با ما همراه باشید

اخبار جمعیت

بازدید از تالاب انزلی در یک روز خوب بهاری

منتشر شده

در

گیج شده بودیم. برنامه ی مسیریاب قرار بود ما را به تالاب انزلی ببرد. از یک روستایی سردرآوردیم که قسمت جنوبی تالاب در آن واقع بود. هیچ کس آنجا نبود جز ما و قایقی که در آن یک نفر منتظر نشسته بود از ماشین پیاده شدیم و از او خواستیم که ما را به گردش و دیدن تالاب ببرد، سوارقایق شدیم. روی آب لاک پشت ها و قورباغه ها آفتاب می گرفتند و پرندگان گروهی پرواز می کردند. خیلی دوست داشتم آن پرندگان زیبا را از نزدیک ببینم ولی نمی شد چون صدای موتور قایق پرندگان را فراری می داد، اما بعد که ازقایق پیاده شدیم، به آرزویم رسیدم چون یک خانم مهربان پیش ما آمد و به ما گفت که می توانیم به مرکز حمایت از محیط زیستی که در همان نزدیکی بود برویم وپرندگان را از نزدیک ببینیم، در مرکز متوجه شدم که ایشان، خانم سدادی یکی از آموزشگران آن مرکز بودند، ماهم خیلی مشتاق بودیم و به آن مرکز رفتیم. کسی جز ما و افرادی که داوطلبانه از تالاب محافظت می کردند در مرکز نبودند. به هرکدام از ما دوربین دادند و به جایی رفتیم که با دوربین می توانستیم پرندگان را تماشا کنیم. منظره بسیار زیبایی بود! می توانستم پرهای رنگارنگ پرندگان را هم ببینم. پرنده ها منقارهای جالبی داشتند که هر کدام زیبایی خودش را داشت. بعد از آنجا به برج رفتیم تا با تلسکوپ پرندگان را واضح تر ببینیم، باورم نمی شد! تا به حال پرندگانی به آن زیبایی ندیده بودم !قبلا در عکس ها و تلویزیون و جاهای دیگر که واقعی نبودند دیده بودم !بعد از مدتی ناراحت بودم، ناراحت از این که وقتی روی زمین زباله می ریزند و هوا کثیف می شود، دیگر پرنده های زیبا نمی توانند به اینجا بیایند و شاید آخرین بار باشدکه پرندگان را ببینم. حیف که شکارچی ها هم این پرنده های زیبا را شکار می کنند. خلاصه ما پرنده ی جدیدی هم دیدیم که رنگ عجیبی داشت، رنگی بین نارنجی و گل بهی داشت. خیلی زیبا بود فکر کنم او هم مثل ما مسافر تالاب بود، سپس به مرکز برگشتیم و فیلمی زیبا ازپرنده ها دیدیم. درآن فیلم پرنده های زیبای دیگری دیدم مثل ماهی خورک، قوی گنگ، پلیکان خاکستری و طاوسک که آن روز در تالاب ندیده بودم. در کنارآن موجودات زیبا صحنه هایی هم از شکارچی ها و پرندگان بیچاره هم بود. پرنده هایی که برای پولدار شدن یک عده انسان خودخواه قربانی شده بودند .آن روز زیبایی هایی دیدم که هیچ وقت فراموش نمی کنم.

با تشکر از زحمت کشان مرکز حمایت از تالاب انزلی به ویژه سرکار خانم سدادی که با شوق و مهربانی زیاد مطالب خوب و جدیدی به ما یاد دادند.

با آرزوی هوای پاک و محیط زیستی بدون زباله.

غزاله شاهرخینه ساله

اردیبهشت 1397 – تهران.

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جمعیت

گلگشت تیرماه کمیته فرهنگی

منتشر شده

در

توسط

سه شنبه ۲۵ تیر گشت گذار درشهرتاریخی ماسوله وگفتگو با شهروندان ومسافران درباره تفکیک زباله ازمبدا و مضرات استفاده

از پلاستیک و جایگزین کیسه های پارچه ای ،سفره های پارچه ای و استفاده ازکیسه زباله خودرو( تغییر الگوی‌مصرف) استراحت در اقامتگاه سرسبز سایه سار جاده ماسوله ،  توضیح چگونگی تشکیل سازمان مردم نهاد جمعیت زنان مبارزه باآلودکی محیط زیست گیلان و جمعیت زنان وجوانان حافظ محیط زیست گیلان توسط سرکار خانم حنانی برای اعضایی که به تازگی به جمعیت پیوستند و خواندن متنی ازتاریخچه ماسوله توسط خانم مریم منتظری.

 

ادامه مطلب

اخبار جمعیت

تشكيل جلسه ى جمعيت زنان و جوانان حافظ محيط زيست رضوانشهر

منتشر شده

در

توسط

يكشنبه ٩٨/٤/٢٣

مكان:دفتر نشست شهردارى رضوانشهر

١-اين جلسه با حضور عده ايى از بانوان اين جمعيت با محوريت كارگاه آموزشى و پرسش و پاسخ در رابطه با “چرا جمعيت زنان را به عنوان يك نهاد مردمى و محيط زيستى برگزيد و چه اندازه اطلاعات در مورد اين جمعيت داريد”

كه هر كدام با اطلاعاتى كه از اين نهاد داشتند و بر حسب  انگيزه ى شخصى خود ،

پاسخهاى گوناگون دادند

كه بسيار جالب و شنيدنى بود

۲-حضور خانم نازنين نظرى مسئول سايت و كانال جمعيت زنان دفتر رشت و دادن توضيحاتى راجع به بيمه ى پاسارگاد در جلسه امروز

۳-حضور خانم صالح پور

معلم و حامى محيط زيست

و توضيحاتشان در رابطه با برگزارى كارگاه آموزشى و هنرى و خلاقيت ويژه كودكان و نو جوانان زير نظر اساتيد و مدرسين مجرب براى اولين بار در سطح شهرستان رضوانشهر

۴-انتخاب جديد اعضاى هيئت نظارت

جمعيت زنان و جوانان حافظ محيط زيست رضوانشهر

بمنظور هماهنگى هاى لازم و ارتباط با مسئولين و كميته هاى مختلف درون سازمانى و انجام وظايف هر كدام از مسئولين جلسات هفتگى و ديگر موضاعات محيط زيستى

ادامه مطلب

اخبار جمعیت

روز جهانی بدون پلاستیک

منتشر شده

در

توسط

برنامه روز جهانی بدون پلاستیک در پارک ملت شهر رشت با مشارکت سازمان مدیریت پسماندهای شهرداری رشت ،اداره شهر دوستدار کودک ،شهرداری رشت،سازمانهای مردم نهاد برگزار شد. جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست در این برنامه مشارکت داشت و به مردم درباره مضرات استفاده از پلاستیک و ظرف یکبار مصرف توضیحات لازم را دادند و به آنها توصیه کردند که از ساکهای پارچه ای استفاده کنند همچنین برای کودکان فضای آموزشی همراه با بازی و سرگرمی فراهم شد و کودکان با وسایل بازیافت کاردستی ساختند و به طور عملی با مفهوم بازیافت آشنا شدند.

ادامه مطلب
تبلیغات

اخبار جمعیت