با ما همراه باشید

اخبار جمعیت

بازدید از تالاب انزلی در یک روز خوب بهاری

منتشر شده

در

گیج شده بودیم. برنامه ی مسیریاب قرار بود ما را به تالاب انزلی ببرد. از یک روستایی سردرآوردیم که قسمت جنوبی تالاب در آن واقع بود. هیچ کس آنجا نبود جز ما و قایقی که در آن یک نفر منتظر نشسته بود از ماشین پیاده شدیم و از او خواستیم که ما را به گردش و دیدن تالاب ببرد، سوارقایق شدیم. روی آب لاک پشت ها و قورباغه ها آفتاب می گرفتند و پرندگان گروهی پرواز می کردند. خیلی دوست داشتم آن پرندگان زیبا را از نزدیک ببینم ولی نمی شد چون صدای موتور قایق پرندگان را فراری می داد، اما بعد که ازقایق پیاده شدیم، به آرزویم رسیدم چون یک خانم مهربان پیش ما آمد و به ما گفت که می توانیم به مرکز حمایت از محیط زیستی که در همان نزدیکی بود برویم وپرندگان را از نزدیک ببینیم، در مرکز متوجه شدم که ایشان، خانم سدادی یکی از آموزشگران آن مرکز بودند، ماهم خیلی مشتاق بودیم و به آن مرکز رفتیم. کسی جز ما و افرادی که داوطلبانه از تالاب محافظت می کردند در مرکز نبودند. به هرکدام از ما دوربین دادند و به جایی رفتیم که با دوربین می توانستیم پرندگان را تماشا کنیم. منظره بسیار زیبایی بود! می توانستم پرهای رنگارنگ پرندگان را هم ببینم. پرنده ها منقارهای جالبی داشتند که هر کدام زیبایی خودش را داشت. بعد از آنجا به برج رفتیم تا با تلسکوپ پرندگان را واضح تر ببینیم، باورم نمی شد! تا به حال پرندگانی به آن زیبایی ندیده بودم !قبلا در عکس ها و تلویزیون و جاهای دیگر که واقعی نبودند دیده بودم !بعد از مدتی ناراحت بودم، ناراحت از این که وقتی روی زمین زباله می ریزند و هوا کثیف می شود، دیگر پرنده های زیبا نمی توانند به اینجا بیایند و شاید آخرین بار باشدکه پرندگان را ببینم. حیف که شکارچی ها هم این پرنده های زیبا را شکار می کنند. خلاصه ما پرنده ی جدیدی هم دیدیم که رنگ عجیبی داشت، رنگی بین نارنجی و گل بهی داشت. خیلی زیبا بود فکر کنم او هم مثل ما مسافر تالاب بود، سپس به مرکز برگشتیم و فیلمی زیبا ازپرنده ها دیدیم. درآن فیلم پرنده های زیبای دیگری دیدم مثل ماهی خورک، قوی گنگ، پلیکان خاکستری و طاوسک که آن روز در تالاب ندیده بودم. در کنارآن موجودات زیبا صحنه هایی هم از شکارچی ها و پرندگان بیچاره هم بود. پرنده هایی که برای پولدار شدن یک عده انسان خودخواه قربانی شده بودند .آن روز زیبایی هایی دیدم که هیچ وقت فراموش نمی کنم.

با تشکر از زحمت کشان مرکز حمایت از تالاب انزلی به ویژه سرکار خانم سدادی که با شوق و مهربانی زیاد مطالب خوب و جدیدی به ما یاد دادند.

با آرزوی هوای پاک و محیط زیستی بدون زباله.

غزاله شاهرخینه ساله

اردیبهشت 1397 – تهران.

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جمعیت

کلاس آموزشی یکشنبه های سبز

منتشر شده

در

توسط

پانززدهم اردیبهشت 97 کلاس آموزشی یکشنبه های سبزبا موضوع سیلاب ها و اثرات آن توسط جناب آقای دکتر نوری و فعالیتهای آبخیزداری در گیلان توسط جناب آقای مهندس محمدیان برگزار شد.

 

ادامه مطلب

اخبار جمعیت

روزجهانی زمین پاک

منتشر شده

در

توسط

درتاریخ 98/2/9 به مناسبت روزجهانی زمین پاک خانمها باقری وسدادی از کمیته آموزش جمعیت زنان وجوانان حافظ محیط زیست  درمدرسه پارسامهر حضور یافتند.

 

ادامه مطلب

اخبار جمعیت

جشن تولد متولدین اردیبهشت

منتشر شده

در

توسط

این جشن با حضور ۵۲ نفر ازاعضای جمعیت وچند مهمان امروز سه شنبه ۱۰ اردیبهشت دردفتر جمعیت برگزارگردید،متولدین حاضر درجشن به مناسبت زادروز مشاهیر وادیبان بزرگ ایران ،حکیم عمر خیام شیخ بهایی،فردوسی،سعدی،رهی معیری، قیصر امین پور، دکتر محمد معین و بانو سیمین دانشور اشعار ومطالبی را برای حاضرین درجشن خواندند و درآخر خانم قربان نژاد مشاعره ای از اشعار این بزرگان شعر وادب پارسی با مشارکت‌ حاضرین برگزارنمودند وبدین ترتیب جشن درساعت ۸ شب به پایان رسید.

 

ادامه مطلب

اخبار جمعیت