با ما همراه باشید

رسانه جمعیت

دانلود فصل نامه داخلی محیط زیستی پیک زمین شماره 84

منتشر شده

در

 سخن نخست

سخن از پاییزِ گرمِ تغییر

شیما غلامی صفت
سردبیر و فعال محیط زیست

چند هفته پیش در کارگاهی شرکت کردم که مدرس آن یک روز کامل از تمام روزهای آموزش را به بحث “تغییر” پرداخت. می‌گفت برای تغییر باید سه چراغِ همیشه سبز داشته باشیم:

می‌خواهم تغییر کنم.
می‌توانم تغییر کنم.
اکنون وقت تغییر است نه هیچ زمان دیگری.

انگیزه، کلید رسیدن به این سه چراغِ سبز است. ولی رسیدن به کیلد کمی سخت است، چرا که ما می‌دانیم اکنون چه داریم و در چه وضعیتی هستیم اما نمی‌دانیم بعد از تغییر چه چیزهایی را به دست خواهیم آورد و آیا آن‌ها همانی است که به خاطرش قدم در راه تغییر گذاشته‌ایم؟
در این میان پنجره‌ای در قلب دیوار دقیقه به دقیقه اعلام حضور می‌کرد، نقش اول اما با پاییز بود. هنرنماییِ برگ‌ها و رنگ‌ها، هر لحظه یک رنگ، هر ثانیه یک نقش، مدام و مدام تغییر، بی ترسی از پذیرفته نشدن.
از آغاز کار فصل نامه تابستان، مازیار فیضی(صفحه آرای نشریه) اعلام کرد به دلیل مشغله‌هایش از این شماره همراه ما در بخش صفحه آرایی نخواهد بود. از نبود این همراه خوش ذوق ناراحت بودیم. اما کار ادامه داشت و ما باید به دنبال نیرو و همراه جدیدی می‌گشتیم. تلنگر تغییر این‌جا بود که برایمان زده شد. و این تغییر هم‌آهنگ شد با فصل نقش آفرینی رنگ‌ها، پاییز.
صفحه‌آرای جدید مشخص شد. گفتیم و گفت. شنیدیم و شنید. حرف‌هایش خبر از تغییرات اساسی از نگاه می‌داد، از رنگ‌ها می‌گفت. زمزمه بود اول اما کم کم به صدا رسید. می‌خواستیم تغییر کنیم و می‌دانستیم که می‌توانیم. چراغ سوم اما، هنوز خاموش بود. آیا اکنون همان زمان تغییر است؟ گم نخواهیم شد در این راه؟ در این میان هر روز برگ‌ها و رنگ‌های جدیدی از هویت پاییز نمایان می‌شد. هر روز نقش جدیدی ایفا می‌کرد و از این تغییر واهمه‌ای نداشت، برایمان الگو شد. چراغ سوم روشن شد، سبزی روشن در میان رنگ‌های گرم پاییز. تغییر می‌کردیم آن هم از همین اولین شماره‌ی همکاری مشترک.
و اما انگیزه. لازم‌اش داشتیم تا گام‌های نخست را محکم برداریم. توجه‌مان را معطوف به نگاه‌های شما داشتیم. این که چه طرحی و چیدمانی مورد پسندتان خواهد بود. به این امید که این لباس نو، مورد پسندتان قرار گیرد. ما این راه جدید را به امید و انرژی همراهیِ شما خوانندگان پُرمهرمان آغاز کرده‌ایم و می خواهیم دراین راه با هم و در کنار هم به هزارتوی داستان‌های رنگی برسیم.

دانلود

رسانه جمعیت

تسهیلگری کودک زیر سه سال در مدرسه طبیعت تی تی رشت

منتشر شده

در

توسط

کودکان زیر سه سال هنوز به درک درستی از بازی و تعامل باحیوانات نرسیده اند وگاهی احساسات ویا کنجکاویشان را باخشونت به حیوانات مدرسه نشان میدهند گاه تسهیلگر با یک روش دوستانه(در فیلم پیشنهاد ناز کردن سگ) میتواند از خشونت جلوگیری کرده و فرصت تجربه لمس و نوازش حیوان را فراهم کند.در اینجا کودک برای سگهای مدرسه اسمی خیالی (سلینا) را برگزیده و احساساتش را با در آغوش گرفتن و بروز احساسات کلامی نشان میدهد

ادامه مطلب

رسانه جمعیت

شنگ (سمور آبی) در تالاب انزلی

منتشر شده

در

توسط

سمور آبی یا شنگ (Lutra Lutra) در بسیاری از مناطق تالاب انزلی مشاهده شده است. این پستاندار از نظر تغذیه ای وابسته به ماهی ها و جانوران متعددی می باشد. لذا می توان این گونه با ارزش را به عنوان یک شاخص مهم اکوسیستم تالاب محسوب نمود. نتایج بررسی ها حاکی از این است که اکوسیستم تالاب انزلی کماکان پتانسیل لازم به عنوان زیستگاه حیات وحش را دارد.

ادامه مطلب

اخبار جمعیت

زندگی آبزیان در تالاب انزلی

منتشر شده

در

توسط

آبزیان در تالاب انزلی

ادامه مطلب

اخبار جمعیت