با ما همراه باشید

رسانه جمعیت

دانلود فصل نامه داخلی محیط زیستی پیک زمین شماره 84

منتشر شده

در

 سخن نخست

سخن از پاییزِ گرمِ تغییر

شیما غلامی صفت
سردبیر و فعال محیط زیست

چند هفته پیش در کارگاهی شرکت کردم که مدرس آن یک روز کامل از تمام روزهای آموزش را به بحث “تغییر” پرداخت. می‌گفت برای تغییر باید سه چراغِ همیشه سبز داشته باشیم:

می‌خواهم تغییر کنم.
می‌توانم تغییر کنم.
اکنون وقت تغییر است نه هیچ زمان دیگری.

انگیزه، کلید رسیدن به این سه چراغِ سبز است. ولی رسیدن به کیلد کمی سخت است، چرا که ما می‌دانیم اکنون چه داریم و در چه وضعیتی هستیم اما نمی‌دانیم بعد از تغییر چه چیزهایی را به دست خواهیم آورد و آیا آن‌ها همانی است که به خاطرش قدم در راه تغییر گذاشته‌ایم؟
در این میان پنجره‌ای در قلب دیوار دقیقه به دقیقه اعلام حضور می‌کرد، نقش اول اما با پاییز بود. هنرنماییِ برگ‌ها و رنگ‌ها، هر لحظه یک رنگ، هر ثانیه یک نقش، مدام و مدام تغییر، بی ترسی از پذیرفته نشدن.
از آغاز کار فصل نامه تابستان، مازیار فیضی(صفحه آرای نشریه) اعلام کرد به دلیل مشغله‌هایش از این شماره همراه ما در بخش صفحه آرایی نخواهد بود. از نبود این همراه خوش ذوق ناراحت بودیم. اما کار ادامه داشت و ما باید به دنبال نیرو و همراه جدیدی می‌گشتیم. تلنگر تغییر این‌جا بود که برایمان زده شد. و این تغییر هم‌آهنگ شد با فصل نقش آفرینی رنگ‌ها، پاییز.
صفحه‌آرای جدید مشخص شد. گفتیم و گفت. شنیدیم و شنید. حرف‌هایش خبر از تغییرات اساسی از نگاه می‌داد، از رنگ‌ها می‌گفت. زمزمه بود اول اما کم کم به صدا رسید. می‌خواستیم تغییر کنیم و می‌دانستیم که می‌توانیم. چراغ سوم اما، هنوز خاموش بود. آیا اکنون همان زمان تغییر است؟ گم نخواهیم شد در این راه؟ در این میان هر روز برگ‌ها و رنگ‌های جدیدی از هویت پاییز نمایان می‌شد. هر روز نقش جدیدی ایفا می‌کرد و از این تغییر واهمه‌ای نداشت، برایمان الگو شد. چراغ سوم روشن شد، سبزی روشن در میان رنگ‌های گرم پاییز. تغییر می‌کردیم آن هم از همین اولین شماره‌ی همکاری مشترک.
و اما انگیزه. لازم‌اش داشتیم تا گام‌های نخست را محکم برداریم. توجه‌مان را معطوف به نگاه‌های شما داشتیم. این که چه طرحی و چیدمانی مورد پسندتان خواهد بود. به این امید که این لباس نو، مورد پسندتان قرار گیرد. ما این راه جدید را به امید و انرژی همراهیِ شما خوانندگان پُرمهرمان آغاز کرده‌ایم و می خواهیم دراین راه با هم و در کنار هم به هزارتوی داستان‌های رنگی برسیم.

دانلود

اخبار جمعیت

گزارش تصویری اولین برنامه “یکشنبه های سبز” در پارک توحید رشت

منتشر شده

در

توسط

 

 

ادامه مطلب

اخبار جمعیت

سیل تالش

منتشر شده

در

توسط

سيل آمده است …

آري در سرزمين آب، ابر و جنگل سيل آمده است.

به همين يكي دو سال گذشته برگرديم كه …

صدای لودرهایی که برای ساخت سد در میان درختان راه باز می‌کردند، اعتراض‌های گسترده‌ای را با خود همراه کرد تا جلوي ساخت سد شفا رود گرفته شود. هرچند که معاون محیط‌ زیست انسانی سازمان محیط ‌زیست تاکید می‌کند که سازمان هنوز تاییدیه قطعی برای احداث سد شفارود را نداده است. به گفته سعید متصدی، «سازمان محیط ‌زیست پس از اعلام مخالفت خود درخواست اصلاح این پروژه را صادر کرد که پس از اصلاحات و به دلیل اختلاف بین مدیریت اجرایی پروژه و سازمان محیط زیست، مسأله به معاون اول رئیس‌جمهوری در شورای عالی حفاظت آب ارجاع داده شد. درنهایت با اصلاحات نهایی میزان تخریب جنگل‌های هیرکانی بار دیگر کاهش یافت و به ٩٣ هکتار رسید، اما با این وجود هنوز نظر قطعی خود را با اجرای آن اعلام نکرده‌ایم.» اما وي درباره  مشکلات یا به عبارتی اجبارها می‌گوید: «در تمام دنیا و ایران تهیه آب شرب و محیط زیست، از مهم‌ترین اولویت‌ها است. سازمان محیط‌ زیست به خاطر ارزیابی‌ها و اشتباهات گذشته از یک سو و از سوی دیگر به دلیل نیاز مردم منطقه به آب شرب، به ساخت این سد تن داد، اما اگر نظر شخصی بنده را بپرسند و تصمیم‌گیر نهایی باشم، هرگز به ساخت این سد رأی مثبت نخواهم داد، اما درحال حاضر با صرف هزینه‌ای معادل ۱۴۰‌میلیارد و ساخت تمام تونل‌ها و جاده‌های مورد نیاز در اطراف این سد، چاره‌ای به جز تایید این سد با کمترین تخریب ممکن نداریم.» او در ادامه در پاسخ به این‌که چگونه است که پروژه‌ای مانند سد شفارود برخلاف این‌که از اساس مورد تایید سازمان محیط‌ زیست نیست، با این‌که گفته می‌شود پروژه‌ها در صورت عدم رعایت مبانی زیست‌محیطی در هر مرحله‌ای که باشند متوقف می‌شود اما چنین اتفاقی در مورد این سد نمی‌افتد، هم یادآوری می‌کند که «در مورد سد شفارود اولا که تایید قطعی انجام نشده؛ در ثانی ۳۵۰ هکتار تخریبی که ساخت این سد به دنبال داشت به۹۳ هکتار کاهش یافته است. بنابراین به دلیل هزینه‌های انجام شده و نیاز منطقه چاره‌ای به جز تایید آن برای مسئولان محیط‌ زیست باقی نمی‌ماند.»

و اين داستان پر آب چشم سدي است كه در اثر باراني تند، (كه از ويژگي هاي فصل پاييز است) به سيل، بي خانماني  و تخريب منجر شده است.

 

ادامه مطلب

اخبار جمعیت

برگزاری بازارچه محصولات بومی و دست‌ساخته‌های جامعه روستایی و زنان روستاهای شالما، چسلی و امام زاده شفیع

منتشر شده

در

توسط

بازارچه محصولات بومی و دست‌ساخته‌های جامعه روستایی و زنان روستاهای شالما، چسلی و امام زاده شفیع در تاریخ 14 و 15 شهریور1397، توسط جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست گیلان با همکاری جهاد کشاورزی شهرستان ماسال و هم‌یاری بخشداری‌ها و دهیاری‌های روستاهای فوق در روستای شالما برگزار شد.

این بازارچه اولین دستاورد طرح توانمندسازی اقتصادی-اجتماعی جامعه محلی و زنان روستاهای شالما، چسلی، امام زاده شفیع و دران می‌باشد که توسط جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست گیلان در این روستاها با برگزاری کارگاه‌های آموزشی و هم‌اندیشی‌های جمعی از 8 ماه پیش آغاز شده است.

قابل ذکر است که جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست گیلان چنین پروژه‌هایی را در دیگر نقاط استان از جمله روستای پیربازار با محوریت مدیریت پسماندهای کشاورزی و خانگی در سال‌های گذشته انجام داده است و دو جشنواره نیز از سال گذشته در آن روستا و با کمک زنان روستا برگزار نموده است که در دومین جشنواره، زنان شالما حضوری فعال و تجربه آموز داشتند. به همین منظور در بازارچه شالما نیز از زنان هم‌اندیش و توانمند پیربازاری برای شرکت در این بازارچه دعوت شده بود و این عزیزان یک بار دیگر با هم بودن و همکاری جمعی را تجربه کردند.

در بازارچه شاهد حضور گرم تعداد کثیری از اعضای جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست گیلان از رشت بودیم و علاوه بر آن کارشناسان دفتر امور روستایی استان، اداره کل حفاظت محیط زیست استان، رئیس ترویج استان آقای مهندس جدی نیا، خانم یاحقی کارشناس مسئول امور زنان جهاد کشاورزی، آقای مهندس همتی رئیس اداره جهاد کشاورزی شهرستان و کارشناس مربوطه خانم نظرعلی، مسئول امور بانوان شهرستان ماسال خانم یعقوبی و دهیاران چسلی و امام زاده شفیع از بازارچه دیدن کردند.

لازم به ذکر است که این بازارچه بسیار مورد توجه گردشگران حاضر در منطقه قرار گرفت و در طول دو روز برنامه گردشگران بیشترین مخاطبان بازارچه بودند.

از دیگر رویدادهای این بازارچه، برگزاری نشست نقد و بررسی دستاوردهای بازارچه در محل امام‌زاده روستا بود که با حضور آقای دکتر اللهیاری عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد رشت و مشاور پروژه، خانم دکتر رهایی مدیر عامل شرکت ناوک شیمی پخش، عضو سابق هیئت علمی دانشگاه آزاد تهران و مسئول پروژه‌های توانمندسازی زنان و کارشناسان مجموعه گردشگری هفت سپهر آقای خلیلی پناه، خانم مطهر و آقای علی اصل به همراه زنان شرکت کننده در بازارچه، دهیار و اعضای شورای شالما برگزار شد که گفت و گوی انجام شده در آن بسیار مفید و اثربخش بود.

جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست گیلان امیدوار است بتواند با همکاری نهادهای متولی و دلسوز شهرستان با توان هرچه بیشتر برای شناسایی توانمندی‌های جامعه روستایی و بارور نمودن هر چه بیشتر آن‌ها به تلاش خود ادامه دهد.

 

 

ادامه مطلب

اخبار جمعیت