با ما همراه باشید

رسانه جمعیت

دانلود فصل نامه داخلی محیط زیستی پیک زمین شماره 84

منتشر شده

در

 سخن نخست

سخن از پاییزِ گرمِ تغییر

شیما غلامی صفت
سردبیر و فعال محیط زیست

چند هفته پیش در کارگاهی شرکت کردم که مدرس آن یک روز کامل از تمام روزهای آموزش را به بحث “تغییر” پرداخت. می‌گفت برای تغییر باید سه چراغِ همیشه سبز داشته باشیم:

می‌خواهم تغییر کنم.
می‌توانم تغییر کنم.
اکنون وقت تغییر است نه هیچ زمان دیگری.

انگیزه، کلید رسیدن به این سه چراغِ سبز است. ولی رسیدن به کیلد کمی سخت است، چرا که ما می‌دانیم اکنون چه داریم و در چه وضعیتی هستیم اما نمی‌دانیم بعد از تغییر چه چیزهایی را به دست خواهیم آورد و آیا آن‌ها همانی است که به خاطرش قدم در راه تغییر گذاشته‌ایم؟
در این میان پنجره‌ای در قلب دیوار دقیقه به دقیقه اعلام حضور می‌کرد، نقش اول اما با پاییز بود. هنرنماییِ برگ‌ها و رنگ‌ها، هر لحظه یک رنگ، هر ثانیه یک نقش، مدام و مدام تغییر، بی ترسی از پذیرفته نشدن.
از آغاز کار فصل نامه تابستان، مازیار فیضی(صفحه آرای نشریه) اعلام کرد به دلیل مشغله‌هایش از این شماره همراه ما در بخش صفحه آرایی نخواهد بود. از نبود این همراه خوش ذوق ناراحت بودیم. اما کار ادامه داشت و ما باید به دنبال نیرو و همراه جدیدی می‌گشتیم. تلنگر تغییر این‌جا بود که برایمان زده شد. و این تغییر هم‌آهنگ شد با فصل نقش آفرینی رنگ‌ها، پاییز.
صفحه‌آرای جدید مشخص شد. گفتیم و گفت. شنیدیم و شنید. حرف‌هایش خبر از تغییرات اساسی از نگاه می‌داد، از رنگ‌ها می‌گفت. زمزمه بود اول اما کم کم به صدا رسید. می‌خواستیم تغییر کنیم و می‌دانستیم که می‌توانیم. چراغ سوم اما، هنوز خاموش بود. آیا اکنون همان زمان تغییر است؟ گم نخواهیم شد در این راه؟ در این میان هر روز برگ‌ها و رنگ‌های جدیدی از هویت پاییز نمایان می‌شد. هر روز نقش جدیدی ایفا می‌کرد و از این تغییر واهمه‌ای نداشت، برایمان الگو شد. چراغ سوم روشن شد، سبزی روشن در میان رنگ‌های گرم پاییز. تغییر می‌کردیم آن هم از همین اولین شماره‌ی همکاری مشترک.
و اما انگیزه. لازم‌اش داشتیم تا گام‌های نخست را محکم برداریم. توجه‌مان را معطوف به نگاه‌های شما داشتیم. این که چه طرحی و چیدمانی مورد پسندتان خواهد بود. به این امید که این لباس نو، مورد پسندتان قرار گیرد. ما این راه جدید را به امید و انرژی همراهیِ شما خوانندگان پُرمهرمان آغاز کرده‌ایم و می خواهیم دراین راه با هم و در کنار هم به هزارتوی داستان‌های رنگی برسیم.

دانلود

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جمعیت

دومین جشنواره “همه با هم برای محله پاک”

منتشر شده

در

توسط

جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست گیلان برگزار می کند:

“دومین جشنواره همه با هم برای محله پاک”

با ارایه محصولات غذایی و صنایع دستی زنان پیر بازار و روستای شالما ماسال

چهارشنبه 30 خرداد ماه 1397 ساعت 10 صبح

 

ادامه مطلب

اخبار جمعیت

حضور در برنامه روز جهانی تنوع زیستی در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بندر انزلی

منتشر شده

در

توسط

تعدادی از اعضای جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست گیلان به مناسبت روز جهانی تنوع زیستی روز سه شنبه اول خرداد سال ۱۳۹۷ در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بندر انزلی حضور یافتند.

در ابتدا خانم شمشادی مدیرعامل جمعیت زنان برای تعدادی از دانش آموزان مدرسه دانشمند انزلی، در مورد محیط زیست و چگونگی حفاظت از آن، تالاب و ارزش آن، مدیریت پسماند و لزوم تفکیک زباله از مبداء توضیحاتی مبسوطی داده و در این خصوص سوالاتی را مطرح کردند که  دانش آموزان پاسخ دادند. در پایان ایشان به موضوع تنوع زیستی پرداخته و از چند گونه در حال انقراض صحبت نمودند که مورد استقبال دانش آموزان قرار گرفت.

سرکار خانم ابراری مدیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان انزلی نیز در مورد روز جهانی تنوع زیستی صحبت نمودند و در مورد راه‌های ارتباط دانش آموزان با کانون راهنمایی لازم را ارائه دادند. سپس یکی از دانش آموزان بنام آتنا صفری متنی درمورد تنوع زیستی قرائت کرده و پس از آن دانش آموزان بازی اکوسیستم را انجام دادند. برنامه با نمایش فیلمی از پرندگان تالابی برای آشنایی بیشتر دانش آموزان پایان پذیرفت.

ادامه مطلب

فعالیت جمعیت

حضور در مدرسه غیر انتفاعی پسرانه عطار

منتشر شده

در

توسط

تعدادی از اعضای جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست گیلان در روز چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت سال ۱۳۹۷ در مدرسه غیر انتفاعی پسرانه عطار حضوریافتند. متعاقب هماهنگی جمعیت با مدیریت پسماند شهرداری رشت، گروه آموزشی – نمایشی این سازمان نیز در این مدرسه حضور يافتند.

در ابتدا خانم شمشادی مدیرعامل جمعیت زنان در مورد محیط زیست و ارزش آن برای انسان ها و لزوم حفاظت از آن توضیحاتی دادند. پس از طرح سوالاتی در مورد زباله خشک و تر و پاسخگویی از طرف دانش آموزان، همه حاضرین دست در دست هم جهت حفاظت از زمین، تنها کره خاکی قابل سکونت پیمان بستند.

سپس گروه آموزشی – نمایشی سازمان پسماند، برنامه ای شاد و مفرح در مورد تفکیک زباله تر و خشک و لزوم تفکیک مجزای کاغذ برای بازیافت، اجرا کردند که مورد استقبال دانش آموزان قرار گرفت .پس از آن نمایشنامه ای توسط سه تن از دانش آموزان مدرسه حضرت رقیه در مورد زباله و تاثیر آن بر دریا اجرا شد .در پایان پس از اجرای  مسابقه، هدایایی از طرف سازمان پسماند در اختیار همه دانش آموزان قرار گرفت.

با تشکر از مدیریت محترم مدرسه عطار سرکار خانم فاطمه ظهوری و مربی خوب مدرسه که براي ارتقاي دانش محيط زيستي دانش آموزان خود تلاش مي نمايند.

ادامه مطلب

اخبار جمعیت