با ما همراه باشید

رسانه جمعیت

دانلود فصل نامه داخلی محیط زیستی پیک زمین شماره 88

منتشر شده

در

سخن سردبیر

هوای
پاک
را
پاک
نگه
داریم!

صهیب شکوری
فعال محیط زیست

این روزها یکی از مهم‌ترین معضلات روز کشورمان آلودگی هوا است. به‌طور یقین، اولین و حیاتی‌ترین سهم انسان از زندگی بر روی زمین استشمام هوای پاک است‌. هوا لازمه حیات است و نیاز به آن بیش از آب و غذا است. در اهمیت هوا همین بس که آدمی می‌تواند بدون غذا چند روز یا چند هفته زندگی کند، ولی بدون هوا چند دقیقه بیشتر نمی‌توان زنده بود. استفاده از هوای پاک و سالم، از جمله حقوق طبیعی انسان‌هاست.
اما برای نگهداری و مراقبت های ویژه از هوای پاک در کشور چه راهکارهایی اندیشیده شده است. از عوامل مهم و تاثیرگذار آلودگی هوا می‌توان به دو علت اشاره کرد:
1- مصرف سوخت ناشی از اتومبیل و کارخانه‌ها
2- وجود گرد و غبارهای فصلی
آمارهای ثبت شده نشان از حضور چشم‌گیر افراد در مراکز درمانی را می‌دهد. به گفته‌ی دکتر پیر‌حسین کولیوند سرپرست مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی سالانه حدود 5 هزار نفر در کلان شهرهای کشور جان خود را بر اثر آلودگی هوا از دست می‌دهند.
آلوگی هوا در شهرهای بزرگ ایران از جمله تهران سال‌هاست مردم را نگران کرده است، اما با وجود این هنوز برنامه مدونی برای کاهش میزان آلاینده‌ها در دست نداریم و همواره یا به تعطیلی مدارس فکر می‌کنیم یا چشم به آسمان دوخته‌ایم.
چگونه می‌توان شرایط آب و هوایی موجود را مدیریت کرد و علل وقوع این اتفاق چیست؟
کشورهای در حال توسعه و پیشرفته با برنامه‌‌ریزی‌های جدی و طولانی مدت توانسته‌اند این معضل بزرگ را حل کنند. شهرهای لندن، نیویورک و مکزیکوسیتی از جمله شهرهای موفقی هستند که با روش درست و اقدام به موقع توانسته‌اند گره‌های آلودگی را باز کنند. حال می‌توان با الگو برداری و مطالعه‌ی دقیق از کشورهای موفق در این عرصه برای مهار آلودگی‌های پیش آمده کمک گرفت.
آنها توانسته‌اند با ارائه برنامه‌های آموزشی در رابطه با کاهش مصرف سوخت از طرق مختلف مانند آموزش، تعمیر و نگهداری خودرو‌ها، الگو‌های رانندگی و عوامل موثر بر میزان مصرف سوخت خودرو، خارج کردن صنایع آلاینده از محدوده شهری، استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر که هم اکنون در نقاط مختلف دنیا از آن‌ها استفاده می‌شود از جمله انرژی خورشیدی، انرژی گرمایی و انرژی امواج آب، قدم‌های موثری در این راه بردارند.
اما مسئله‌ی مهم و نگران کننده که می تواند در آینده‌ای نزدیک استان‌های شمالی را تحت شعاع خود قرار دهد، هجوم مردم از شهرهای غبارگرفته به شهرهای شمالی است، مسئله‌ای که امروز نیز شاهدش هستیم. استان مازندران از جمله استان‌هایی به شمار می‌آید که مسافران پایتخت را‌ در خود جای داده است. و حال استان گیلان با توجه به شرایط جغرافیایی در تیر‌رس پایتخت نشین‌ها قرار گرفته است.
استان‌های شمالی شاید از آلودگی هوا و معضلات پیش آمده به‌دور باشند، اما میزبان مسافران و خانوارهایی هستند که به قصد تفریح و اسکان در مناطق خوش آب و هوا حضور پیدا می کنند. در این هنگام می‌توان به نکات مثبتی اشاراتی داشت از قبیل رونق گرفتن کسب و کار و اشتغال و بر طرف شدن بیکاری. اما باید دریافت برای میزبانی این خیل از جمعیت چه سیاست و راهکاری اتخاذ شده است. شواهد و قراین نشان می‌دهد بدون فراهم نمودن زمینه های مطالعاتی و زیر ساخت‌های لازم برنامه قابل اجرایی وجود ندارد.
با این وجود پروژه‌ها و برنامه‌ریزی‌های موجود با در نظر نگرفتن واقعیت‌های امروزی مسیر را برای حضور هر چه بیشتر این مسافران فراهم آورده است! با این طرح چه توجیهی برای حفظ و احیای محیط زیست منطقه وجود دارد جز نابودی و بر هم زدن ساختار محیط طبیعی. اتفاقی که منجر به تغییر ساختار محیطی و اجتماعی استان خواهد شد و با هجوم به این باریکه‌ی سبز و احداث بزرگ‌راه‌ها به شمال سبب از بین رفتن فرهنگ و استعدادهای بومی می‌شود. امید است در آینده‌ای نزدیک هموطنانمان هوای پاک را به دور از هر گونه دغدغه‌ای تنفس کنند.

 

دانلود

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جمعیت

دومین جشنواره “همه با هم برای محله پاک”

منتشر شده

در

توسط

جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست گیلان برگزار می کند:

“دومین جشنواره همه با هم برای محله پاک”

با ارایه محصولات غذایی و صنایع دستی زنان پیر بازار و روستای شالما ماسال

چهارشنبه 30 خرداد ماه 1397 ساعت 10 صبح

 

ادامه مطلب

اخبار جمعیت

حضور در برنامه روز جهانی تنوع زیستی در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بندر انزلی

منتشر شده

در

توسط

تعدادی از اعضای جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست گیلان به مناسبت روز جهانی تنوع زیستی روز سه شنبه اول خرداد سال ۱۳۹۷ در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بندر انزلی حضور یافتند.

در ابتدا خانم شمشادی مدیرعامل جمعیت زنان برای تعدادی از دانش آموزان مدرسه دانشمند انزلی، در مورد محیط زیست و چگونگی حفاظت از آن، تالاب و ارزش آن، مدیریت پسماند و لزوم تفکیک زباله از مبداء توضیحاتی مبسوطی داده و در این خصوص سوالاتی را مطرح کردند که  دانش آموزان پاسخ دادند. در پایان ایشان به موضوع تنوع زیستی پرداخته و از چند گونه در حال انقراض صحبت نمودند که مورد استقبال دانش آموزان قرار گرفت.

سرکار خانم ابراری مدیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان انزلی نیز در مورد روز جهانی تنوع زیستی صحبت نمودند و در مورد راه‌های ارتباط دانش آموزان با کانون راهنمایی لازم را ارائه دادند. سپس یکی از دانش آموزان بنام آتنا صفری متنی درمورد تنوع زیستی قرائت کرده و پس از آن دانش آموزان بازی اکوسیستم را انجام دادند. برنامه با نمایش فیلمی از پرندگان تالابی برای آشنایی بیشتر دانش آموزان پایان پذیرفت.

ادامه مطلب

فعالیت جمعیت

حضور در مدرسه غیر انتفاعی پسرانه عطار

منتشر شده

در

توسط

تعدادی از اعضای جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست گیلان در روز چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت سال ۱۳۹۷ در مدرسه غیر انتفاعی پسرانه عطار حضوریافتند. متعاقب هماهنگی جمعیت با مدیریت پسماند شهرداری رشت، گروه آموزشی – نمایشی این سازمان نیز در این مدرسه حضور يافتند.

در ابتدا خانم شمشادی مدیرعامل جمعیت زنان در مورد محیط زیست و ارزش آن برای انسان ها و لزوم حفاظت از آن توضیحاتی دادند. پس از طرح سوالاتی در مورد زباله خشک و تر و پاسخگویی از طرف دانش آموزان، همه حاضرین دست در دست هم جهت حفاظت از زمین، تنها کره خاکی قابل سکونت پیمان بستند.

سپس گروه آموزشی – نمایشی سازمان پسماند، برنامه ای شاد و مفرح در مورد تفکیک زباله تر و خشک و لزوم تفکیک مجزای کاغذ برای بازیافت، اجرا کردند که مورد استقبال دانش آموزان قرار گرفت .پس از آن نمایشنامه ای توسط سه تن از دانش آموزان مدرسه حضرت رقیه در مورد زباله و تاثیر آن بر دریا اجرا شد .در پایان پس از اجرای  مسابقه، هدایایی از طرف سازمان پسماند در اختیار همه دانش آموزان قرار گرفت.

با تشکر از مدیریت محترم مدرسه عطار سرکار خانم فاطمه ظهوری و مربی خوب مدرسه که براي ارتقاي دانش محيط زيستي دانش آموزان خود تلاش مي نمايند.

ادامه مطلب

اخبار جمعیت