزی‌های جدی و طولانی مدت توانسته‌اند این معضل بزرگ را حل کنند. شهرهای لندن، نیویورک و مکزیکوسیتی از جمله شهرهای موفقی هستند که با روش درست و اقدام به موقع توانسته‌اند گره‌های آلودگی را باز کنند. حال می‌توان با الگو برداری و مطالعه‌ی دقیق از کشورهای موفق در این عرصه برای مهار آلودگی‌های پیش آمده کمک گرفت.
آنها توانسته‌اند با ارائه برنامه‌های آموزشی در رابطه با کاهش مصرف سوخت از طرق مختلف مانند آموزش، تعمیر و نگهداری خودرو‌ها، الگو‌های رانندگی و عوامل موثر بر میزان مصرف سوخت خودرو، خارج کردن صنایع آلاینده از محدوده شهری، استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر که هم اکنون در نقاط مختلف دنیا از آن‌ها استفاده می‌شود از جمله انرژی خورشیدی، انرژی گرمایی و انرژی امواج آب، قدم‌های موثری در این راه بردارند.
اما مسئله‌ی مهم و نگران کننده که می تواند در آینده‌ای نزدیک استان‌های شمالی را تحت شعاع خود قرار دهد، هجوم مردم از شهرهای غبارگرفته به شهرهای شمالی است، مسئله‌ای که امروز نیز شاهدش هستیم. استان مازندران از جمله استان‌هایی به شمار می‌آید که مسافران پایتخت را‌ در خود جای داده است. و حال استان گیلان با توجه به شرایط جغرافیایی در تیر‌رس پایتخت نشین‌ها قرار گرفته است.
استان‌های شمالی شاید از آلودگی هوا و معضلات پیش آمده به‌دور باشند، اما میزبان مسافران و خانوارهایی هستند که به قصد تفریح و اسکان در مناطق خوش آب و هوا حضور پیدا می کنند. در این هنگام می‌توان به نکات مثبتی اشاراتی داشت از قبیل رونق گرفتن کسب و کار و اشتغال و بر طرف شدن بیکاری. اما باید دریافت برای میزبانی این خیل از جمعیت چه سیاست و راهکاری اتخاذ شده است. شواهد و قراین نشان می‌دهد بدون فراهم نمودن زمینه های مطالعاتی و زیر ساخت‌های لازم برنامه قابل اجرایی وجود ندارد.
با این وجود پروژه‌ها و برنامه‌ریزی‌های موجود با در نظر نگرفتن واقعیت‌های امروزی مسیر را برای حضور هر چه بیشتر این مسافران فراهم آورده است! با این طرح چه توجیهی برای حفظ و احیای محیط زیست منطقه وجود دارد جز نابودی و بر هم زدن ساختار محیط طبیعی. اتفاقی که منجر به تغییر ساختار محیطی و اجتماعی استان خواهد شد و با هجوم به این باریکه‌ی سبز و احداث بزرگ‌راه‌ها به شمال سبب از بین رفتن فرهنگ و استعدادهای بومی می‌شود. امید است در آینده‌ای نزدیک هموطنانمان هوای پاک را به دور از هر گونه دغدغه‌ای تنفس کنند.

 

دانلود

اخبار جمعیت

جشن عیدانه

منتشر شده

در

توسط

عیدانه جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست گیلان به مناسبت پایان یک سال با هم بودن و تلاش جمعی و قدردانی از همه اعضای همراه برگزار شد. باشد که در سال جدید با همت و توانی بیشتر برای محیط زیست کاری کنیم.

ادامه مطلب

فعالیت جمعیت

گزارش تصویری- نقاشی و مقاله های دانش آموزان پس از بازدید از تالاب سلکه

منتشر شده

در

توسط

 

 

ادامه مطلب

اخبار جمعیت

گزارش تصویری- حضور دانش آموزان مدرسه نجات الهی در سومین جشنواره استانی دست آفریده های زنان در دفتر جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست گیلان

منتشر شده

در

توسط

ادامه مطلب
تبلیغات

اخبار جمعیت